Berlínský festival CTM oslaví 20 let

Colin Self By Johnathan Grassi
Colin Self By Johnathan Grassi

Jubilejní 20. ročník festivalu CTM proběhne od 25. ledna do 3. února v Berlíně. Jeho tématem je Vytrvalost (Persistence). Mezi prvními ohlášenými umělci je Elizabeth Walling aka Gazelle Twin, která představí svou letošní novinku Pastoral. Lotic ve spolupráci s vizuálním umělcem Emmanuelem Biardem předvede ambiciózní A/V show Endless Power. Propojení hip hopu, dubstepu a tradiční indiánské hudby pow wow nabídne duo A Tribe Called Red. Umělá inteligence Young Paint poprvé živě vystoupí s Darrenem J. Cunninghamem aka Actress. Thomas Ankersmit vzdá hold americké zvukové experimentátorce Maryanne Amacherové světovou premiérou projektu Perceptual Geography. Mezi dalšími potvrzenými jmény jsou rakouský skladatel Stefan Fraunberger, Khyam Allami z labelu Nawa či Colin Self v doprovodu pěveckého sboru a smyčcového orchestru. Více informací na www.ctm-festival.de.

Tématem nadcházejícího ročníku CTM je Vytrvalost (Persistence). Vyzvali jsme naše spolupracovníky a umělecké partnery, aby se společně s námi zamysleli nad tvůrčím procesem, který často balancuje mezi kontinuitou a proměnlivostí. Na jedné straně vidíme pomíjivý společenský potenciál umění, na druhé straně můžeme vysledovat určitou estetickou vytrvalost. U příležitosti našich 20. narozenin si tak chceme definovat, v čem a jak moc je důležité nepolevovat a vytrvat,“ dodávají organizátoři.

CTM 2019 představí během deseti dnů (25. 1. – 3. 2. 2019) koncerty, performance, výstavy i přednášky na již tradičních festivalových lokacích v Berlíně jako divadlo HAU Hebbel am Ufer, klub Berghain, Kunstquartier Bethanien, Festsaal Kreuzberg, divadlo Heimathafen, kulturní dům Astra a SchwuZ. Novými partnery jsou Galerie DAAD, Nová společnost pro výtvarné umění (nGbK) a Grießmühle.

Festival přivítá řadu umělců, kteří bojují se složitostmi dnešního politického a kulturního klimatu. V klubu Berghain představí Gazelle Twin své nedávno vydané album Pastoral. Její charakteristická démonická identita se přetavila do nové podoby – šaška oděného v barvách anglické vlajky, který sžíravým způsobem kritizuje dnešní stav Anglie: vzestup nacionalismu a blížící se brexit. Průkopník na klubové scéně Lotic debutuje s projektem Endless Power, na kterém spolupracuje s vizuálním umělcem Emmanuelem Biardem. Tato performance vznikla nedlouho po úspěchu Loticovy první desky Power (Tri Angle Records, 2018), která se dle serveru Resident Advisor stala „bojovým pokřikem queer komunity“. Spojení hip hopu, dubstepu a tradiční indiánské hudby pow wow nabídne duo A Tribe Called Red. Jeho členy jsou Tim „2oolman“ Hill (z kmene Mohawků a z ligy „Šesti národů“) a Ehren „Bear Witness“ Thomas (z kmene Cayugů prvního národa). Od roku 2008, kdy se dali dohromady, získali ATCR pověst mluvčího důležitého současného hnutí Idle No More, které obhajuje práva domorodých obyvatel. K jejich poslednímu albu We Are the Halluci Nation přispěli mezi jinými i umělci jako rapper Yasiin Bey (dříve Mos Def) a zpěváci Tanya Tagaqová a Lido.

Festival proběhne opět ve spolupráci s festivalem transmediale propojujícím umění a nové technologie. Společně se angažují např. v propagaci uměleckého a sociálního potenciálu strojového učení. Young Paint je umělá inteligence, která se postupně učí a snaží se držet krok s nepředvídatelnou hudbou Darrena J. Cunninghama alias Actress. V říjnu tohoto roku duo vydalo minialbum, které nabízí malé nahlédnutí do nitra těchto odvážných improvizací. Ve světové premiéře vystoupí Young Paint a Actress živě na společném koncertu CTM 2019 a transmediale 2019.

CTM 2019 bude také zkoumat napětí mezi minulostí, současností a budoucností skrze několikeré umělecké postupy, včetně vystoupení bretaňského dudáka Erwana Keraveca, který vetkává lidovou tradici dud do současné hudby. Ke svému projektu Sonneurs si Keravec pozval skladatele Wolfganga Mitterera a Susumu Yoshidu. Společně se snaží přetvořit kulturní a akustickou identitu bretaňské dudácké hudby.

