Bergmanovský divadelní týden nabídne dvě nové inscenace, besedy a non-stop čtení

BERGMAN_ Foto  © Bengt Wanselius
BERGMAN_ Foto © Bengt Wanselius

 

 

 

„Z divadla mě budou muset vynést nohama napřed!“

Ingmar Bergman, ředitel Královského dramatického divadla

Divadelní fakulta Akademie múzických umění se ve spolupráci s rodinou Kolowrat-Krakowských, Velvyslanectvím Švédska, Českým rozhlasem, Skandinávským domem, distribuční společností Film Europe Media Company a Činohrou 16:20, z. s., připojí v rámci projektu Bergman100 k oslavám velkého divadelního a filmového tvůrce Ingmara Bergmana, od jehož narození 14. července uplynulo 100 let, festivalem zaměřeným na Bergmanovu divadelní tvorbu. Tento divadelní minifestival nabídne ve dnech 15. – 19. října 2018 v prostorách pražského Paláce Kolowrat dvě nové divadelní inscenace, non-stop čtení Bergmanových her, povídek a memoárů a řadu besed a seminářů.

„Před rokem Vítek Schmarc přišel s nápadem doprovodit celoroční filmové oslavy Bergmanova výročí oslavami divadelními. Byl jsem tím nápadem nadšen a spolu se studenty DAMU vymyslel celý festivalový týden, pro který vzniknou dvě premiérové divadelní inscenace Bergmanových textů a kde proběhne řada happeningů a setkání. Festival odhalí Bergmana jako člověka, který v divadle strávil ještě více času než ve filmových studiích,“ vysvětluje režisér Štěpán Pácl, ředitel festivalu Bergmanovský divadelní týden.

První festivalovou premiérou bude divadelní adaptace Bergmanova scénáře Léto s Monikou, v jehož filmové podobě v roce 1953 zazářila Harriet Anderssonová. Realizaci jevištní podoby tohoto příběhu o vzplanutí letní lásky se ujme výrazná režijní osobnost nastupující divadelní generace Aminata Keita, která ke spolupráci přizvala Gabrielu Mikulkovou, Petra Kubese a své herecké kolegy z Divadelní fakulty AMU.

Hlavním bodem programu pak bude premiéra inscenace Bergmanovy dramatické povídky Ze života loutek, podle které natočil Bergman v roce 1980 stejnojmenný film. V hlavní roli Petra, který se spolu s Bergmanem v této inscenaci ptá, zda jsme pouze loutky svého podvědomí, nebo dokážeme jednat svobodně a dospěle, uvidíme Jiřího Suchého z Tábora pod režijním vedením renomovaného českého divadelního režiséra Štěpána Pácla. „Když jsem začal přemýšlet o tom, jak Bergmanovo výročí oslavit divadelně, začal jsem se pohybovat – náhodou?! – v okruhu jeho velmi důvěrně blízkých postav: Johana s Marianne a Petra s Kateřinou. Oba páry známe z filmu Scény z manželského života. S první dvojící jsem se setkal letos na jaře při natáčení rozhlasové adaptace jednoho z posledních Bergmanových děl Sarabanda pro Český rozhlas. S druhým párem se budeme potkávat na podzim v inscenaci Ze života loutek, dodává režisér Štěpán Pácl.

Součástí festivalu budou také setkání na téma Bergman a divadlo, pořádané ve spolupráci se Skandinávským domem: překladatel Zbyněk Černík zde pokřtí knihu nově přeložených a dosud nevydaných Bergmanových filmových povídek, s teatroložkou a skandinavistkou Karolínou Stehlíkovou rozkryjeme rozsáhlé Bergmanovo působení v evropských divadlech.

Zvláštním hostem festivalu bude Jan Holmberg, ředitel Nadace Ingmara Bergmana a přední filmový historik, který letos nadchnul švédskou veřejnost první ucelenou monografií o Bergmanovi jakožto spisovateli. Řeč bude nejen o nadaci a nové monografii. Jan Holmberg rovněž přiblíží mezinárodní festival v Královském dramatickém divadle věnovaný divadelnímu odkazu Ingmara Bergmana.

