28. září odstartuje festival DEN ARCHITEKTURY

foto: pořadatel akce
foto: pořadatel akce

Již tento pátek 28. září odstartuje festival DEN ARCHITEKTURY a až do 4. října nabídne široké veřejnosti více než 300 akcí po celé České republice a na Slovensku. Prostřednictvím architektury, která nás obklopuje, přiblíží minulost, současnost i budoucnost českých a moravských měst. Desítky architektů, urbanistů a dalších odborníků s námi budou objevovat městská zákoutí, která mnohdy zůstávají skrytá a překvapí nás novými pohledy na místa, která na svých cestách denně míjíme. Veřejnosti se na krátký čas otevřou unikátní budovy, historické paláce, průmyslové areály i nejmodernější stavby ověnčené architektonickými cenami. Za architekturou se vydáte také netradičně: po vodě, na kole i v poklusu. Až na několik výjimek je program přístupný zdarma.

Součástí DNE ARCHITEKTURY je mezinárodní filmový festival FILM A ARCHITEKTURA, který se nově rozrostl do dvaceti měst. Hlavní osu programu budou tvořit celovečerní autorské filmy se zaměřením na architekturu, tvorbu měst a design.

Festival pořádá spolek Kruh v úzké spolupráci s místními experty a iniciativami. Podrobné informace k programu jsou k dispozici na www.denarchitektury.cz. Pokud není uvedeno jinak, všechny akce jsou zdarma a bez rezervace. Případné registrace a vstupenky na placené prohlídky na https://goout.net/cs/umelci/den-architektury/toqvf/  nebo kontaktech uvedených v programu.

Film a architektura

Festival Film a architektura je rozdělený do několika programových sekcí. Dramaturgem jedné z nich je také Adam Gebrian. Ten pro letošní ročník vybral tři snímky, mimo jiné i film Cathedral of Culture, který festival uvede ve 3D. „Šest důležitých kulturních staveb očima šesti důležitých filmových režisérů. Osobně se nejvíce těším na Salkův institut v Kalifornii, jehož režie se ujal Robert Redford. Je to jedna ze staveb, v níž jsem zažíval pocit, že areál je nejspíše dílem nějaké mimozemské civilizace a my ho pouze používáme,“ říká k snímku, který bude promítat Městská knihovna v Praze. Za zínku stojí i snímek Bloki, který je sociologickou sondou zaměřenou na výstavbu obřích bytových komplexů známých jako bloki, které vyrostly pod přísnými regulemi komunistické vlády a staly se domovem tisíce rodin. Věnuje se i progresivnímu rozmachu developerských projektů, který se pojí s výstavbou oplocených rezidenčních objektů zaručujících svým obyvatelům zejména komfort a bezpečí.

Hurá dovnitř!  – prohlídky jindy nepřístupných staveb po celé ČR

Se Dnem architektury se lidé opět podívají do míst, která jim běžně zůstávají nepřístupná. Oblíbený program Hurá dovnitř! otevře v Praze reprezentační patro Obecního domu, poprvé se veřejnosti zpřístupní Laichterův dům u Riegrových sadů, jehož autorem je Jan Kotěra. Návštěvníci budou moci také prozkoumat budovu Prague Gallery s jejím dalším programem nebo MeetFactory. V Brně se pro účastníky otevře jedna z nejvýznamnějších památek secesní architektury – Jurkovičova vila. Budou si moci prohlédnout i Uměleckoprůmyslový palác nebo polyfunkční dům Bratislavská a Domino studia RAW. Ve Znojmě budou ít příležitost navšítivit nejstarší továrnu ve střední Evropě, ve Frýdku-Místku na jeden den ožije stará opuštění budova Moravia banky a v Mostě se podíváme do zákulisí Městského divadla.

