Celoroční kurzy pro filmové nadšence 

Natáčení filmu v terénu s profesionálním vybavením, zdroj: free cinema
Natáčení filmu v terénu s profesionálním vybavením, zdroj: free cinema

Pro mnoho mladých lidí je dnes film mnohem víc než jen večerní zábava s krabicí popcornu v ruce. Nedá jim spát poetika francouzských filmů, nadčasovost Chaplinových grotesek, napětí Hitchcockova Psycha, vizuální efekty Avataru, o střihu ve filmu Kill Bill by mohli debatovat hodiny nebo mají sny či dokonce i konkrétní představy o vlastní tvorbě. Vzdělávací a talentová platforma Free Cinema přichází letos již po sedmé s kurzy, které v České republice nemají obdoby. Díky kurzům si uchazeči mohou splnit své sny, realizovat představy o vlastním autorském díle a stát se součástí umělecké komunity.    

   Jak vidět film? je přednáškový cyklus o dějinách filmu a filmové analýze. Je vhodný pro filmové nadšence, jež láká porozumět filmu hlouběji v kontextu historickém, uměleckém nebo filosofickém. Uchazeči se seznámí s díly největších filmových velikánů a s odlišnými přístupy k tvorbě. Celoroční kurz je vhodný také jako příprava k přijímacímu řízení vysokých škol s uměleckým zaměřením. Přednášky si pro vás připravili pedagogové a absolventi FAMU a filmových studií, mezi nimi je například odborník na filmovou historii na slovo vzatý PhDr. David Čeněk nebo Doc. RNDr. MgA. Martin Čihák, Ph.D, který působí jako pedagog katedry střihové skladby na FAMU. Kurz probíhá od 8.října 2019 do 19.května 2020 v prostorách Kasáren Karlín.  

   Jak stvořit film? je praktický kurz pro všechny zájemce o filmovou tvorbu. V tomto celoročním kurzu mají uchazeči jedinečnou možnost zkusit si vytvořit svůj film tzv. od A do Z. Prostřednictvím distribučního projektu Free Cinema Films pomáhá Free Cinema snímkům s jejich další distribucí do českých kin a na filmové festivaly. Proto se již několik krátkých filmů našich uchazečů pyšní oceněním. Během kurzu se uchazeči dostanou od hledání námětu, zhotovení literárního a technického scénáře až k samotné realizaci, práci se zvukem, kamerou, střihem a postrodukcí a v tom všem jim budou nápomocí odborníci a studenti z FAMU. Za všechny jmenujeme režiséra Tomáše Janáčka, jehož film Noc s agamou byl letos nominován na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film nebo mladou talentovanou režisérku Květu Přibylovou. Při realizaci mají uchazeči k dispozici profesionální filmové vybavení. Kurz Jak vidět film? je k tomuto kurzu jako bonus zdarma. Na závěr proběhne slavnostní premiéra všech natočených snímků. Kurz probíhá od 1.října 2019 do 26.května 2020 ve Studiu FAMU v Klimentské 1205/4.

   Oba kurzy zahájí premiéra krátkých filmů kurzistů z předchozího ročníku – 24.září v 18:00 v Kasárnách Karlín.

   “Naše filmové kurzy vytvářejí živou komunitu autorů, kteří si vzájemně pomáhají při tvorbě svých filmů, a navazují přátelství, která často vydrží i po završení ročníku. Řada z našich studentů se s filmy, které natočili ve Free Cinema, dostává na filmové školy a studují režii, střih i kameru na FAMU, filmovou vědu, ale také režii na UTB ve Zlíně. Snažíme se autorům pomoci, aby se prosadili na filmových festivalech. V posledním roce slavili úspěch naši absolventi Alžběta Kroupová, Valeria Recmanová a Efim Groutskij. Filmy Nevolnost a Okno byly dokonce vybrány jako čeští zástupci na celosvětovou přehlídku amatérských filmů UNICA, která se v letošním roce bude konat v Holandsku,” těší se z úspěchů kurzistů dramaturg a lektor Jiří Forejt.

účastníci se setkávají s mladými úspěšnými filmaři. Zde přednáší režisér Tomáš Pavlíček, zdroj: free cinema

O Free Cinema

Free Cinema je filmová společnost zabývající se filmovou výchovou, distribucí a alternativními formami práce s publikem. Za sedm let své existence uspořádala více než tisíc přednášek, workshopů, seminářů a projekcí pro více než 35 tisíc diváků a jako producent zaštítila výrobu až šedesáti krátkých filmů. Pořádá jednorázové i celoroční kurzy pro filmové amatéry. Podporuje rozvoj filmové výchovy na českých školách – pedagogové si mohou vybírat z široké nabídky projektových dnů a praktických workshopů pro studenty. Free Cinema vytváří kurátorská řešení na klíč: pro festivaly, kina, kulturní centra i galerie.

Veškeré informace o kurzech a přihlašovací formulář najdou zájemci na stránkách www.freecinema.cz

 

Comments

comments

Vyhledat