Archivní tajemství: Co nosí papež a proč?

Nacho Arteaga / unsplashed
Nacho Arteaga / unsplashed

Oblečení papeže je poměrně fascinující věc. Jak se jmenují všechna ta roucha, šperky a doplňky a proč jsou tak zásadní? Mění se nějak v průběhu věků, nebo obléká hlava katolické církve jako jeho předchůdci z dávných dob?

Zdálo by se, že církev znamená především starost o duši. Je pozoruhodné, jak zásadní význam se přikládá mezi jejími členy i takovým věcem, jako je barva nějaké části oblečení nebo čapka. „Když jsem poprve pozdravil sv. Otce Františka a gratuloval mu, řekl jsem, že se stal zázrak – z jezuity se stal dominikán. (papežové totiž nosí bílý hábit po papeži sv. Piu V., který byl dominikán, zatímco jezuité tradičně nosí hábit černý),“ napsal kardinál Duka ve čtvrtek na facebook.
V pátek se zase na facebooku řešila čepice: „Na snídani po volbě nového papeže v Domě sv. Marty jsme přišli někteří ne zcela předpisově oblečení, mysleli jsme, že už je po tom nejdůležitějším a že jsme zkrátka doma. Jaké zavládlo zděšení, když mezi nás přišel papež František a klidně se k nám posadil, abychom společně posnídali. Naštěstí i jemu scházela jedna oděvní součástka – bílé solideo na hlavě. Možná i tak dával najevo, že je jen jedním z nás,“ uvedl kardinál na své stránce.

Co by se asi stalo, kdyby si vzal místo solidea kulicha? A jak se vlastně říká všem těm jednotlivostem? Připravili jsme pro vás přehled toho, do čeho se papež obléká, než jde do práce, a víme, v čem chodí doma. Tady je:

Mimo práci
Klerika s kolárkem (talár, sutana) – roucho sahající ke kotníkům přepásané páskem či provazem, kterému s říká cingulum. V sutaně chodí i doma.
Bílá čepička nazývaná solideo (ze „soli deo,“ „jedinému Bohu), říká se jí i Pileolus.
Pektorál – velký kříž z drahého kovu, obsahuje svaté ostatky, podobný mají i kardinálové a opati.
Prsten – tzv. rybářský. Najdete na něm papežovo jméno a vyobrazení Petra na loďce, po smrti papeže je vždy zničen (prsten nynějšího papeže bude zničen ještě dříve kvůli abdikaci). Slouží i jako pečetidlo a nosí se na volný čas i do práce.
Na ven se nosí někdy červený klobouk a červený plášť.
Papežové nosívali od 16. do 18. století vousy, od té doby jsou vždy bez nich.

Práce
Humeral – Obdélníkový šátek, obléká se pod albu okolo ramen.
Alba – Dlouhá bílá tunika.
Ornát – svrchní roucho. Více o symbolice a barvách ornátů zde.
Cingulum a pektorál – viz výše.
Štola – zdobený pruh látky.
Dalmatika – svrchní oblečení.
Pálium (pallium) – „šála“ s černě vyšitými kříži, kterou vyrobily jeptišky ze Říma.
Solideo (viz výše) a zdobená čepice zvaná mitra, dříve se nosila i tiara z bílého plátna pošitá zlatem (Nenosí se od 11. listopadu 1964, kdy papež Pavel VI. tiaru veřejně odložil. Byla prodána a výtěžek věnován chudým.).
Berla (na rozdíl od biskupské je zakončena křížem).
Různí papežové dále obměňovali papežské boty, rukavice a punčochy, více i méně zdobené.

Kdo to šije?
Papežské oblečení se vyrábí ručně. Firma Gammarelli, která nyní šije pro už devátého papeže, byla založena v roce 1798 a má zaslouženou pověst zcela diskrétního podniku, který vyrábí zboží nejvyšší kvality. oužívá italskou blnu a prvotřídní hedvábí.
I boty jsou šité ručně, vyrábí je italský obuvník Antonio Arellano, který zajišťuje i jejich opravy.

Kde se to vzalo?
Zajímavé je, že zpočátku se papežský oděv nelišil od úboru jiných duchovních, často se podobal spíš oblečení běžných lidí, od poloviny středověku společně s rostoucí pozicí římského biskupa se objevuje tendence k užívání stále luxusnějších šatů.

Ubývá okázalosti?
Zjednodušuje se časem papežské oblékání? Kupodivu spíše ne, naopak, poslední roky docházelo spíše ke krokům zpět. Minulý papež Benedikt XVI. začal opět nosit některé tradiční části oděvu, které jeho předchůdce Jan Pavel II. nepoužíval, například papežské červené boty či camauro, což je zvláštní čepice z velbloudí kůže, kterou před ním naposledy nosil bl. Jan XXIII. Obnovil i užívání všech tří druhů papežské červené pláštěnky, tzv. mozetty. Jsme zvědavi, zda nový papež zavede v posvěcené módě nějaké novinky… první dny úřadování by tomu nasvědčovaly. Být papežem-módním inovátorem ovšem není jen tak: zkuste si představit, že vaši čapku řeší média na celém světě!

Comments

comments

Vyhledat