6 + 10. Co do uší, když je léto 

Je to tak, smutnej fakt, ale léto bude za chvíli už zase jenom vzpomínkou s visačkou 2020, navíc okolkovanou debilitama kolem Céčka. Jenže teď je ještě furt krásně, tak je třeba toho využít a vyrazit někam na pažit, k vodě, do hor, zkrátka ven. Inhalovat ten omamnej letní vzduch, nechat se hýčkat slunce svitem, užívat si dočasný svobody a taky poslouchat novou hudbu. Tady je šest plus deset tipů, od všeho trochu, inspirujte se. 

 

Duma 

Představte si harsh sludge grindcore noise metal freaky Full Of Hell a neuchopitelnou kosmickou experimentální koláž Sun Ra společně reprodukovat svoje náhodně pomíchaný geny na planetě Throbbing Gristle. Duo extrémních metalheads Martin Kanja a Sam Karugu je z Nairobi(!) a název projektu i debutovýho alba Duma znamená v jazyce Kikuyu  ‚temnota ‚. Co nečekáte, to dostanete. Absolutně bezbřehej oceán karmínový krve, všem mantinelům vysmívající se smršť tý nejkrutější elektroniky a tuny zlomyslnýho noiseu. Všechno už jste někde slyšeli, ale nikdy ne takhle na jedný hromadě. Jako kdyby se Aphex Twin stal dalším zakuklencem v sektě drone bohů Sunn O))) a donutil je konvertovat k chlípnýmu kultu industrial techna.   

Bandcamp: https://nyegenyegetapes.bandcamp.com/album/duma

Ganser 

Felte sází jednu perlu za druhou. Ritual Howls, Soviet Soviet, Sextile, Autobahn, Odonis Odonis, Houses of Heaven a další radůstky, které povětšinou pojí nějaká víc či míň skrytá obsese post-punkem a novou vlnou v různých retro podobách a inkarnacích. A aktuální album čtveřice z Chicaga Ganser není rozhodně výjimkou a celkem logicky drží labelovou zvukovou estetiku i image. To je samozřejmě v pořádku. Některý média mluví o jejich nový desce Just Look At That Sky v superlativech a hledají paralely mezi nimi a Midwest noise veterány jako Shellac a Jesus Lizard, což je super. Nebo vytahují Fugazi a éru kolem alba Red Medicine. Taky fajn. Mě ta deska a kapela baví i bez toho, protože je drzá a ctí určitý postupy, který mám nějak vykérovaný pod kůží. Při tom všem zní ale neotřele a díky dvěma dívčím hlasům klávesistky Nadii Garofalo a baskytaristky Alicie Gaines má i lehce disonantní nadrzlou patinu starejch dobrejch Blondie s trochou nezúčastněný přezíravosti Kim Gordon navrch. Krása a láska mezi kapkama kyanidu.  

Bandcamp: https://ganser.bandcamp.com

LURK

Ještě jednou Chicago. LURK byli rozhodně kapelou, kterou diky debutovýmu EP Electro-Shock na Pure Noise Records stálo za to sledovat už v roce 2019. Teď mají venku další EP Pressure Points, kde jsou jejich tři vlastní věci a dva akustický covery – Come In Alone od My Bloody Valentine a Spaceboy od Smashing Pumpkins. Funguje to jako dokonalej teaser na album, který už je prej hotový a co nevidět bude venku. Pokud vám vyhovuje humpolácká řezničina Idles, ale sere vás zároveň ta prvoplánová ostrovní nafoukanost, tady poměr pilin mnohonásobně převyšuje neustálou nutnost hulit péra Oasis nebo Blur. A mimochodem – jejich civilní verzi Spaceboye prostupuje super atmosféra, která mě vrátila zpátky do dob, kdy jsem Smashing Pumpkins celkem dost poslouchal a zpětně chápu, v čem je zapikaná genialita songwriterství Billyho Corgana. Nehledě na fakt, že Siamese Dream je kurva dobrá, zdravou nostalgií nasáklá deska. 

