Book in Progress #4 – konference o krásných knihách

Po dvou letech se Book in Progress konečně otevírá veřejnosti! 28. listopadu od 10 hodin v Centru Architektury a Městského Plánování v Praze proběhne konference o knihách, jejich tvorbě a vydávání. Během dne se můžete těšit na několik přednášek a také na finálové kolo soutěže o papír a tisk, kde se utká 10 vybraných soutěžících.

Letošní rok stálé porotce mnohonásobně oceněnou grafičku Zuzanu Lednickou, umělce mnoha směrů a nakladatele Vladimíra 518 a šéfredaktora nakladatelství Jakuba Sedláčka doplnili grafičtí designéři a pedagogové Matěj Činčera společně s Petrem Babákem. Porota se sešla nad 61 přihlášenými projekty, ze kterých vybrali deset nejlepších. Ti budou svými prezentacemi před porotou a návštěvníky konference bojovat o 2,5 tuny papíru PERGRAPHICA® a domluvený tisk vítězné publikace v tiskárně Quatro Print.

Do finále se dostaly různorodé knihy od naučných, foto dokumentárních přes ilustrované komiksy nebo vizuální hry s 3D. O papír a tisk tak bude usilovat ilustrátorka Anna Niklová s knihou Off The Grid, která prozkoumává hranice mezi knihou a sešitem, mezi komiksem a ilustrací. Barbora Fišerová bude prezentovat svou foto dokumentující knihu mapující český karavaning mezi lety 1968–2022. Studentky Barbora Hudečková a Magdaléna Rosůlková zabojují se svým nezávislým magazínem Zóny, který hovoří o slovanském umění, designu a módě. Daniel Barek představí knihu Náklon v typografii a jeho autorské zpracování nebo fotograf David Mackovič ukáže svou fotoknihu Plochá dráha Zohor. Vybrán byl i grafický designér Filip Blažek se svou novou knihou Typomřížky či Lukáš Pumpr s připravující knihou Na okraji domov můj pojednávající o rodinách, které se rozhodli přesídlit z města na vesnici. Dále byla vybrána dokumentární kniha kreslených reportáží, které si autorky Magdalena Rutová a Michaela Kukovičová posílají každý den po dobu jednoho roku. Pavel Kuja představí svou knihu Taxidermist, ve které buduje bizarní světy, ve kterých se odráží nesnáze každodenního života a Tuan Vuong zabojuje s knihou zaobírající se specifickou až stereotypní výrazovou estetiku asijských bister z hlediska grafického designu a typografie.

28. listopadu se můžete těšit na představení všech projektů vybraných finalistů a dále na přední české designéry, kteří vás vtáhnou do zákulisí svých projektů nebo ukázek prací. Mezi řečníky se představí grafický designér a pedagog Juraj Horváth nebo oceněná grafická designérka Barbora Toman Tylová. Dále vystoupí šéfredaktor nakladatelství Paseka Jakub Sedláček, který představí proces vydávání knih z pohledu nakladatele. Dále český designér, Vítek Škop nám předvede přerod a spojení moderních technologií s klasickou knihou. Následně zabojují finalisté soutěže a po nich budou mít prezentaci výherci posledního ročníku Jan Glín a Alexandra Šliková se svou knihou Riding The Beast of Europe, ke které vznikl i video rozhovor na linku zde: https://youtu.be/7tE0gSuOVWo.

Každý se zájmem o knihy, design, grafiku, ilustraci a fotografii si jistě přijde na své a má se na co těšit po celý den. Konferenci můžete navštívit osobně po registraci na webu https://bip.dipozitiv.cz nebo ji můžete sledovat online. 

Comments

comments

Vyhledat