Barvy podzimu jako barvy psychedelie. Kasárna Karlín chystá tématickou koncertní sérii

Čtyři večery a čtyři kontrasty. Podzimní program karlínských kasáren nabídne sérii koncertů, v jejichž rámci se představí zajímavá jména, která aktuálně rezonují evropskou, potažmo světovou neo-psychedelickou scénou. Zahraničním interpretům budou sekundovat také poutavé produkty domácí scény. „Dojde na návraty, objevy a na příjemné opojení barevným světem psychedelické hudby“, láká dramaturgie. Série s téměř pravidelnou čtrnáctidenní periodou začíná 2. listopadu a uzavře se 13. prosince v Kasárna Karlín v Praze.

Na prvním ze série koncertů se 2.11. představí klenot prestižního amerického labelu Sacred Bones – Föllakzoid. Kreativní projekt v čele s queer a transgender umělkyní Dominingæ původem z Chile se vrací do Prahy po dlouhých šesti letech. Astrální psychedelie, krautrock a převážně prvky minimal techna, které převládají na čerstvě vydané desce s označením V. Snahy identifikovat tvorbu Föllakzoid jsou však při nejmenším velmi komplikované. Žádná kapela podobná Föllakzoid neexistuje. O to víc se mohou návštěvníci těšit na jedinečný, až transcendentí zážitek během live show.

Zájímavou a netradiční volbou se do hudební kombinace pro tento večer jeví vystoupení umělkyně Sofie Nøt alias IAmNøt, bratislavské hudební producentky a DJky momentálně usazená v Praze. Loni vydala debutové album Changes, které vyhrálo ocenění Radio Head Awards za debut roku a videoklip ke skladbě Changes se dostal do selekce prestižního London Music Video Festivalu. V její produkci se mísí žánry jako techno, darkwave, nebo breakbeat. Na akci si připraví mimořádný live DJ set.

S lehkou symbolikou je spojen koncert 16.11., večer před státním svátkem Den boje za svobodu a demokracii. Vystoupí totiž trio Love’n’Joy, na jejichž domovské Ukrajině probíhá právě boj za svobodu proti ruské invazi. Jedna z neúspěšnějších ukrajinských indie rockových kapel s mezinárodním potenciálem musela opustit své domovy a ocitla se na „nekončící tour“ po Evropě a Velké Británii. V rámci svých koncertů sbírá finanční prostředky na charitativní sbírku Musicians Defend Ukraine. Na oplátku přináší chytlavý psych-pop s prvky brit-popu a psychedelie 60. a 70. let. Kapela se již před rokem mj. objevila na venkovní scéně Kasáren Karlín. Úspěšný koncert tehdy navštívilo přes 200 návštěvníků. Tentokrát tedy pro změnu zahraje obklopena klubovou atmosférou.

Sekundovat jim bude domácí divoká partička Panoptikum z Brna. Neotřelé pojetí psychedelie s téměř až hudební nezařaditelností na bázi alternativního rocku s hlasem legendárního dabéra Ladislava Županiče. Panoptikum má potenciál jako jeden z nejzábavnějších úkazů alternativní scény. Jejich tvorba je plná energie, kreativity a baví i divadelními prvky, kterými oplývají živá vystoupení. Naživo je rozhodně na co se těšit.

Pravděpodobný „highlight“ celé série se chystá na pátek 1.12. To vystoupí italští New Candys. Ti si vybudovali výrazné jméno na mezinárodní scéně v generaci současných neo-psychedelických kapel. Jejich tvorba by se dala s nadsázkou charakterizovat jako lehce temný rock’n’rollový étos s mysticky chytlavými melodiemi. „Candys“ navíc platí za velmi sehranou a neúnavnou živou kapelu, jelikož jezdí jedno turné za druhým. Naposledy se v Praze ukázali v únoru před plnou Roxy, kdy supportovali americkým The Black Angels a jejich vystoupení sklidilo velmi nadšené ohlasy. Nabyté renomé budou mít nyní šanci potvrdit jako headliner.

Do tandemu by k italské čtveřici měli výborně sednout noise-rockoví Science Killer. Na své poslední desce Blackbirds se mohou pyšnit jedním z nejlepších „soundů“, jakého u nás psychedelická kapela v poslední době dosáhla. Naživo pak až hypnoticky působí jejich repetitivně snová, místy temně ponurá kombinace psychedelie, krautrocku, blues a shoegaze.

Poslední koncertní večer připadá na 13.12., kdy vystoupí pomyslný černý kůň série Spiral Drive. Tahle kapela patří k jednomu z nejvýraznějších úkazů na rakouské alternativní scéně poslední doby. Debutové album Unity vyšlo teprve v roce 2019, přesto poslechovost nahrávek k dnešku překročila statisíce streamů, z toho největší dosah mají trochu překvapivě v USA. Na poměrně ještě mladou kapelu z Evropy, hrající alternativní-psychedelický rock velmi solidní počin. Spiral Drive pak sami sebe označují za space rockovou kapelu, ale v jejich konceptu jsou slyšitelné i ozvěny grunge a indie. Ovšem co je hlavní na jejich studiové i živé produkci je velká kvalita. Navíc se nedrží přehnaného perfekcionismu a prostor tak má i improvizace a jamy, což dělá jejich koncerty ještě zábavnější.

Naproti tomu zajímavým úkazem tuzemské alternativy poslední doby je Sépie Z Hor. Čtyřka sehraných muzikantů, která má naopak improvizaci na prvním místě. Bicí, basa, saxofon, housle a efekty. Málokdo se uchýlí k identifikaci kapely jako psychedelické. Experimentální přístup, časté repetitivní plochy a právě práce se zvukovými efekty jsou aspekty, které právem staví skupinu na stage v této psychedelické sérii. Nutno dodat, že živé kouzlo kapely je s přispěním výrazně chytlavých motivů doslova strhující.

Další info najdete na webu nebo FB Kasárna Karlín. Vstupenky na jednotlivé koncerty se objeví v předprodeji na síti goout.net

Psychedelický podzim v Kasárnách

  • 2.11. Föllakzoid (Chile) + IAmNøt
  • 16.11. Love’n’Joy (Ukraine) + Panoptikum
  • 1.12. New Candys (Italy) + Science Killer
  • 13.12. Spiral Drive (Austria) + Sépie Z Hor

Comments

comments

Vyhledat