Aero na srpen chystá přehlídku P. T. Andersona a projekce mnoha kultovek

Léto v Aeru_Vít Bedrna
Léto v Aeru_Vít Bedrna

Cinefilní srdce Aera tepá i v létě speciálními projekcemi. Srpnový program osobitého žižkovského kina nabídne na dvacet kultovních titulů, jako jsou například bravurně natočené drama Requiem za sen, muzikál Moulin Rouge či animovaný japonský film Paprika a další prověřené snímky. Kromě toho se filmoví fanoušci mohou 1. srpna zúčastnit opravdové divácké výzvy. Jedná se o maraton v podobě trojité dávky filmů talentovaného amerického režiséra S. Craiga Zahlera: Kosti a skalp, Blok 99 a Na špatné straně. Konec srpna, konkrétně 27. – 30., pak bude patřit mistrovskému režisérovi Paulu Thomasi Andersonovi. Přehlídka PTA v Aeru připomene všech osm celovečerních snímků z jeho osobitého repertoáru, který spojuje řemeslná kvalita, obsazení hereckými esy a překvapivé zvraty.

Červenec se nesl ve znamení přehlídky Tady Vary, filmové léto v Aeru tím ale rozhodně nekončí. Konec července a celý srpen jsou nabité domovskými speciálkami, jejichž dramaturgií vyniká Aero nejen nad pražskými kiny. Uvedení starších a pečlivě vybraných snímků v sobě spojují cinefilní zážitek s podmanivou festivalovou atmosférou často vyprodaného sálu. „V rámci našich původních cyklů hrajeme filmy, za nimiž stojí promyšlená dramaturgie a taky spousta vyjednávání se zahraničními studii. Nyní máme kromě tradičních cyklů jako Bio Senior či Aero naslepo, šest speciálních pravidelných cyklů, díky nimž se diváci mohou lépe orientovat v tom, co od daného filmu očekávat a doplňovat si filmový přehled v příslušných oblastech,“ říká ředitel kina Jiří Flígl, který téměř každou speciálku osobně uvádí. Do zmiňovaných filmových cyklů patří Popkulturní milníky, Legendy, Double feature, Mistři animace či Encyklopedie akčního filmu a nejnovější Divoká karta, kam tituly vybírají zaměstnanci kina a spřízněných subjektů ze svých největších srdcovek.

Legendy na plátně

Léty prověřeným titulům a dílům kanonických velikánů je zasvěcen cyklus Legendy. Každý měsíc tak kino Aero dává filmovým nadšencům možnost si doplnit, nebo zopakovat snímky, které se zapsaly do dějin kinematografie, a vychutnat si je na velkém plátně. Srpnovým legendárním titulem bude druhý celovečerní film Darrena Aronofského Requiem za sen. Drásavě gradující drama, kde se mýtus hledání vlastního štěstí propadá do vše stravující závislosti, se proslavil úchvatnými hereckými výkony, ikonickou hudbou Clinta Mansella, ale především revolučním stylovým zpracováním, které z Requiemu za sen udělalo jeden z nejdiskutovanějších filmů své doby.

V akci vzdělaní díky Encyklopedii akčního filmu

Cyklus projekcí toho nejlepšího a nejzajímavějšího ze světa akčních filmů přináší Aero na plátno ve spolupráci s filmovým portálem Moviezone.cz. Jedná se o žánrové ikony, nedoceněné pecky i polozapadlé poklady.  Na samém konci července Aero uvede sci-fi akčňák Demolition Man odehrávající se v roce 2032. „Čeká vás parádní řemeslo, neutuchající akce, a dokonce i vodopád hlášek, k němuž přispívá i sympaticky sidekicková Sandra Bullock,“ popisuje Flígl. V srpnu bude cyklus patřit Jasonu Bournovi v nejnašlápějším díle série, Bournově mýtu.

Zazpívat si a jít do říše fantazie

Trochu z jiného ranku bude muzikál Moulin Rouge v cyklu Popkulturní milníky. „Bezmála dvacet let po premiéře je Moulin Rouge etalonem mezi filmovými muzikály a filmem, z něhož tryská živá voda. Pokud vás rok 2020 zatím jenom štval, teď je na čase mu to vrátit i s úroky. Přijďte si vyplavit endorfiny a užít si malé noční dobrodružství v Moulin Rouge,“ láká na muzikál Flígl. Mimo realitu všedních dní vás odvede rovněž i japonský animák Paprika, který najdete v programu kina 17. srpna. Fantaskní příběh se zaměřuje na převratný přístroj, který vědcům umožňuje vstupovat do lidských snů. Snímek inspiroval Christophera Nolana k jeho ikonickému sci-fi thrilleru Počátek, který se v srpnovém programu Aera také objeví.

Maraton Zahlera a přehlídka PTA

Na opravdové cinefily čekají také dvě velké lahůdky. Hned 1. srpna to bude maraton S. Craiga Zahlera: Kosti a skalp, Blok 99 a Na špatné straně. „Zahler je velebený jako nový žánrový revizionista po Quentinu Tarantinovi a nejosobitější vycházející talent americké kinematografie. Jeho filmy se vyznačují vycizelovaným stylem, brilantními dialogy, precizním budováním atmosféry i napětí a náhlým odzbrojujícími erupcemi násilí,“ popisuje Flígl. Jeho filmografie prozatím čítá tři tituly, které hrdě uvedly velké prestižní přehlídky jako festivaly v Benátkách a Torontu, ale také speciálně profilované akce jako žánrový festival v Sitges či progresivní trendsetter MFF Rotterdam. V kině Aero se budete moci do Zahlerových uhrančivě originálních podob westernu, grindhouse rubanice i policajtského thrilleru ponořit na jeden zátah v intenzivním maratonu.

Konec srpna pak bude patřit kompletní přehlídce celovečerních filmů mistrovského režiséra Paula Thomase Andersona. Jeho přednosti shrnuje ředitel Aera: „Už v začátcích své tvorby byl přirovnáván k velkým americkým mistrům stříbrného plátna jako Stanley Kubrick, Robert Altman, Martin Scorsese či Orson Welles. Stejně jako tito velikáni, které on sám obdivuje, představuje Anderson nekompromisního filmaře a vytříbeného autora, který naprosto mistrovsky ovládá veškeré výrazové prostředky kinematografie. Také není věrný jednomu žánru, ale naopak natáčí absolutně osobité filmy, které uhranou právě jako unikátní vize a diváky pohltí svými mnohoznačnými postavami, vycizelovanými scénáři a skvělými hereckými ansámbly.“ Retrospektiva PTA v Aeru od 27. 8 do 30. 8. uvede tituly: Opilí láskou, Skrytá vada, Gambler, Hříšné noci, Nit z přízraků, Magnolia, Mistr a Až na krev.

 

Program

1.8. – S. Craig Zahler maraton – 15:00 Kosti a skalp, 17:50 Blok 99, 20:40 – Na špatné straně

3.8. 20:30 – Moulin Rouge (Popkulturní milníky)

11.8. 20:30 – Koně se také střílejí (Divoká karta)

13.8. 20:30 – Requiem za sen (Legendy)

17.8. 20:30 – Paprika (Mistři animace)

24.8. 20:30 – Bournův mýtus (Encyklopedie akčního filmu)

27.8 – 30.8. – PTA v Aeru: Mistr, Opilí láskou, Nit z přízraků, Hříšné noci, Gambler, Magnolia, Skrytá vada, Až na krev

Comments

comments

Vyhledat