Bandcamp: https://lurkusa.bandcamp.com/album/pressure-points

Barfbag 

Leitmotiv ‚This machine kills fascists ‚ má na svym Soundcloudu relativně nová kapela, poskládaná z týpků, co toho maj celkem dost za sebou. Přesto, že to jsou starý psi, není Barfbag rozhodně žádná akademická uondaná navoněná pseudo-punková blbost, ale pěkně uštěkanej vzteklej pes utrženej z řetězu, zakusující se do kalhot všem Trumpům, kreténskejm politikům, byznysmenům bez svědomí, fašistickejm tendencím, mediálním manipulacím, hroutícímu se školství, no, zkrátka prostě klasická punková rétorika level 2020. Volání po revoluci rozumim. Navíc tenhle sentinel fakt jede jako blázen. Takže jestli i vám občas chybí něco jednoduchýho, nasranýho a s příběhem, Barfbag tohle všechno splňujou. Veterán hudebního průmyslu David Bason podepsal jako A&R spoustu kapel pro labely jako Roadrunner Records nebo Century Media a teď celý tý pokrytecký mašinérii plive do ksichtu zpoza mikrofonu. Další dva členové jsou bubeník Brian Viglione z The Dresden Dolls, The Violent Femmes nebo Nine Inch Nails a kytarista Kenny Carkeet z Awolnation. Jejich EP The Plastic Age je jedovatá jednohubka, co vám bude chutnat už proto, že jeden song se jmenuje Morrissey Wears Leather Shoes a dělá si prdel z jeho pokryteckýho aktivismu. 

Soundcloud: https://soundcloud.com/barfbag-668654061

 

Dominic Fike 

Ještě než byla Billie Eilish taková stár, dávno před tím výbuchem When We All Fall Asleep, Where Do We Go?, desky, která ji vystřelila mezi showbiz elitu. V nějakym interview básnila o neuvěřitelně talentovanym klukovi z Floridy, kterej jednou bude velkej. Tím klukem byl dnes pětadvacetiletej Dominic Fike. Jeho během domácího vězení nahraný EP Don’t Forget About Me, Demos strhlo bidovací bitvu major labelů, aby si ho do svýho rosteru nakonec ukořistila Columbia Records za neuvěřitelný čtyři míče dolarů. Song 3 Nights obstál i v konzervativnější Evropě a z Fikea se stala nová alt-popová hvězda Generace Z. Takže svoji debutovou desku What Could Possibly Go Wrong nahrával už jako správnej mazák zčásti na nějaký chajdě uprostřed hor v Coloradu a zčásti v Rick Rubinově Shangri-La studiích v Kalifornii, ehm, i na cajky nějakýho Boba Dylana. Když už tak už. Do sívíčka si vedle Billie a Ricka pripsal ještě kámošení s Kevinem Abstractem a bylo vymalováno. Jenže pokud mávnete rukou, že tohle už není pro vás, že to je moc prefabrikovaná instatní hvězda nebo tak něco, dejte mu šanci. Ta deska je totiž děsně dobrá. Jasně, textově není Fike žádnej intelektuální lumen, ale podobně jako kolega KennyHoopla umí bravurně a bez skrupulí kouzlit s hudebním puzzle. Tu cituje Pixies, jinde post-punk nebo grunge, vyznává se z obdivu k Frusciantemu z RHCP a podobně jako Post Malone strká nenechavý pracky do všeho možnýho od R&B až po přiznanej party-pop. Víc než detaily nebo nějakej koncept ho zajímá nálada. A to mu funguje. Funguje to i na mě. A bude fungovat i na vás. Billie měla pravdu.

Spotify: https://open.spotify.com/album/1BubKJqf6Uc4fNae5kLJJ7

Special Interest

Post punk, harsh noise, electronic, art punk, synth punk, digital hardcore, industrial disco, no wave, anarcho glam, ambient, techno. Málo? Special Interest z New Orleans, navzdory svýmu dost generickýmu jménu, jsou nebo klidně můžou být tohle všechno, ale především hlučný, jedovatý a pořádně nasraný. Když říkám nasraný, není to jen tak naoko. V roce 2018 jim vyšla první deska Spiraling, kterou produkoval Quintron, a letos přidali další nálož třaskavýho pelmelu s názvem The Passion Of. Na ksichtě nalepenej abrazivní a zároveň klaustrofobicky chaotickej nášleh s punkovou naléhavostí neustále osciluje mezi láskou a revolucí. Když odhlídnu od toho, že hudebně je to jedna z nejzajímavějších kapel, co jsem za poslední dobu zaregistroval, baví mě hodně i ostrej jazyk, kterým vládnou, ať už mluví o sexu, nebo gentrifikaci, militarizaci a POC problémech. Zmítají se mezi moshpitem a upocenou queer diskotékou a hrdě nesou prapor odkazu černý a gay hudby ve jménu svojí vlastní vize divnýho punku model 2020.  