100 let architektury

Zpět do období tzv. první republiky nás zavede v letošním roce hned několik procházek. V Praze se historik architektury Vladimír Czumalo v programu s názvem Jak staví demokracie zaměří na stavby, které Československá republika spojovala se vzdělaností a vysokým školstvím.  V Ústí nad Labem se projdeme čtvrtí Klíše po meziválečných souborech bytových domů, budovaných městem v rámci tehdejšího unikátního programu sociální výstavby. Bydlení se bude věnovat i procházka na Teplicku, kde architekt Jan Hanzlík a historik Jiří Bureš provedou zájemce po hornických obydlích, od přízemních baráků nouzového charakteru až po úhledná zahradní města a funkcionalistické paláce od předních architektů. V Karviné si pro změnu připomeneme, jak se místní krajina proměnila vlivem těžby černého uhlí. V Havířově představí program zajímavé budovy z Budoucnosti k Permonu a v Jaroměři budou hlavním tématem veřejné budovy první republiky. V Jihlavě se vydáme do komplexu Legiodomu v národním stylu, který vznikl jako řešení bytových, společenských i kulturních otázek po návratu československých legionářů z I. světové války. Národní styl, dříve označovaný jako rondokubismus, uvidíme také ve Valašském Meziříčí, kde budeme objevovat ranou tvorbu architekta Josefa Místeckého. Plejádu toho nejlepšího, co v kutnohorské architektuře vzniklo za uplynulých 100 let, představí procházka po Masarykově ulici.

Současná architektura

Ve výčtu míst a zastavení pochopitelně organizátoři nezapomínají na současné stavby. Jedinečný zážitek nabídne prohlídka Archeoparku Pavlov, který získal Českou cenu za architekturu. Ve Strančicích budeme moci nahlédnout do administračních prostor betonárky. Ve Vizovicích otevře své brány veřejnosti Centrum modulární architektury Koma Modular. Návštěvníci si budou moci prohlédnout výrobní závod, ale především uvidí první český EXPO pavilon od autorů Chybík + Kryštof AA, oceněný bronzovou medailí za architekturu, přesunutý z Itálie do ČR. V prostorách pavilonu bude mimo jiné připravená výstava mapující účast Československa a České republiky na mezinárodních výstavách EXPO.

Program dále představí Líbeznice a Hovorčovice, jako vsi tradiční i moderní, v Letovicích provede architektka Jana Kaštánková po jednom z nejdelších náměstí v republice, které prošlo úspěšnou rekonstrukcí. Planá u Mariánských lázní je dalším příkladem města, kde se daří současné architektuře, o čemž vás přesvědčí architekt Pavel Buryška.

Architektura netradičně

Možnost společně se proběhnout po pražské prvorepublikové funkcionalistické vilové kolonii i po vilových čtvrtích nabídne Běh za architekturou. Ti, kteří upřednostňují vodu, se mohou pro změnu společně s novinářkou Karolinou Vrankovou plavit za architekturou Parníkem po Vltavě. Dvoudenní pěší výlet Krkonošský trek provede účastníky z Jánských lázní, přes Sněžku do Špindlerova mlýna. Opomíjené kouzlo architektury, urbanismu a krajiny Krušných hor poodhalí procházka pod vedením architektek Kláry Salzman a Martiny Kárové a v Rožnově pod Radhoštěm vyrazíme společně s architektem Janem Horkým na cykloprojížďku po nejnovějších stavbách rožnovské architektury. V Zábřehu, v místě rozbořené textilky Perla, se uskuteční Fotbalový zápas století a ve Frýdku-Místku ožije zapomenutá budova banky novým interaktivním programem. V Českém Dubu budou mít účastníci procházky možnost vidět své město dětskýma očima, rolí průvodců se totiž ujme skupina žáků místní základní školy. Naopak pohledem jednoho z nejoriginálnějších českých streetartistů uvidí Pardubice ti, kteří se zúčastní procházky Objev město s Eposem 257. Klatovy pak nabídnou speciální program pro všechny odvážné, zdejší procházka totiž povede na hřbitov.

Comments

comments

Vyhledat