Setkání s Janem Holmbergem se uskuteční díky spolupráci s Velvyslanectvím Švédska: „Na Bergmanovu divadelní tvorbu se často zapomíná, což je vzhledem k lokálnímu a časovému omezení divadla logické – film je přece jen věčný, inscenace končí s derniérou,“ připomíná Martin Severýn, koordinátor oslav Bergman100 a tajemník pro kulturu švédského velvyslanectví. „Přesto, nebo možná právě proto, Ingmar Bergman drama miloval víc než film a utvářel podobu švédského divadla celé druhé poloviny dvacátého století. Jsem rád, že právě intenzivní festival představující Bergmana jako divadelníka bude vrcholnou akcí letošních oslav výročí Bergman100.“

To, že Bergmanův odkaz je živou součástí švédského a evropského kulturního dědictví, dokazuje nejen samotný festival, ale i podpora jeho partnerů. Největším z nich je rodina Kolowrat-Krakowských, která festival pozvala do svého paláce na Ovocném trhu a umožnila vznik obou inscenací. „Mecenášská podpora kultury má v našem rodu hlubokou historickou tradici. Kolowratský palác byl vždy místem velkých kulturních zážitků a Bergmanovský festival na tuto linii přirozeně navazuje“, doplňuje JUDr. Dominika Kolowrat-Krakowská.

Mediálním partnerem festivalu je Český rozhlas Vltava.

Během září budou další informace dostupné na webové adrese www.bergman100.cz a na sociálních sítích.

 

Bergmanovský divadelní týden

15.–19. října 2018

Palác Kolowrat, Praha

 

Program

pondělí 15. 10.

17.30 Bergman a literatura

Beseda s dvorním překladatelem Bergmanových filmových povídek a memoárů Zbyňkem Černíkem a křest nově přeložených a dosud nevydaných povídek Ingmara Bergmana vydavatelství Kniha Zlín. (Café Elektric)

Akci spolupořádá Skandinávský dům.

19.30 Ingmar Bergman: Léto s Monikou

režie: Aminata Keita, hrají: Jessica Bechyňová, Michael Goldschmid, Viktor Kuzník a další. (divadelní sál / 1. premiéra)

úterý 16. 10.

11.00 Ingmar Bergman: Léto s Monikou

(divadelní sál / 2. premiéra)

18.00 Bergman a Švédsko

Ohromný odkaz v podobě povídek, divadelních her, filmových scénářů, knih i pracovních sešitů přijede na Bergmanův divadelní týden jako hlavní host festivalu osobně představit Jan Holmberg. Divákům dovolí poznat Ingmara Bergmana především z u nás neznámé perspektivy režisérovy divadelní tvorby. (Café Elektric / v anglickém jazyce)

středa 17. 10.

14.00–24.00 Bergman non-stop

Desetihodinové non-stop čtení divadelních her, povídek a vzpomínek Ingmara Bergmana. Tento happening věnovaný hlavně Bergmanovu slovu otevře možnost všem zájemců o jeho dílo veřejně přečíst patnácti- až dvacetiminutový úryvek z Bergmanova rozsáhlého literárního odkazu. (Café Elektric)

18.00–20.00 Ingmar: Bergman: Sarabanda

Do happeningu non-stop čtení se zapojí také stanice ČRo Vltava veřejným poslechem rozhlasové adaptace Bergmanovy hry Sarabanda a setkání s jejími tvůrci. (Café Elektric)

čtvrtek 18. 10.

17.00 Bergman a divadlo

Pohled nordistky Karolíny Stehlíkové na Ingmara Bergmana jako na divadelního režiséra. (Café Elektric / Setkání probíhá ve spolupráci se Skandinávským domem)

Akci spolupořádá Skandinávský dům.

19.30 Ingmar Bergman: Ze života loutek

režie: Štěpán Pácl, hrají: Jiří Suchý z Tábora, Zuzana Černá a Kryštof Dvořáček

(divadelní sál / 1. premiéra)

pátek 19. 10.

17.00 promítání dokumentu Trespassing Bergman

Filmový dokument Jane Magnussonové a Hynka Pallase zachycuje návštěvu významných světových filmových režisérů a herců v Bergmanově domě na ostrově Fårö v Baltském moři a reflektují jeho bohatou filmovou tvorbu i to, jak je jeho filmy zasáhly a umělecky inspirovaly. (Café Elektric)

Akci spolupořádá Skandinávský dům.

19.30 Ingmar Bergman: Ze života loutek

(divadelní sál / 2. premiéra)

Comments

comments

Vyhledat