Barevný příběh české značky Pura Vida

foto Pura Vida
foto Pura Vida

Pura Vida je značka volnočasového oblečení pro ženy, která se dostala daleko za hranice Brna, kde vznikla. Její výrazně barevné legíny a další oblečení nepřehlédnete. Podívali jsme se na ně trošlu blížeji. Co jsou zač?

Móda Pura Vida je navrhovaná českou designérkou Petruccyou (Petrou Bartoňkovou). Ta stojí za originálními ručně kreslenými potisky a značku založila v roce 2016 společně s Petrou Němečkovou. Vyrábějí věci pro sport (podprsenky, legíny) i prostě pro vaše večery a víkendy – mikiny a spoustu dalších věcí.

„Šijeme oblečení, které holkám zlepšuje náladu a zvyšuje sebevědomí. Protože co se děje, když jsou holky spokojené? Dělají tenhle svět lepší. A tak oblékáme holky do barev a optimismu, aby měly chuť se pohnout. Na jógamatce, antuce, v parku, v lese i v životě. Protože když chcete žít Pura Vida život, musíte se pohnout,“ říkají . Petra a Petruccya se seznámily v reklamní agentuře. Aby měly motivaci cvičit, vyrobily si v létě 2016 spíš jen z legrace první legíny. „Když je viděly naše kamarádky, chtěly je taky. A když legíny začaly chtít i kamarádky našich kamarádek, řekly jsme si, že bychom to mohly zkusit a pustily jsme se po hlavě do výroby,“ popisují vznik značky Pura Vida. „Začalo to legínami, ale teď už máme přes 330 druhů oblečení, od podprsenek až po čepice a hlavně už i docela početnou, nadšenou a věrnou komunitu zákaznic a fanynek, které naše barevné oblečení nosí a dělá jim radost. Všechny naše věci od začátku navrhuje a ručně kreslí Petruccya a šijí je v Čechách české švadleny.“

 

foto Pura Vida

 

 

Jaký byl vůbec příběh Petruccye? Dejme jí slovo:

„Když jsem byla malá, chtěla jsem být baletkou. Ale můj menší brácha chtěl lyžovat. A tak jsme lyžovali. Do 14 let, než se neobjevily zdravotní problémy, jsem byla díky sportu hodně disciplinovaná. Pak přišlo zranění a konec sportování a nastoupila jsem na gympl, kde se moje disciplína dost zbortila:-)Po neúspěšném pokusu o přijetí na vysokou uměleckou školu, jsem se rozhodla pro největší dobrodružství mého života a odjela jsem pracovat do USA na zaoceánské lodě. A byla jsem zpátky u drilu a disciplíny.Po lodích nebylo cestování ještě dost a přestěhovala jsem se na Kostariku. Tady jsem si zkusila jaký to je starat se sama o sebe. Pracoval jsem jako průvodce, ale i závodila v autech na okruzích. Jednou jsem peníze měla, podruhé vůbec.Ve zlomových 30 letech jsem neustála stesk po domově a vrátila se zpět do Čech. Návrat pro mě byl jedna velká depka, připadal jsem si vyčleněná, měla jsem úplně jiné životní zkušenosti a problémy než moje vrstevnice, nikde mě nechtěli zaměstnat. 2 roky jsem bojovala s tím, že nevím, kam patřím.Pak mě zaměstnal v reklamce můj bratranec a já si tu práci zamilovala. Přičuchla jsem ke grafice a začala se učit. Po večerech jsem si malovala obrazy.
Ve 33 letech jsem se rozhodla, že je čas mít první výstavu obrazů, díky které vznikla moje značka Petruccya. Za další 3 roky vznikla Pura Vida.“

Nemohli jsme se nezeptat:

Co děláte proti šedi? 

Oblékáme se barevně.

Hodně se smějeme, protože smích je podle nás další věc, kromě barev, co našim šedým ulicím chybí.

Cestujeme. Petruccya hlavně do jejího druhého domova Kostariky a Peťa má oblíbenou Asii. Barvy hledáme i na cestách, proto si vybíráme hlavně destinace, kde si lidi užívají života, smějí se a vaří barevný jídla.

Inspirujeme lidi, aby chodili barevně oblečený. Ukazujeme jim, jak si s barvama hrát a že to může být zábava a zdroj inspirace a že barvy nemají omezení věkem, typem postavy, ani ročním obdobím. Je to jen o naladění mysli.

 

foto Pura Vida

Co plánujete?

Našim největším plánem na další rok je, že jsme se rozhodly pro vlastní výrobu. Momentálně máme tedy plné hlavy a ruce práce se vším, co je s takovým velkým krokem spojené. Pura Vidu tím posuneme mílovým krokem kupředu. Na jaře pak plánujeme zařadit nové produkty na běhání, rozšířit sortiment pro holky plnějších tvarů, plavky a pánskou kolekci. Začneme pracovat na kooperacích s dalšími umělci, které bychom rády přibraly do naší Pura Vida rodiny.


E-shop a kamenný obchod (na adrese Minská 5, Brno) nabízí přes 330 druhů oblečení od sportovních podprsenek přes šaty až po mikiny. Ikonickým produktem značky jsou legíny vyráběné v limitovaných edicích. Značka vydává dvě kolekce ročně, přičemž jednotlivé dropy zboží jsou rozmístěné do celého roku. 

Pro další informace navštivte: www.puravidashop.cz, https://www.facebook.com/Puravidashop.cz/ nebo https://www.instagram.com/shop_puravida/.

A na závěr ještě jakýsi manifest, text o hodnotách téhle malé firmy, který nás zaujal:

Za čím si značka Pura Vida stojí?

🌈 Ctíme řemeslo.

Šijeme jen u českých švadlen. Vážíme si jejich pečlivosti a zručnosti. Chceme udržet tohle staré a krásné řemeslo naživu.

🌈 Vyrábíme v Česku.

Podporujeme místní rukodělce, celá naše výroba je do 10 km od Brna. Za moře se má podle nás jezdit jen na dovču.

🌈 Respektujeme dodavatele.

Vytváříme svět, ve kterém chceme samy žít. Nesmlouváme, platíme včas a držíme slovo. Vztahy bez respektu jsou naprd.

🌈 Fandíme originalitě.

Všechny naše věci navrhuje a ručně kreslí Petruccya. Legíny děláme jen v limitkách. A ke každým ti dáme certifikát.

🌈 Testujeme na sobě.

Vyrábíme pomalu. Dlouho totiž všechny věci samy testujeme. A než je vypustíme ven, děláme v nich psí kusy i půl roku. 

🌈 Držíme se při zemi.

Dohlížíme na výrobu od prvního náčrtku až po pověšení na štendr. Každý náš kousek projde našima rukama.

🌈 Nevěříme na škatulky.

Že velké holky nemají nosit legíny? A že barvy nesluší holkám nad padesát? Neblbni. Stereotypy škodí lidem víc než kouření a cukr dohromady. 

 

Comments

comments

Vyhledat