10. ročník Arabfestu bude oslavovat jídlem

foto: Kristýna Onallah
foto: Kristýna Onallah

Velký sobotní program s podtitulem Na zdraví završí oslavy deseti let existence Festivalu arabské kultury. Takzvaný festival ve festivalu navazuje na loňskou úspěšnou premiéru ORIENTAL STREET FOOD MARKETU v industriálních prostorách DEPO2015. V sobotu 6. dubna od 11 hodin budou návštěvníci objevovat arabskou kulturu na symbolických deseti scénách. Program bude skutečně pestrý a kromě přednášek, besed a filmových promítání nabídne návštěvníkům také kurzy arabštiny a především kulinářské workshopy. Procházka a nákupy na orientálních trzích jsou již samozřejmostí stejně jako zázemí pro děti. Den plný jídla zakončí arabský večírek v podání DJs Radia 1 speciálním setem world music s důrazem na arabskou hudbu.

„Letošní sobotní program v plzeňských industriálních prostorách DEPO2015 vám bude zaručeně chutnat,“ říká ředitelka Festivalu arabské kultury Tereza Svášková. „Našim cílem je, aby se lidé mohli s arabskou kulturou seznámit opravdu zblízka a všemi smysly. Návštěvníci si budou moci uvařit typické i netradiční pochutiny v arabském stylu na speciálních workshopech a poté se na lekci arabštiny pro pokročilé s lektorem jazykové školy Džám-e Džam třeba i naučit, jak si jídlo objednat v restauraci,“ doplňuje Tereza Svášková.

Velký sobotní program patří mezi již tradiční akce v Plzni a na své si zde přijdou jednotlivci i celé rodiny. Orientální trhy lákají na vůni damašské kávy, pestré koření, vzácný arganový olej či orientální šperky. Děti se mezitím zabaví při vyprávění Janka Poláka či v animační dílně. Pro tvůrčí jedince jsou připravené řemeslné workshopy, literární nadšenci si užijí blízkovýchodní povídky nakladatelství Dar Ibn Rushd a nechají se motivy jídla navnadit na ORIENTAL STREET FOOD MARKET. Právě na této scéně se budou kromě výtečných pokrmů Orientu prezentovat i spřízněné arabské ambasády, například Kuvajt, Libanon, Egypt, Irák aj.

Klempírna bude zasvěcena přednáškám studentů a vyučujících z katedry blízkovýchodních studií a kuchaře Hugo Hromase, kteří svým vyprávěním zavedou publikum do Maroka, dálného Ománu či tuniské pouště. Doplnit pitný režim budou moci návštěvníci také v kavárně, kde si vychutnají šálek čaje při poslechu audiovizuální výstavy reportéra Českého rozhlasu na Blízkém východě Štěpána Macháčka. Atmosféru příjemných arabských kavárniček nebo poklid pouštních dun hostům navodí siesta při pokuřování vodní dýmky na nádvoří.

Po nabitém odpoledni plném arabských vjemů a chutí čeká návštěvníky speciální akce DJs Radia 1, kteří si v rámci pořadu Všechny hudby světa připravili skutečně nevšední zakončení dne v rytmu arabské a světové music.

Hlavním partnerem ARABFESTU je Západočeská univerzita v Plzni. Velký sobotní program se koná ve spolupráci s DEPO2015 a vybranými arabskými ambasádami se sídlem v Praze.

Comments

comments

Vyhledat