12.6. je Record Store Day. Co to vlastně je a proč nás to zajímá?

Největší světový hudební svátek? Ne, není to žádný festival. 

Akce na podporu obchodů s hudbou, která vznikla v roce 2007 v USA, se rozrostla do formátu, který nikdo nečekal.

Původně šlo o oslavu malých obchodů s hubou, které jsou nezávislé. Šlo o reakci na vzrůstající prodeje přes internet, které mohou přinést pohodlí a nižší ceny, ale ztěžují život majitelům obchodů, které jsou něčím mnohem zásadnějším, než jen místem, kde se prodávají desky.

 

Oslavy pojímá každý obchod po svém.

 

Jak říká oficiální tabulka na místě vzniku (Fells Point, Baltimore), 22. září 2007 se sešli majitelé několika hudebních obchodů a vytvořili Record Store Day (tady si můžete přečíst email, který vše odstartoval –  zajímavé je, že tvůrci řeší i zapojení herních developerů a filmových hvězd). Cituje anglického spisovatele Nicka Hornbyho, velkého milovníka hudby, který opozorňuje na to, že navstěvování obchodů s hudbou vám může zajistit lepší život.

Neformální oslavy tohoto svátku pojímá každý obchod po svém: může nabízet nějaké akce navíc, nebo jen vystavit pár rarit: pro hudební fans je důležité, že k Record Store day vydávají kapely různé speciální edice vinylů, CD a kazet. Často jde o rarity, které mají velkou hodnotu.

Kdy to je

Původní data konání byla dvě ročně, jedna sobota v dubnu a pak listopadový Black Friday. Později se oslava různě posouvala a vznikl lehký zmatek, který trvá – nejpraktičtější je průběžně sledovat oficiální web recordstoreday.com kde jsou jak data, tak i zapojené obchody (včetně českých). Protip: Pokud máte Instagram, sledujte hashtagy #rsddrops a #rsd2021. Dozvíte se o speciálních vydání a uvidíte lákavé bedny s vinyly.

Letos jsou zatím vyhlášená data 12.6. a (pak hned) 17.7.

Seznam letošních speciálních vydání na webu a v pdf tady.

 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Amoeba Hollywood (@amoebahollywood)

Kam pro ně u nás

Nyní se blíží další nakupovací den – 12.6.2021 přinese další vlnu podpory obchodům, které po covidové pandemii vaše peníze uvítají, a samozřejmě možnost pořídit si exkluzivní hudební nahrávky a merchandise. U nás jde samozřejmě o menší záležitost úměrnou velikosti trhu, ale i v ČR se zapojuje několik obchodů. Mnoho těch zahraničních dává RSD exkluzivity do svých nezávislých eshopů, kde se pop nich můžete kouknout taky.

Tabulka připomínající vznik RSD:

foto Rjonescartwright, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Podívejte se, kde se v Praze dají koupit vinyly:

Comments

comments

Vyhledat