Bagatelles Marathon Johna Zorna: kdo přijede?

Foto pořadatel akce via Moonshirt Scott Irvine M
Foto pořadatel akce via Moonshirt Scott Irvine M

Bagatelles Marathon Johna Zorna láká v červnu na elitu amerického jazzu

 

Připomínáme, že se blíží skvělá hudebn akce. Bagatelles Marathon: Tak se jmenuje unikátní projekt, v němž fenomenální hudebník a skladatel John Zorn představí 20. června ve Foru Karlín pražskému publiku výběr 50 skladeb z cyklu The Bagatelles.

Více než čtyřhodinová jazzová season vydá za samostatný skvěle obsazený jazzový a alternativní festival. John Zorn si přiveze hvězdnou armádu elitních amerických muzikantů ve čtrnácti úderných seskupeních. Na pódiu se budou střídat špičkové formace i sóloví hráči, aby rozehráli všechny odstíny unikátní Zornovy tvorby, v níž se mísí vážná hudba s jazzem, rockem, hardcorem punkem, klezmerem, popem i world music. Ve Foru Karlín se tak můžeme těšit například na Zornovu “domovskou” Masadu, přes groove-jazzové John Medeski Trio či Nova Quartet až po Asmodeus s Grammy ověnčeným kytaristou Marcem Ribotem. Hvězdná jména najdeme i mezi sólovými hráči, vystoupí například klavírista Craig Taborn, trumpetista Peter Evans nebo elektronická kouzelnice Ikue Mori.

 

Koncert pořádá Prague Music Performance. Vstupenky jsou v předprodeji v síti GoOut. Více informací na www.pmpif.org nebo na www.facebook.com/events/959659534200437/.

 

Zatím jediný koncert Johna Zorna v Praze v minulosti proběhl v roce 2000 a patří k těm událostem, které se natrvalo zapsaly do kulturního povědomí českého hudebního publika. Není pochyb o tom, že po dvaceti letech si John Zorn Prahu opět podmaní, tentokrát svým výtečně obsazeným Bagatelles Marathonem, na jehož startovní čáru si přizval ty nejlepší muzikanty pulzující newyorské „downtown“ scény. Během jazzového maratónu zazní přes 50 skladeb ze Zornova rozsáhlého hudebního cyklu The Bagatelles, který napsal mezi březnem a květnem roku 2015 a čítá dohromady 300 nových skladeb.

 

John Zorn skladatel, multiinstrumentalista a producent je vůdčí osobností moderní americké hudby, jeho spolupráce si cenili v různých obdobích takové osobnosti jako Mike Patton, Lou Reed, Bill Frisell, Laurie Anderson, Thurston Moore nebo Pat Metheny. Bezesporu patří k nejvíce produktivním hudebníkům, na svém kontě má přes sto CD a nepočítaně hudebních ocenění.

 

John Zorn se narodil v roce 1953 a vyrůstal v New Yorku. V půli sedmdesátých let se stává ústřední postavou a hnacím motorem tamní hudební scény, silou svého tvůrčího charismatu propojil širokou škálu kreativních hudebníků do nejrůznějších stylových a interpretačních seskupení. Neúnavný a mimořádně plodný umělec složil šest smyčcových kvartetů, je autorem vokální i komorní hudby, opery, symfonických a tanečních děl. Pod vlastním jménem vydal více než sto CD, vedl desítky kapel a skládal pro ně (Naked City, The Dreamers, Moonchild, Painkiller), napsal hudbu pro více než padesát filmů a přes šest set skladeb pro svůj oblíbený soubor Masada. Jeho dílo je různorodé a pozoruhodně eklektické a inspiraci čerpá z výtvarného umění, literatury, filmu, divadla, filosofie, alchymie a mystiky, a samozřejmě také z hudby. Je také velkým propagátorem všech forem současného umění, organizuje festivaly, nahrávání a koncerty, napomáhá aktivně vzniku nových prostorů a příležitostí k uměleckým představením. V roce 1995 založil vydavatelství Tzadik, ve kterém vydal více než 700 nahrávek, vede The Stone, uměleckou scénu v East Village (od roku 2005 zde proběhlo přes 5000 koncertů a 60 hudebních workshopů) a pod titulem ARCANA editoval a vydal šest dílů spisů různých hudebníků.

 

JOHN ZORN / BAGATELLES MARATHON


MASADA
John Zorn (sax)
Dave Douglas (trubka)
Greg Cohen (kontrabas)
Joey Baron (bicí)
 
SYLVIE COURVOISIER AND MARK FELDMAN
Mark Feldman (housle)
Sylvie Courvoisier (klavír)
 
MARY HALVORSON QUARTET   
Mary Halvorson (kytara) 
Miles Okazaki (kytara)   
Drew Gress (kontrabas)
Tomas Fujiwara (bicí)
 
CRAIG TABORN SOLO 
Craig Taborn (klavír)
 

TRIGGER
Will Greene (kytara)
Simon Hanes (baskytara)

Aaron Edgcomb (bicí)
 
JOHN MEDESKI TRIO
John Medeski (varhany)
Dave Fiuczynski (kytara)
Calvin Weston (bicí)
 
ERIK FRIEDLANDER-MIKE NICOLAS DUO
Erik Friedlander (violoncello)
Michael Nicolas (violoncello)
 
BRIAN MARSELLA TRIO
Brian Marsella (klavír)
Trevor Dunn (kontrabas)
Kenny Wollesen (bicí)
 
IKUE MORI
Ikue Mori (elektronika)
 

KRIS DAVIS
Kris Davis (klavír)
Mary Halvorson (kytara)
Drew Gress (baskytara)
Kenny Wollesen (bicí)
 
GYAN RILEY AND JULIAN LAGE
Gyan Riley (kytara)
Julian Lage (kytara)
 
NOVA QUARTET   
John Medeski (klavír)
Kenny Wollesen (vibrafon)  
Trevor Dunn (kontrabas)    
Joey Baron (bicí)  
 
PETER EVANS SOLO
Peter Evans (trubka)
 
ASMODEUS
John Zorn (dirigent)

Marc Ribot (kytara)
Trevor Dunn (baskytara)

Kenny Grohowski (bicí)

 

 

 

Comments

comments

Vyhledat