Bezpečně s inkontinencí aneb Čemu se vyhnout při sportovních aktivitách?

Různými stadii inkontinence jen v České republice trpí více než 1,5 milionu lidí. Někdy k úniku moči dochází bez větší příčiny, často lze ovšem velmi dobře vytipovat potenciálně rizikové aktivity. Mezi takové patří například i sporty nejrůznějšího druhu. Čemu se při cvičení vyhnout, aby nedocházelo k nechtěnému úniku moči?

 

Jak inkontinence funguje

Inkontinence nastává v okamžiku, když ztrácíte kontrolu nad svým močovým měchýřem či svěračem. K tomu většinou dochází povolením svalů pánevního dna, za kterým může stát náročné těhotenství, porod, obezita nebo nedostatek pohybu. Pokud tedy trpíte povoleným pánevním dnem, je nejvyšší čas ke svým každodenním sportovním aktivitám prioritně zařadit i pár jednoduchých cviků na jeho posílení. Výborně fungují například Kegelovy cviky, tedy soustava uzpůsobená přímo k řešení těchto potíží.

 

Otřesy neprospívají

Ke ztrátě kontroly nad močovým měchýřem často dochází během nárazů či prudkých změn tlaku. Ačkoli tedy například běhání patří mezi oblíbené aktivity při poporodním hubnutí, při potížích s inkontinencí není tím pravým ořechovým. Pokud běh milujete a nechcete se ho jen tak vzdát, doporučujeme vždy využít nenápadných inkontinenčních vložek. Ze sportovního repertoáru se doporučuje vynechat i další aktivity aerobního typu. Jestliže se jim chcete věnovat kvůli hubnutí, vyměňte je za rychlejší chůzi nebo nordic walking. Při rychlé chůzi dosáhnete ideální tepové hladiny, začnete spalovat tuky, posílíte srdce a rozproudíte kyslík po celém těle.

 

Zvedání těžkých předmětů

Stejně tak jako nesvědčí tělu trpícímu inkontinencí otřesy, dobře nezafunguje ani vzpírání či posilování se zátěží. Vynechejte činky a další závaží a posilujte pouze s vlastní tělesnou váhou. Cvik bez závaží zopakujte vícekrát v několika sériích. Svalstvo tak sice narůstá pomaleji, déle ovšem vydrží. Posilování s vlastní váhou je taktéž šetrnější ke kloubům a delší cvičení lze pojmout jako vlastní formu meditace. Pokud kombinujete aerobní cvičení s posilovacími cviky, vyvarujte se nejrůznějších výpadů a dalších rychlých pohybových prvků a dále pak poloh, kdy například koleny tlačíte na močový měchýř. 

 

A nakonec nezapomeňte na přítomné uvažování o vlastním těle. Soustřeďte se na plynulost pohybů, vnímejte každou část svého těla a přistupujte k sobě s plným uvědoměním. Staňte se svým pánem, sledujte, jak pohyb působí na vaše tělo. Díky tomu dokážete nejen částečně ovládat únik moči, ale taktéž si každé cvičení mnohem více užijete. 

 

Comments

comments

Vyhledat