Bestseller Pavla Klusáka Uvnitř banánu inscenuje Divadlo Na zábradlí

Pavel Klusák / Divadlo Na Zábradlí: Uvnitř banánu / Foto KIVA
Pavel Klusák / Divadlo Na Zábradlí: Uvnitř banánu / Foto KIVA

Premiérou vstoupí 2. února na repertoár Divadla Na zábradlí adaptace úspěšné povídkové knihy Pavla Klusáka s názvem Uvnitř banánu v režii Jana Mikuláška. Příběhy největších „outsiderů showbusinessu“ představí členové hereckého souboru Johana Matoušková, Kateřina Císařová, Dita Kaplanová, Vojtěch Vondráček, Jiří Vyorálek a další společně s hostujícími herci Annou Kameníkovou a Davidem Petrželkou v kabaretním tvaru s hudbou Martina Kyšperského. 

Stejně jako Pavla Klusáka v knize Uvnitř banánu i nás fascinují osudy hudebníků, jejichž tvorba se nedá zaškatulkovat do žádných běžných kategorií, je osobitá a přirozeně ‚jináʻ. Přesto, že mnoho z významných představitelů tzv. outsider music nemělo klasické hudební vzdělání, často byli na štíru s rytmem i intonováním, jejich hudba k nám nečekaně promlouvá. Připomíná nám, že skutečnou podstatou umění není akademická přesnost, virtuozita či schopnost dokonale ovládat pravidla a konvence daného uměleckého oboru,“ říká ke zvolené látce režisér Jan Mikulášek a dodává: I když se v inscenaci některé reálné postavy z prostředí outsider music objeví, nechali jsme se množstvím příběhů z knihy Uvnitř banánu především volně inspirovat,“ dodává. Tvůrčí tým dále tvoří tradiční Mikuláškova sestava s Dorou Štědroňovou jako dramaturgyní a Markem Cpinem coby scénografem a kostýmním výtvarníkem.

Pavel Klusák / Divadlo Na Zábradlí: Uvnitř banánu / Foto KIVA

Pavel Klusák: Uvnitř banánu

Režie: Jan Mikulášek / dramaturgie: Dora Štědroňová / scéna a kostýmy: Marek Cpin / hudba Martin Kyšperský / hrají: Johana Matoušková, Kateřina Císařová, Dita Kaplanová, Michal Bednář, Vojtěch Vondráček, Jiří Vyorálek, Anna Kameníková, David Petrželka, Tomáš Pospíšil

Hudba, stejně jako každá jiná oblast, má své slavné, populární a kultovní reprezentanty. Stejně jako každá jiná oblast má ale i ty druhé: zapomenuté, podivínské, zkrachovalé. Kniha Pavla Klusáka zachycuje mikro-příběhy z nedávné hudební historie, krátká encyklopedická hesla věnovaná právě těmto jedinečným osudům hudebníků, kteří nezažili popularitu, nezvítězili v anketách ani nepřistupovali k hudbě konvenčně: Orchestr, jehož hráči nemají zkušenost s hrou na jakýkoliv hudební nástroj. Americký černoch, který v Praze 60. let přezpívával po svém „Dám dělovou ránu“ a jiné české hity. Zpěvačka Lucia Pamela, která nazpívala a nahrála desku na Měsíci dříve, než se tam vydal Armstrong. Uvnitř banánu zachycuje uhrančivý svět podivínů, jejichž osudy baví i dojímají. Inscenace kmenového režiséra Jana Mikuláška vzdává hold těmto pábitelům, kteří kráčeli nevyšlapanými cestami a přistupovali hravě a netradičně k hudbě i k životu.

Premiéra 2. února / reprízy: 3., 12. a 29. února

Vstupenky jsou v prodeji v síti GoOut.cz nebo na webových stránkách divadla na https://www.nazabradli.cz/

 

Comments

comments

Vyhledat