Anketa o módě a stylu: Vendula Stoklásková

Foto archiv Venduly Stokláskové
Foto archiv Venduly Stokláskové
Představujeme vám Vendulu Stokláskovou z pražského 100CLASS Concept Store. Řekli nám o ní:„Je autorkou kurátorského obchodu, kam vybírá tvorbu kolekcí lokálních designérů se zaměřením na minimalismus a nadčasovost. Dává šanci mladým návrhářům, kteří se ve škole naučí vytvářet kolekce, ale neumí se prodat.
Lokální autory doplňuje několik zahraničních značek, které se vyjímají svým příběhem vzniku či fungování, nedávno v rámci Fashion Revolution Week kolekce slovinské návrhářky Tiny Princ, která pracuje s netradičními materiály, např. Piňatexem.

Vaše definice módy a stylu?

Jednoznačně je to osobnost a pak to, jak se v oblečení cítíte. Je fajn sledovat trendy a chodit oblečený podle poslední módy, ale to ještě neznamená, že máte styl. Styl není o tom, kolik značkových věcí máte, ale jak věci dokážete zkombinovat. Např. když se dnes díváte na skoro 20 let starý seriál Sex ve měste, všimněte si, jaký měly hlavní aktérky styl (jaké měly nadčasové módní kreace…!), který je aktuální i dnes.

 

Co máte nejradeji na své práci?

Jednoznačně kontakt se zákazníky, objevování nových autorů pro obchod a pak taky to, že můžu v obchodě můžu využít svoji kreativitu, nápady a jakýsi smysl pro estetično.

 

Jak si dobíjíte baterky?

Ufff..těžká otázka, někdy mám pocit, že bych je potřebovala spíš vyměnit (smích). Když máte svůj business, je těžké si vzít volno, třeba jen na víkend…ale snažím se, chodím už skoro 10 let na jógu, kde si nádherně vyčistím hlavu (občas pak taky jdeme s kamarádkou “na jedno”). Pak mě dokáže neskutečně nakopnout zpětná vazba od zákazníků. Když je zákazník spokojený, vrátí se k nám a přidá k tomu pár milých slov, je to neskutečně nabíjející.

 

Co vás zaručeně potěší?

Jak už jsem zmiňovala v předchozí odpovědi, vždycky mám ohromnou radost ze zpětné vazby od zákazníků, ať už to zní jakkoliv jako klišé, tak je skvělé, že to co dělám a jaký směr tomu dávám, dokážu přenést dál. Nedávno mi psala zprávu jedna zákaznice až z Asie, cituji “strašně jste mě v Petrský “zkazili” na slow fashion, tak už to tu vůbec není co bývalo :)”.

Ale radost mi dělají i úplné maličkosti, např. teď mi na balkóně začínají růst kytky, nebo když jdu ráno do práce přes letenský park a můžu se kochat pohledem na Prahu nebo si udělám hodinku čas a jen tak sedím v kavárně s hrnkem kávy a nějakou sladkostí.

 

Co děláte proti šedi?

To je docela vtipná otázka, jelikož když se podíváte ke mně do obchodu i ke mně do šatníku, tak převládá šedá barva (miluju šedou). Jinak se snažím už jen tím, co dělám, naučit lidi přemýšlet o módě, že méně je více, že je důležité dát na svůj osobitý styl raději než vypadat jako figurína z výkladní skříně, a že je dobré podporovat lokální tvůrce. Já sama miluji kombinaci autorského oděvu (šperku) se staršími kousky (ať už to jsou vintage věci nebo kousky ze sekáče) a to samé radím svým zákaznicím, které mě občas požádají o konzultaci jejich šatníku. Tak snad i tímto inspiruji ostatní, aby vystoupili z “nudné módní šedi”.

 

Comments

comments

Vyhledat