Alternativní oslavou a poctou Bedřichu Smetanovi zahájí již tuto neděli další ročník festivalu Horn Fest Praha

Zahajující koncert s názvem “Její Vlast” letošního ročníku festivalu Horn Fest Praha se uskuteční v Písecké bráně v neděli 12.5. V atraktivním programu se představí vedle zakladatele festivalu, hornisty Radka Baboráka, také mezzo-sopranistka Bella Adamova a klavíristka Nikol Bóková. Ta rovněž uvede vlastní autorskou tvorbu. Sólisty doprovodí soubory Baborák Ensemble a Czech Horn Chorus. Celý koncert se ponese v duchu alternativní, radostné oslavy Bedřicha Smetany jako určitý protiklad k oslavám pražskojarním kde zaznívá tradičně Má Vlast jubilanta. Koncert začíná v 16.00, vstupné na místě je dobrovolné. 

Letošní ročník festivalu Horn Fest Praha je stejně jako většina hudebně-kulturních událostí spojen s Rokem České hudby. Na jeho úvodní koncertu proto zazní i skladba Nikol Bókové Her Country (Její Vlast), jež dala jméno celému koncertu. „Komponování Her Country mě přimělo přemýšlet o své zemi – o její historii, o mém vztahu k ní, ale také o jejím potenciálu. Možnost tvořit hudbu pro Radka Baboráka a celý ansámbl úchvatných interpretů je obrovská inspirace a radost!“ říká sama autorka. 

Posluchači se mohou těšit na vycházející hvězdu pěveckého nebe Bellu Adamovou, která s Baborák ensemble participuje na několika projektech. Představí lidovou poezii Leoše Janáčka, pro zpěv a klavír, dále Smetanovy Písně trojhlasé s doprovodem tria lesních rohu. V podání Czech Horn Chorus zazní Písně beze slov Gideona Kleina a Měchurovo Allegro pro kvarteto lesních rohů. Od Nikol Bókové bude dále premiérována Intráda pro lesní rohy a Radek Baborák a autorka přednesou Impromtu pro lesní roh a klavír. Písecká brána je mimořádně autentický, historický prostor se skvělou akustikou který nabízí jedinečný posluchačský zážitek ve spojení s přátelskou atmosférou.

Pořadatelé připravili v letošním pátém ročníku festivalu celkem 6 koncertů, které se odehrají nejenom v Praze, ale i na zámku Brtnice nebo v Žehušicích. Mimopražské koncerty jsou organizovány ve spolupráci  s jinými pořadateli a sice s Art Brtnice a s Českou hornovou společností J. V . Sticha Punta, českého virtuóza hry na lesní roh.  Tyto koncerty proběhnou 22. A 23. června. Poctu Beethovenovi a Stich Puntovi na nich složí spolu s Radkem Baborákem také Pražští komorní sólisté a ve spolupráci s Hochschule Fr. Liszta ve Výmaru také studenti profesora lesního rohu, Jörga Brucknera. Na podobný program se mohou těšit i pražští posluchači v sále Martinů 23. 6. v rámci dopoledního matiné. Tento koncert a spolupráce s německými studenty se uskuteční za podpory Česko- německého fondu budoucnosti.

Festival bude pokračovat na podzim v kostele sv. Anežky na Spořilově oslavou výročí Antona Brucknera. Jeho skladby zazní v úpravách pro Czech Horn Chorus a varhany ( prof. Aleš Bárta) a v žižkovském Atriu kde budou uvedeny mimo jiné premiéry skladeb Ondřeje Brouska a Luboše Sluky. Podrobnosti o koncertech a jejich programu najdou posluchači na webových stránkách www.hornfestpraha.cz a na facebookovém profilu festivalu.

 

Comments

comments

Vyhledat