Boj s moly: Zabraly až parazitické vosičky Trichogramma

Mol šatní, Tineola bisselliella. Foto Olaf Leillinger [<a href=CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons">
Mol šatní, Tineola bisselliella. Foto Olaf Leillinger [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons

Zavilí moli atakují zásoby i oděvy spousty lidí. Po dlouhém lítém boji jsme na ně konečně něco našli.

Jak na moly

Vypadá to poněkud hrůzostrašně: Parazitické vosičky. Bojíte se? Nám to taky znělo apokalypticky, představa, že člověk zažene otravné moly, aby byly všude nějaké vosy, je jak z filmu, nicméně, taková vosička je menší než špendlíková hlavička a na lidi samozřejmě nejde a nepíchá. Český název drobněnka ostatně zní docela mile.

Co to je zač

Znalci přírody vědí, že Trichogramma je malý, ale užitečný tvor, který napadá vajíčka molů a jiných potvor. Zkušení zemědělci zas tuší, že se Trichogramma se v potravinářství používá už dlouho, mnoho desítek let, protože dokáže účinně bojovat s celou řadou škůdců. Vleze do každé škvíry a nezvaní hosté nemají šanci.

Jak od sebe moly poznat

U náš žijí dva druhy molů – šatní a potravinoví. Poznáte je snadno, šatní jsou béžoví a jedí přírodní tkaniny, potravinový mol je tmavý se světlým pruhem a trochu větší, miluje třeba mouku, ovesné vločky, papriku, kakao a oříšky, ale nepohrdne i řadou dalších jídel. Nejspíš jste už potkali oba typy. Zdravotně nebezpeční nejsou, ale prudí.  Každý je otravný jinak.

Kam pro vosičky

Vosičky se prodávají v eshopech, my jsme v ČR našli jen obchod Moli v domácnosti. Vosičky nejsou nejlevnější, proti pastem za pár korun se celá akce prodraží.

Jak na to

Obvyklé rady jako vyhodit napadené jídlo, utěsnit potraviny do dóz a prohnat je mrazákem (který moly ničí) jsou samozřejmě první volba, stejně jako babské rady typu umístění bobkového listu v mističce někam do spíže nebo cedrové voňky do šatníku, noviny či levandule. Pokud potkáte jednoho mola, nemusíte ho asi hned atakovat hejnem vos, ale pokud bojujete dlouho a moli se odněkud stále vynořují, případně vás překvapují schopností naklást vajíčka do zdánlivě uzavřených obalů, jděte do vosiček.

S nákupem přijde návod, který doporučujeme dodržet. Vosičky dostanete na malých kartičkách, které umístíte do spíže nebo na jiné místo, kde jsou potraviny, případně oblečení. Vosičky udělají svou práci tiše a důkladně. Kvůli životnímu cyklu molů bude váš zásah sestávat z několika kol, kdy budete přidávat nové kartičky s vosičkami, až vyhubíte všechny škůdce.

Funguje to?

Funguje. Není to hned, není to nejlevnější (495 korun za vosičky pro malý špajz, tj. možná nebude jedna dávka stačit), ale moli jsou fuč. Sláva!

PS: Náš článek není reklamní, vosičky jsme si koupili za vlastní peníze.

 

Mol

Tineola bisselliella.JPG
By Carlos Lopez-Vaamonde, David Agassiz, Sylvie Augustin, Jurate De Prins, Willy De Prins, Stanislav Gomboc, Povilas Ivinskis, Ole Karsholt, Athanasios Koutroumpas, Fotini Koutroumpa, Zdeněk Laštůvka, Eduardo Marabuto, Elisenda Olivella, Lukasz Przybylowicz, Alain Roques, Nils Ryrholm, Hana Sefrova, Peter Sima, Ian Sims, Sergey Sinev, Bjarne Skulev, Rumen Tomov, Alberto Zilli, David Lees – Lopez-Vaamonde et al. (2010). „Lepidoptera. Chapter 11“. BIORISK – Biodiversity and Ecosystem Risk Assessment 4. DOI:10.3897/biorisk.4.50., CC BY 3.0, Link

 

Vosičky a další tvorové

MonographiaChalciditumPlateKdel

1. Coecophagus scutellaris fem Monographia Chalciditum 1:6 a Antenna 2 Aphelinus basalis mas Monographia Chalciditum 1: 2 a Antenna 3 Thusanus ater mas Ann. Nat Hist 4: 234 a Antenna b ditto of female c Middle tibia and tarsus 4 Trichogramma evanescens mas Monographia Chalciditum !:13 a Antenna b Tarsus c Forewing D Hindwing Taxonomy Coecophagus scutellaris Synonym of ( Misspelling of) Coccophagus scutellaris (Dalman, 1826) (Aphelinidae : Coccophaginae ) Aphelinus basalis (Westwood, 1833) Synonym of Aphelinus abdominalis (Dalman, 1820) Valid name Thusanus ater Synonym of (Misspelling of) Thysanus ater Walker, 1840 ([Signiphoridae ) Trichogramma evanescens Westwood, 1833 ([Trichogrammatidae : Trichogrammatinae : Trichogrammatini )

 

Comments

comments

Vyhledat