Artmat představí novou letní edici mini umění

Juliana Chomová, Spiritistky
Juliana Chomová, Spiritistky

Projekt Artmat, který se zaměřuje na prezentaci mladých výtvarných umělců prostřednictvím prodeje mini uměleckých děl v cigaretových automatech, představuje novou letní edici. V automatech na Krymské a Invalidovně se tentokrát objeví např. konceptuální seznamka Dante Daniela Hartla, hravá forma ilustrací od Ilony Polanski, ilustrace od Juliány Chomové i projekty spjaté s architekturou Prahy.

Již tento týden, ve středu 15. 7., představí projekt Artmat novou edici uměleckých děl v automatu na umění na Krymské ulici a v pondělí 20. 7. také v nejnovějším automatu v pražské Invalidovně. V každém z nich se představí pět umělců a jejich díla miniaturních rozměrů připravená speciálně pro Artmat.

Nabídka v automatech se bude tentokrát lehce lišit – na Krymské ulici v Praze najdete první konceptuální projekt v Artmatu vůbec, který je nazván Seznamka feromonů. Připravil jej umělec Dante Daniel Hartl, který se inspiroval formami randění jako je speed dating, randění naslepo, ale rozvíjí v něm také polemiku s převládajícím navazováním vztahů v čistě online prostředí. “Každá krabička obsahuje jeden kus látky, ve kterém je zachycen pot člověka, který hledá někoho na seznámení. K tomuto biologickému materiálu je také přiložen malý papírek s anonymním emailem a informací, zda-li se jedná o muže, nebo ženu.”, vysvětluje umělec princip seznamky. Na Krymské nebude chybět ani jedno z nejvýraznějších jmen současné české ilustrace Juliána Chomová, která představí sérii třech ilustrací spjatých s komiksem Spiritistky.

Automat v Invalidovně, který je zde umístěn od května letošního roku v rámci spolupráce se Studiem ALTA, nabídne od 20. 7. například hravé ilustrace ve formátu dočasných tetování od Ilony Polanski z ilustrátorského dua Tomski & Polanski. Objeví se zde také miniaturní akvarely a talismany od umělkyně Marie Ladrové, či nejmladší generace současné ilustrace v podání Alexandry Štoplové.

V obou automatech najdou zájemci také projekty spojené s architekturou Prahy: Tereza Bonaventurová vytvořila novou sérii devíti fotografií Paralelní Praha sloužících jako alternativní mini pohlednice z metropole. Na nich ukazuje méně obvyklé pohledy na hlavní město a poukazuje na problematiku turismu, který často nepřekračuje hranice památkové rezervace. Autorské pexeso s vybranými domovními znameními napříč Prahou vytvořil umělec s pseudonymem Punx23 společně s ilustrátorkou Dorou Dutkovou. Je k němu navíc přiložena mapa, podle které se můžete vydat na cestu za poznáním metropole z trochu jiné perspektivy.

 

Zábavná forma, moment překvapení i kvalitní kurátorský výběr talentů české výtvarné scény – to je síť automatů na umění, které do České republiky jako první přináší projekt Artmat. Ve starých cigaretových automatech se nyní nachází umělecká díla v miniaturních velikostech, která jsou prezentována v rámci sezónních edic v limitovaném počtu kusů. Automaty se nacházejí v Praze v ulici Krymská a v Invalidovně. Projekt založily kurátorky Josefína Frýbová a Petra Widžová v roce 2019.

Comments

comments

Vyhledat