Běh pro Paměť národa: za všechny, kteří se nevzdali

Na jedenácti místech v ČR se v květnu poběží za všechny, kteří se nevzdali. Nezisková organizace Post Bellum pořádá osmý ročník Běhu pro Paměť národa. Běžci symbolicky věnují svůj sportovní výkon tomu, kdo je inspiruje k vytrvalosti nebo jehož příběh chtějí připomenout. Nejčastěji běží za dědu, babičku, Miladu Horákovou, Václava Havla nebo obecně např. za politické vězně, letce RAF či hodnoty, jako jsou svoboda a demokracie. 

Běžecký seriál odstartuje na Den vítězství 8. května v Plzni, kde se běžci vydají na trať v rámci programu Slavností svobody. Hlavní závody se pak konají 13. května v Praze v oboře Hvězda, 20. května v Brně a Olomouci a o den později také v Liberci. Na většině míst budou připraveny profesionálně měřené závody na 10 a 5 kilometrů, trasa na 1 km, do které se mohou zapojit celé rodiny, i dětské závody. Doprovodný program nabízí příjemné vyžití pro dospělé i děti: výstavy, workshopy, divadla nebo koncerty. Výtěžek ze startovného poputuje na další natáčení vzpomínek pamětníků, projekty ve školách a na sociální pomoc bývalým politickým vězňům a disidentům.

V Praze poběží pro Paměť národa herečky Denisa Barešová, Lenka Krobotová a Petra Nesvačilová a také novinář Jindřich Šídlo, patrony plzeňského závodu jsou herci Lukáš Langmajer a Lumír Olšovský nebo profesionální cyklista Tomáš Zejda. V Brně se mohou účastníci těšit na herce Michala Isteníka.

Comments

comments

Vyhledat