Bandcamp: https://specialinterestno.bandcamp.com/album/the-passion-of

Pokud je šest kousků pořád málo, tak tady je ještě 10 dalších expres tipů: 

 

Timekiller – IV

Tahle kapela ví, jak rozebrat klasickej D-beat raw punk na elementární částice, přidat trochu noise rocku a divný psychedelie a postavit z toho novotvar, kterej otvírá lebky. Naprosto unikátní.  

Bandcamp: https://timekillerpunx.bandcamp.com/album/iv

 

Evicshen –  Hair Birth 

Může být peklo místem mentální relaxace? Může! Harsh noise trochu v duchu Pharmakon, textury a struktury hluku a balancování na tenkym laně mezi pevninou Control a oceánem jménem Nahodilost. 

Bandcamp: https://evicshen.bandcamp.com/album/hair-birth

 

City Rose –  City Rose

Klokaní labutí píseň, resp. čtyři songy post mortem debutovýho EP City Rose. Odkud že to byli The Birthday Party? Aha, z Austrálie. 

Bandcamp: https://cityrose.bandcamp.com/album/city-rose-ep

 

Spice – Spice 

Negooglit. Rovnou jít na Bandcamp. Supergrupa, kde je zpěvák a bubeník z Ceremony. Spice is pain. Prej melting pot, kde se o sebe třou Jawbreaker, J Church, The Horrors, a Fugazi. Hm. Pěkně ostrej a epickej 90s indie rock pop. Fakt. 

Bandcamp: https://spiceispain.bandcamp.com

 

Entry – Detriment

Kapela z LA, která pořád věří v integritu a sílu DIY punku. V žilách Discharge, The Exploited, Minor Threat, Converge a Tragedy. Patnáctiminutovej koncentrovanej žánrově čistej hardcore punk hněv. 

Bandcamp: https://entrysl.bandcamp.com/album/detriment

 

Industrial Hazard –  Industrial Hazard

Kytarista Full Of Hell Spencer Hazard pod značkou Industrial Hazard vyrábí dost raritní ‚noise devices‘. A teď k tomu přidal ještě první album inspirovaný 80s japonským harsh noise industrialem. Simply beautiful. 

Bandcamp: https://estrangedcommunications.bandcamp.com/album/industrial-hazard

 

Trace Mountains –  Lost in the Country

Zdařilá pastiš Bright Eyes a řekněme Sebadoh, ranejch Dinosaur Jr., Built to Spill, War on Drugs nebo Death Cab for Cutie. Moc hezký, trochu smutný, krystalický lo-fi kytarový písničky do lesa.   

Bandcamp: https://tracemountains.bandcamp.com/album/lost-in-the-country

 

Tesa –  Control

Trojice z lotyšský Rigy. Experimentální, zpěvuprostej post-metal. Teče jako láva, pomalu ale jistě. 

Bandcamp: https://tesa.bandcamp.com/album/c-o-n-t-r-o-l

 

Death Bells –  New Signs of Life

Post-punku v různejch barevnejch škálách není nikdy dost a nepřejí se. Dais Records tyhle kapely umí, to už víme. Novinka Australanů usazenejch v LA je tak logicky spíš prosluněná než potemnělá. Hezkej zvonivej melancholickej retro poslech přeju.  

Bandcamp: https://deathbellsband.bandcamp.com/album/new-signs-of-life

 

House Of Harm – Vicious Pastimes 

Ještě trochu toho v reverbu obarvenýho coldwave, lightwave i darkwave a gothic rocku s náležitě patetickou manýrou. Taky na vás z police křičí starý 4AD cédéčka a desky, na který pomalu, ale jistě sedá prach? 

Bandcamp: https://houseofharm.bandcamp.com

 

 

 

Comments

comments

Vyhledat