Archa opět uvítá festival dokumentárního divadla

Mezinárodní festival dokumentárního divadla – AKCENT 2019

26. října – 2. prosince, Divadlo Archa

Devátý ročník mezinárodního festivalu dokumentárního divadla AKCENT přináší inspirativní náhled do nejrůznějších forem scénického umění, které míří k podstatným otázkám dnešní doby. Zážitkové instalace, interaktivní scénickéudálosti a inscenace dokumentárního divadla reflektují lokální i globální témata. Průběžná přehlídka současné domácí a zahraniční divadelní tvorby proběhne v Divadle Archa od 26. října do 2. prosince.

Letošní AKCENT otevřou rezidentky Archa.lab Daisy Alexander, Millie Done, Çiğdem Erdöl a Varja Hrvatin pracující pod titulem Kadinlar. Mladé tvůrkyně se do Archy vrací s unikátním scénickým tvarem Ščegetavček založeným na chytré kombinaci textu, videa a zvuku. Interaktivní instalace studuje fenomén ženství z pohledu strachu, rebelie, euforické extáze, hysterie a humoru.  

Česko-portugalský soubor Hotel Európa ve své dokumentární inscenaci Post-Colonial Loves nahlíží lásku jako dějiště politiky i utopií v koloniálním prostoru a postkoloniální éře. Jak násilná povaha kolonialismu ovlivnila vztahy v minulosti a dnes? AndréAmália a Tereza Havlíčková vychází z rozhovorů s lidmi, kteříkolonialismus zažili, ale i s příslušníky nové generace narozené po pádu portugalského impéria, kteří jsou koloniálním myšlením ještě přímo poznamenáni.

Inscenace dokumentárního divadla Obyčejní lidé se vrací na Akcent po letošním úspěchu na festivalu v Avignonu a v přestávce turné po Francii. Setkání českých a čínských životních osudů na jednom jevišti vznikla v koprodukci nezávislého pekingského divadla Living Dance Studio a Divadla Archa.

Osobní příběhy, hudbu, tanec, videoart i světelný design kombinují čeští a čínští umělci společně přímo před očima diváků v neustále se proměňující scéně.

Banální příběh vzrůstající averze mezi lidmi inspiroval choreografii Solo lamentoso slovenské režisérky a performerky Slávy Daubnerové. Autenticitu a dokumentárnost propojuje tato konceptuální experimentátorka s fikcí. Vznikla tak inscenace na pomezí dokumentárního, pohybového a výtvarně stylizovaného divadla.

Inscenace dokumentárního divadla Ishá, The Woman Who…vznikala v malé portugalské vesničce ve spolupráci s místní komunitou. Neformální kolektiv mladých portugalských divadelních tvůrkyň se v ní zabývají tématem postavení ženy napříč generacemi.

Obyvatelé Nauru v Pacifiku si spolu s lukrativními fosfáty vytěžili veškerou úrodnou půdu a dnes musí pro vlastní obživu provozovat uprchlické tábory pro migranty vyhoštěné z Austrálie. Autentické svědectví mladých vlámských tvůrců/performerů Silke Huysmans a Hannese Dereerera, kteří oblast navštívili a prozkoumali, přináší inscenace Pleasant Island v produkci divadla CAMPO.

Jaký vztah k mýtu a realitě má dnešní generace vnoučat kubánských revolucionářů? Ve spolupráci s drážďanským divadlem Hellerau AKCENT představí svým divákům také novou dokumentární inscenaci Stefana Kaegiho a Rimini Protokoll – Granma. Pozouny z Havany, která propojuje rodinné historie se socio-politickými otázkami dnešní měnící se Kuby. Diváci se vypraví na toto představení autobusem do Hellerau.

Domácí tvůrce zastupuje v programu AKCENTU Jiří Honzírek. Jeho autorská inscenace Internet věcí zpracovává téma pracovních podmínek zahraničních „gastarbaiterů“ v zemích bývalého východního bloku.

Spielraum Kollektiv uvedou svou interaktivní divadelní událost MojeVize, ve které děti vezmou do svých rukou televizní vysílání zpráv. Divadlo Archa se pro tento účel promění v místo činu, kde mají děti ve věku 8–12 let možnost nahlédnout do zákulisí televize a samy vytvářet její obsahy.

Zážitkovou instalaci s projekcemi a zvukem simulující návštěvníkům pocity účastníků na největších revolučních demonstracích v listopadu 1989 připravuje pro letošní AKCENT soubor VOSTO5. Revoluční étos budou moci prostřednictvím Sametové simulace: Tribuny zažít diváci na vlastní kůži 26. a 27. listopadu. Instalaci doplní dílny a grafické workshopy ve foyer divadla.

Do paralelního světa online videoher zve diváky Jan Mocek se svou gamingovou performancí Virtual Ritual. Urbanista Osamu Okamura, youtuber Atlet, fotografka a gamerka Adéla Vosičková tři performeři vytvoří expertní gamingový panel, aby odhalili virtuální i reálné rituály, které formují zdánlivě beztížný svět videoher.

Festival AKCENT

26. října – 2. prosince, Divadlo Archa

Program a vstupenky na www.archatheatre.cz a www.goout.cz

PROGRAM

pátek 26. října, 20.00 divadlo

Festival Akcent / KadinlarŠčegetavček

neděle 27. října a pondělí 28. října, 20.00 divadlo

Festival Akcent / Hotel Európa Post-Colonial Loves

neděle 10. listopadu, 20.00 divadlo

Festival Akcent / Johan a Jiří Honzírek – Internet věcí

pátek 15. a 16. listopadu, 20.00 divadlo

Festival Akcent / Jana Svobodová, Wen Hui a kol. /Divadlo Archa a Living Dance Studio – Obyčejní lidé

pátek 22. listopadu, 18.00 a sobota 23. listopadu, 15.00 performance

Festival Akcent / Spielraum Kolektiv – MojeVize

pondělí 25. listopadu, 20.00 divadlo

Festival Akcent / Sláva Daubnerová Solo Lamentoso

úterý 26. a středa 27. listopadu, 15.00-20.00, začátek vždy v celou hodinu,  instalace

Festival Akcent / Vosto5 – Sametová simulace: Tribuna

čtvrtek 28. listopadu, 20.00 performance

Festival Akcent / Joana Brito da Silva, Beatriz Baptista, Mariana Fonseco, Susana Paixao – Ishá, The Woman Who…

pátek 29. listopadu, 20.00 performance

Festival Akcent / Campo – Silke Huysmans & Hannes Dereere – Pleasant Island

sobota 30. listopadu, 20.00 divadlo / Moving Audience, Festspielhaus Hellerau, Drážďany

Stefan Kaegi a Rimini Protokoll – Granma. Pozouny z Havany

neděle 1. a pondělí 2. prosince, 20.00 performance

Festival Akcent / Jan Mocek – Virtual Ritual

Comments

comments

Vyhledat