Ceny Czech Grand Design představují nový termín a mimořádnou podobu vyhlášení

I přes nadále trvající nouzový stav, který má dramatický dopad na veškerou společenskou činnost a zejména pak na kulturní akce, Ceny Czech Grand Design vítěze za rok 2019 ocení. Organizátoři představili nový formát mimořádného vyhlášení respektující všechna aktuální opatření v boji proti pandemii. Speciální pořad ohlašující vítěze čtrnáctého ročníku Cen ocení kategorie design, móda, šperk, grafika, fotografie a ilustrace. Uvidíte je na obrazovkách České televize 29. dubna ve 20:25 na programu ČT art.

Nový formát nahrazuje původně plánovaný přímý přenos z Hudebního divadla Karlín, kam se letos předávání Cen přesunulo. „Nouzový stav nás zastihl těsně před oficiálním předáváním Cen Czech Grand Design. Stihli jsme odhalit finalisty, otevřít výstavu, ale ceremoniál už proběhnout nemohl. Z toho důvodu jsme vymysleli alternativní způsob předávání bez diváků, formou dokumentu. I v nelehkých dobách si nejlepší čeští designéři zaslouží být viděni a slyšeni. Design totiž hledá řešení. Věřím, že může výrazně pomoci i se současnými krizemi. Designéři šijí roušky, přinášejí inovaci díky 3D tisku při výrobě ochranných pomůcek, pomáhají, jak umí. Jejich úkol bude v dobách po krizi daleko širší. Budou řešit, jak v dalších případných situacích chránit lidstvo lépe, než doposud,“ popsala Jana Zielinski, členka Přípravného výboru Cen Czech Grand Design a ředitelka Designbloku.

Speciální dokument nabídne vizitky finalistů, reakce vítězů i příběh trofeje, kterou navrhla Grand designérka roku 2018 Tereza Rosalie Kladošová. S oceněnými pracemi seznámí diváky záběry z výstavy a dokumentem provedou moderátoři Jiří Konvalinka a Jan Vejražka, alias Mutanti hledaj východisko. Režisérem filmu je Tomáš Luňák, který na Cenách Czech Grand Design spolupracuje již 14 let a každoročně natáčí vizitky finalistů. Oceněno bude osm vítězů jednotlivých kategorií. „Přestože předání Cen nemůže proběhnout před diváky, nese padesáti dvou minutový film silnou emoci. Jsme rádi, že jsme jej díky flexibilitě České televize mohli natočit,“ doplnila Zielinski.

Trofejí za rok 2019 je speciální série objektů navržená Terezou Rosalií Kladošovou s názvem Kus snu. Ten symbolizuje vnitřní tajná přání i vlastní splněný sen autorky – cestu do dalekého Mexika, kde trofej vznikla v době těsně před uzavřením hranic. „Ceny jsou sbírkou předmětů z mé cesty do Mexika, kterou jsem si vysnila. Každý z vítězů dostane něco jiného, něco speciálního. A další částí ceny je krabice, pelíšek pro předměty, které jsem přivezla. Ovšem ani ty předměty, ani ta krabice nejsou důležité. Důležitá je pro mě myšlenka, kterou mají zhmotňovat a sice: Buďme odvážní a pojďme věci dělat trošku jinak. Plňme si sny, protože sny jsou to, co tvoří náš život. A vystupme ze své komfortní zóny,“ vysvětlila Kladošová.

Doprovodná výstava Best of: 2019 představující tvorbu všech finalistů v Galerii České spořitelny zůstává uzavřená a její termín bude prodloužen vzhledem k trvajícímu omezení shromažďování osob.

Comments

comments

Vyhledat