Brandýské mámení hledá východisko

22. ročník multižánrového festivalu oslaví v pátek a v sobotu hudbou, výstavami, filmy, žonglováním či „guerillovým čtením“ 400 let od dopsání knihy Labyrint světa a ráj srdce.

Jedno ze světově nejproslulejších literárních děl napsal „učitel národů“ Jan Amos Komenský v roce 1623 právě v Brandýse, kde se ukrýval pod ochranou Žerotínů. Pestrost Poutníkova putování z knihy, která je živá a poučná i po čtyřech stoletích, tradičně zrcadlí i dramaturgie festivalu, který v názvu odkazuje na jednu z hlavních postav příběhu – Mámení. 

Pilířem akce jsou koncerty, v pátek 1. 9. (po vernisáži v Galerii Sokolovna a oblíbených projekcích krátkých filmů) vystoupí Beata Bocek a skupina Hm, v sobotu v zámeckém parku zahraje např. Rozálie, Mirek Kemel Band nebo nadstyloví Korjen, večer i celý fest pak uzavře osobitá parta Mutanti hledaj východisko. „Mámení nemá hlavní hvězdy ani předskokany, vnímáme program jako celek, vycházíme vstříc různým přáním, snažíme se představovat i překvapovat, a těší nás zájem publika, které občas na Mámení cestuje i z úctyhodných vzdáleností,“ váží si přízně návštěvníků Filip Tomášek z pořadatelského spolku Brandýs ve světě, který se těší i na svérázný cabaret-punk zlínských Franc Alpa.        

Mámení filmové i výtvarné

Koncertů je celkem osm, výstavy jsou letos připraveny tři: obrazy a mnohovrstevnaté kresby Jana Bačkovského „bydlí“ v sokolovně (která se vždy jednou ročně změní ve svébytný galerijní prostor), karikatury a kresby Mirka Kemela čekají na lázeňské kolonádě, a velkoformátové grafiky Miroslava Huptycha na téma Labyrintu světa najdou svůj domov symbolicky ve sklípku u pomníku J. A. Komenského. Páteční mimohudební program ozdobí již počtvrté výlet do Oblak krátkého filmu, který kurátorsky zaštítí dvojice filmových srdcařů Ondřej Čížek a Adriana Belešová. Podle nich půjde tentokrát o let „na křídlech rozmanitosti. Od experimentu a dětských hříček přes tradičně silnou českou animovanou tvorbu až po dokumentární pohled na československé piloty ve službách RAF.“ 

Zásadní Komenského kniha se bude prolínat celým festivalem. „Zvolili jsme lehce plovoucí, hravý koncept s prvkem náhody, občas se zkrátka někdo někde objeví a přečte vybraný citát z libovolného vydání Labyrintu světa,“ prozrazují pořadatelé. Žonglovat se však bude v údolí u řeky Orlice nejen se slovy – v sobotu dopoledne čeká děti všech generací představení a workshop v podání Cirk La Putyka Studio. 

Brandýské Mámení se koná 1. a 2. 9. 2023, výstavy budou otevřeny i po následující dva víkendy, veškerý program je zdarma. Více informací v FB události a na webu Brandysvesvete.cz.

 

Comments

comments

Vyhledat