Celovečerní animovaný film Přes hranici si odnáší ze Zlína ocenění poroty

Ojedinělou technikou olejomalby na sklo a silným příběhem dětí Kyony a jejího bratra Adriela si získal celovečerní animovaný film Přes hranici srdce poroty Zlín Film Festivalu (9. – 15. 9. 2021) a odnesl si Zvláštní cenu poroty v kategorii celovečerního filmu pro dospívající a mládež. Na jeho trailer se můžete podívat zde: https://youtu.be/cl1MzY-VLU4

První celovečerní film na světě natočený touto animační technikou je inspirován životním příběhem rodiny jeho francouzské režisérky Florence Miailhe a z velké části vznikal pod rukama českých animátorů.

Náš tým v čele s animátorkou Lucií Sunkovou za 18 měsíců natáčení zrealizoval skoro 40 % všech animací ve filmu pomocí této techniky, kterou proslavila sama režisérka a zároveň malířka.

Ačkoliv česká premiéra snímku je naplánována až na 25. listopadu, festivaloví diváci nejen v Čechách, ale i ve světě již mohli tento mimořádný snímek vidět. „Máme velkou radost, když slyšíme pozitivní ohlasy od odborné veřejnosti. Jedná se o první film v celovečerní stopáži, který byl touto technikou realizován, a těší nás, že si dospělí diváci odnáší z projekce silný zážitek. Ze Zlínské ceny máme o to větší radost, protože porota byla složena z mladých diváků. I přestože je příběh smutný, ale krásný zároveň, děti tuto sílu dokázaly ve filmu najít a vnímají ji,“ vysvětluje český koproducent filmu Martin Vandas, MAUR film.

Příští festivalovou zastávkou bude mezinárodní festival Haifa v Izraeli, prestižní španělský svátek filmu v San Sebastianu, dále pak MFF Bucheon v Jižní Koreji, německý DOK Leipzig nebo BFI Film Festival.

O FILMU

Režisérka – Florence Miailhe
Scénář – Marie Desplechin, Florence Miailhe
Umělecký režisér (animace) –  Youri Tcherenkov (CZ)
Produkce – Marcela Vrátilová (CZ)
Hudba – Philipp E. Kümpel
Animátoři Česká republika – Lucie Sunková, Polina Kazak, Eva Skurská, Anna Paděrová, Zuzana Studená, Marta Szymanska

V českém znění – Taťjana Medvecká, Alžběta Volhejnová, Zlata Adamovská, Richard Krajčo, Miloslav Frýdl, Zuzana Stivínová, Tereza Bebarová, Zuzana Kronerová, Ota Jirák a další…

Producenti – Les Films de l´Arlequin (FR), Balance Film (DE), MAUR film (CZ), XBO Films (FR), ARTE France Cinéma, MDR / ARTE Germany, Česká televize

Český trailer: https://www.youtube.com/watch?v=cl1MzY-VLU4

Délka filmu – 80 minut
Technika – ruční malba na sklo
Světová premiéra – 17. června 2021 Annecy IAFF
Česká premiéra – 25. listopadu

Film byl podpořen kinematografickými fondy ve třech zemích včetně Státního fondu kinematografie, fondem Eurimages a Creative Europe Media. Koproducentem je Česká televize.

 

Comments

comments

Vyhledat