Rakouský hudebník a skladatel Stefan Fraunberger představí svůj alchymický výzkum o vlivu přírody na kulturu. Jeho práce se dotýká času, periférie, paměti a pomíjivosti, o čemž se můžeme dozvědět v jeho výzkumu Quellgeisteru (pojem světa sedmi zdrojových duchů). Tento úsek se vyvinul přes archeologický akustický výzkum zpola zničených varhan objevených v saských kostelích v Transylvánii.

Irácký umělec, muzikolog a ředitel labelu Nawa Khyam Allami poprvé představí Kawalees: Část II. Allami si je vědom vlivu a jednostrannosti západních hudebních technologií. Proto zkoumá a vyvíjí software Comma, což je nový zásuvný modul pro program Ableton Live, jenž by umělcům pracujícím s hudbou středovýchodní tradice umožnil snadnou práci s hudebním softwarem. Ableton Live podle Allamiho vylučuje arabskou hudbu. Proto se Allami soustředí na arabské mikrotonalní módy a chce svůj plugin Comma použít jako most mezi středovýchodní tonalitou a současnou elektronickou tvorbou.

Na festivalu proběhne světová premiéra Perceptual Geography – nové skladby Thomase Ankersmita, která je poctou Maryanne Amacherové. Amacherová, od jejíž smrti letos uplynulo 10 let, byla jednou z nejoriginálnějších a nejvytrvalejších zvukových experimentátorek. Trojrozměrná zvuková kompozice vychází z autorčina výzkumu vnímání psychoakustických jevů, výzkumu spacializace (zprostorovění) zvuku, aurální architektury a rozšíření role posluchače. Colin Self představí své album Siblings (RVNG, 2018) naživo v doprovodu pěveckého sboru a smyčcového tělesa. Deska je inspirována dílem plodné teoretičky feminismu Donny Harawayové.

Festival CTM pokračuje také ve spolupráci s íránským festivalem SET. Představí tak několik projektů, které vznikly pod záštitou SET × CTM letos v Teheránu. Duo Temp Illusion experimentující v žánru noise techno vystoupí s akustickým ansámblem Rabiha Beainiho a Pouyi Pouramina. Druhá spolupráce proběhne mezi pařížským duem 9T Antiope a vizuálním umělcem Rainerem. Titul představení „Nocebo“ je termínem pro situaci, kdy pacientovo negativní očekávání způsobí nežádoucí účinek v léčbě a zhoršení jeho stavu.

DJka ekvádorsko-litevského původu Riobamba patřící na impozantní soupisku agentury Discwoman hlasitě propaguje politickou sílu hudby. Se svým labelem APOCALIPSIS podporuje umělce, kteří nejsou „ani odsud, ani odtamtud“ („ni de aquí/ni de allá“), a pomáhá jim najít vlastní hlas ve veřejném prostoru. Další osobou přidruženou k agentuře Discwoman je DJ Haram, která vzdává hold taneční hudbě ze Středního východu a kulturám DIY noise.

Na závěrečném koncertu festivalu CTM 2019 se představí Curl – label a komunita, kterou založili Brother May, Coby Sey a Mica Leviová. Brother May je MC a zpěvák. Coby Sey má svůj program v rádiu NTS. Vydal EP desku Transport for Lewisham u labelu Whities v roce 2017. Mica Leviová, vystupující také jako Micachu, je známá díky spolupráci se skupinou The Shapes (nyní Good Sad Happy Bad). Velmi ceněná je její hudba k filmům Under the Skin (Pod kůží, 2013) a Jackie (2016). Na koncertu se k nim připojí také pravidelná spolupracovnice Micy Leviové Tirzah, vokalistka ovlivněná stylem R&B.Sestavu doplňuje akustický umělec a provokatér Yves Tumor, jenž je spojován především se svými nepředvídatelnými živými vystoupeními a dynamickou diskografií. Proslulá je zejména jeho LP deska Serpent Music vydaná společností PAN.

Více informací na www.ctm-festival.de.

CELOFESTIVALOVÉ VSTUPENKY

Celofestivalové vstupenky na CTM 2019 jsou již v prodeji. V limitovaném množství je k dispozici také dvojvstupenka na festivaly CTM a transmediale.

Předprodej na www.ctm-festival.de/festival-2019/tickets/

Comments

comments

Vyhledat