45. Letní filmová škola Uherské Hradiště skončila, kdy bude další?

foto: pořadatel akce
foto: pořadatel akce

45. Letní filmová škola Uherské Hradiště skončila. Během 10 dnů se na festivalu vystřídalo přes 5400 akreditovaných návštěvníků, v rámci balíčků se prodalo dalších 4800 vstupenek. Uvedeno bylo 176 celovečerních, 11 středometrážních a 104 krátkých filmů ve 486 projekcích, 89 položek odborného programu včetně 7 lekcí filmu, 10 koncertů, 8 divadelních představení a 6 výstav. Asociace českých filmových klubů, hlavní pořadatel Letní filmové školy, udělila 5 výročních cen. Filmový program byl rozdělený do tří hlavních bloků Historie, Současnost, Česko/Slovensko. 

K prvním hostům, které Letní filmová škola přivítala, patřil Hynek Bočan, který na slavnostním zahájení festivalu v sobotu 27. července převzal pod patronací innogy Výroční cenu AČFK za hravost a chytrost jeho filmů, za důraz na morální témata v nemorálních dobách, za neutuchající hledání podstaty češství, za žánrovou univerzálnost i za velkorysost a laskavost, která ho zdobí jako člověka. „Děkuju moc. Kdybych nebyl tak starý, tak bych řekl, že jsem dojatý,“ poděkoval po bouřlivém potlesku vestoje Bočan.

Polský režisér Lech Majewski obdržel v pondělí 29. července Výroční cenu AČFK za neúnavné hledání možností uměleckého výrazu a za nekonvenční přístup k filmovému médiu jako ke svébytnému druhu vizuálního umění. „Dnešek je věnován polské kinematografii, a tak jsem ráda, že cenu převezme host z Polska,“ řekla ředitelka LFŠ Radana Korená. „Děkuji za cenu i pozvání. Byl jsem na Filmovce před 20 lety a musím říct, že Uherské Hradiště za tu dobu zkrásnělo,“ usmíval se Majewski.

Úterý 30. července patřilo Milanu Lasicovi, který převzal z rukou starosty Města Uherské Hradiště Stanislava Blahy Výroční cenu AČFK za noblesu, s níž překonává všechny umělecké i životní překážky, za naději, která sálá ze všech melancholických skeptiků, jimiž na filmovém plátně proslul, a za humor, kterého není nikdy dost. „Jsem rád, že jsem se dožil věku, ve kterém dostávám vyznamenání. Ve světě filmu jsem nikdy neznamenal nic výjimečného, ale měl jsem ho vždycky rád,“ poznamenal skromně Lasica.

Čtvrtek 1. srpna byl zasvěcen pořadateli festivalu, Asociaci českých filmových klubů, která vždy v tento den uděluje Výroční cenu jednomu ze svých  klubistů. Pod patronací Zlínského kraje obdržel letos zmrzlinu Jaroslav Mužíček za více než padesátileté působení v klubovém hnutí, zejména za vedení filmového klubu v Nové Pace a dlouholeté působení v revizní komisi AČFK. „Já nejsem člověk na dlouhé řečnění. Děkuji Asociaci a manželce, která to všechno vydržela. Začal jsem totiž jezdit na semináře v roce 1967. A to je tak všechno,“ řekl Mužíček.

Překvapením sobotního slavnostního zakončení bylo blahopřání Olze Sommerové k narozeninám a předání poslední letošní Výroční ceny AČFK, a to za úctyhodnou dokumentaristickou kariéru mapující historii naší země prostřednictvím portrétů významných osobností i obyčejných lidí. „Je mi ctí, že jsem byla pozvána na Letní filmovou školu,“ řekla dojatá dokumentaristka.

Hosty Letní filmové školy byli také Alexej German ml., Cătălin Mitulescu, Christian Berger, Marika Green, Adam Sikora, Wojciech Smarzowski, Milko Lazarov, Alfred Jokesch, Michel Marie, Marek Kuboš, Marko Škop, Martin Mareček, Jan Svěrák, Jiří Mádl, Vladimír Furdík a mnoho dalších.

V sekci LFŠ uvádí vyhrála na základě diváckého hlasování německá buddy road-movie 25 Km/h. Film o dvou bratrech, kteří se po mnohaletém odloučení setkají na pohřbu svého otce a vydají se na starých mopedech na cestu Německem, uvede do české kinodistribuce Asociace českých filmových klubů v lednu 2020.

„Letní filmová škola opět dokázala svoji pozici v rámci českých filmových festivalů. Sloganem festivalu byly „Všechny chutě filmu“ a na konci akce lze tento slogan parafrázovat: „Všechny možnosti přemýšlení o filmu“. Nechceme jen pouštět filmy, ale vést diváky k přemýšlení o nich. Každý film je opatřen odborným úvodem nebo diskuzí, zasazen do kontextu, předložen divákům v širších souvislostech. Chceme prezentovat dějiny filmu jako cukrárnu, kde každý najde svoji sladkost, pečlivě zabalenou. Výroba breughelovských kostýmů (Majewski – Mlýn a kříž), rozetnutá česko-ruská rodina (Mareček – Dálava), choreografie bojových scén (Furdík – Hra o trůny), katolický kněz a jeho analýza násilí v Hanekeho filmech (Jokesch) – diskutovalo se opravdu o všem a každý divák snad našel ten svůj film…,“ řekl Jan Jílek, hlavní dramaturg Letní filmové školy.

„Letošní Letní filmová škola pro mě byla velmi příjemná, a to nejen díky skutečně mimořádnému zájmu účastníků o filmy ve všech jejich podobách a souvislostech, ale také proto, že spolu s námi ochotně vystoupili za hranice filmového světa směrem k aktuálním problémům, které ovlivňují náš i jejich život,“ řekla programová ředitelka festivalu Iva Hejlíčková

„Velmi si vážím a děkuji všem návštěvníkům, hostům, organizačnímu štábu i podporovatelům Filmovky za jejich osobní podíl při tvoření tak úžasné akce, jakou Letní filmová škola je. Díky této vzájemné provázanosti jsme prožili nádherně intenzivních a naplněných deset dnů, které, jak věřím, přinesly všem nová poznání, přátelství, rozšířily schopnost kritického myšlení i touhu po tvoření krásy, což je základem kultury každého národa. Velmi se těším na setkání se všemi zase za rok,“ shrnula ředitelka festivalu Radana Korená.

46. Letní filmová škola Uherské Hradiště se bude konat od 24. července do 2. srpna 2020.

Přehled sekcí 45. Letní filmové školy Uherské Hradiště

Historie

 • Retrospektiva: William Wyler
 • Filmová čítanka: Francouzská nová vlna
 • Němý film s živou hudbou: Symfonie velkoměsta
 • Neznámý vojín: Grzegorz Królikiewicz

Současnost

 • Ikona: Michael Haneke
 • New Queer Cinema
 • Terra festivalis: Bulharsko
 • Východní přísliby
 • Půlnoční delikatesy: Giallo filmy
 • Hot TV: TV vyprávění jako atrakce
 • Brave New VR Worlds

Česko/Slovensko

 • Češi v zahraničí: Miroslav Ondříček
 • Kdo jsou Češi 2: Smějící se bestie
 • FAMU History 1
 • Novinky
 • Studentské filmy

AČFK uvádí

 • Distribuce
 • LFŠ uvádí
 • Projekt 100

Letní kino

 • Novinky s innogy
 • Zapomenuté klenoty 90. let

Comments

comments

Vyhledat