Květnový program v Muzeu umění a designu Benešov

Co se aktuálně děje v MUD?

 

CHANDIGARH: Moderní město podle Le Corbusiera

Live stream přednášky Barbory Pavliš, kurátorky výstavy DŮM X MUD / Architektura Benešova
6. 5. od 18:30 hodin na facebooku MUD

Chandigarh je město na severozápadě Indie. Milionové hlavní město dvou sousedících států, Punjabu a Haryany, bylo vybudováno téměř na zelené louce v roce 1947 a mělo vyřešit složitou politickou situaci po rozdělení Punjabu. První indický premiér Jawaharlal Nehru se rozhodl, že tento úkol nechce svěřit indickým architektům a jako prvního oslovil Albera Mayera, amerického architekta a urbanistu. Ten však po pouhém roce a úmrtí kolegy Macieje Nowického od projektu odstoupil. Zanechal po sobě základní návrh superbloků propojených spoustou zeleně.
Nehru poté oslovil světově známého architekta Le Corbusiera. Velkolepé představy Le Corbusiera o moderním městě se potkaly s ambiciózními plány indické vlády. Vzniklo tak město budoucnosti s galeriemi, školami, administrativními budovami a veškerou občanskou vybaveností. Město je rozděleno na čtvrtě podle funkce, má široké bulváry a městské parky.

 

DO JAPONSKA ZA ARCHITEKTUROU

Live stream přednášky Lenky Chýlové, kurátorky výstavy DŮM X MUD / Architektura Benešova
13. 5. od 18:30 hodin na facebooku MUD

Po cestovatelské přednášce o indickém Chandigarhu se vydáme do Japonska, přesněji na jeho hlavní ostrov Honšú. Projdeme ho lehkým krokem poutníka se zálibou v architektuře. V křesťanských chrámech a muzeích budeme hledat odkazy na tradiční japonskou estetiku, která se zde propojuje s podněty proudícími z Evropy.
Prozkoumáte mimo jiné neočekávané vazby mezi Českem a Japonskem vybudované zejména v první polovině 20. století. V Japanu působilo několik původem českých architektů (Antonín Raymond, Jan Josef Švagr a další), kteří významně ovlivnili směřování zdejší moderní architektury. Zaměříme se na Švagrovu poslední japonskou realizaci – kostel v Osace (Toyonaka church) a Raymondův poválečný betonový chrám v Tokiu (St. Anselm’s church). Zastavíme se i ve futuristické tokijské katedrále od Tadea Anda, která připomíná roztažená křídla ptáků.
Závěrem se zamyslíte, jaké podněty mohou malé japonské domy “kyosho jutaku” nabídnout Benešovu, který trpí nedostatkem stavebních parcel. Vrátíte se tak obloukem k jednomu z témat, o kterém pojednává výstava DŮM X MUD.

 

KAM KRÁČÍŠ SÍDLIŠTĚ?

Live stream přednášky s diskuzí Mgr. Martina Veselého, Ph.D.

Sídliště – někomu se z beztvarého rozlehlého a těžko udržovatelného prostoru mezi vysokými budovami dělá nevolno. Jiný bude oponovat, že na sídlišti, právě díky tomuto volnému místu, mají kde děti kopat fotbal, je tam dost stromů a lepší vzduch než v uzavřených ulicích města. Kde se vlastně vzala tak revoluční myšlenka změnit města z uliční struktury na solitéry posazené v prostoru? A jak dnes naložit s tímto sídlištním dědictvím?
V přednášce s diskuzí Martin Veselý, urbánní a environmentální antropolog, nejprve zodpoví otázku, co jsou (nejen) panelová sídliště a nastíní jejich vývoj.

 

 

*Muzeum umění a designu Benešov
Malé náměstí 74, 256 01 Benešov
dočasně zavřeno

Městská výstavní síň Benešov
Malé náměstí 1700, 256 01 Benešov
pondělí – pátek: 8:00–18:00, sobota: 8:00 –12:00

 

Comments

comments

Vyhledat