Červencová jistota: Festival pro židovskou čtvrť Boskovice

Katarzia
Katarzia

Pokud na začátku prázdnin nechcete nic zbytečně vymýšlet a vyrazíte za jistotou, nemůžete nic zkazit výletem na Festival pro židovskou čtvrť v Boskovicích. Přehlídka o některém z prvních červencových víkendů každoročně oživí ospalé městečko na jihu Moravy. Obvykle na ní díky dramaturgii pořádajícího sdružení Unijazz kromě osvědčených jmen vždycky najdete něco zajímavého, čím si doplníte aktuální „povinnou četbu“ nebo tedy spíš poslech z toho, co se na hudební scéně nově děje.

Publikum v Boskovicích

Všechno, co se představilo na řadě festivalových scén nacházejících se na řadě míst od letního kina přes zámecký skleník, zříceninu hradu nad městem a třeba i v nedaleké synagoze za čtyři dny nemá smysl vyjmenovávat, ostatně se to nedá v jednom člověku ani vstřebat. Tak aspoň pár obrázků za všechny: dobře známá Katarzia, méně známí Manon Meurt, začínající 50m Znak

50m Znak

Kromě muziky se v Boskovicích neuzavírají do žádných žánrových škatulek a kromě obvyklých koncertů a divadelních představení zde začínali s různými workshopy a přednáškami dávno před tím, než to na tuzemských festivalech začalo být módou. Letos sálek v místním klášterním sklepě, kde se setkání se zajímavými hosty konala, praskal ve švech kupříkladu při návštěvě známého výtvarníka Petra Síse a poslechu jeho místy až neuvěřitelných příběhů z jeho barvitého života. 

Petr Sís

Ve vysloveně groteskním duchu se poté nesl nový film Marty Kovářové, vůdčí postavy brněnského Budoáru staré dámy, nazvaný Jiříkovo vidění. Pohádkovým Jiříkem je v něm její otec, vědec Jiří Svoboda, který kromě vlastních oceňovaných objevů v oboru fyziky materiálů jen tak mimochodem vymyslel způsob, jak odvrátit klimatickou zkázu planety Země. 

Manon Meurt

Z filmu i následné debaty bylo zřejmé, že s jeho cestou k zářné budoucnosti asi úplně napevno počítat zatím nelze. Ale tak rychle, abychom za rok nestihli příští, již třiatřicátý ročník boskovického festivalu, to tady celé asi ještě neskončí. Termín 10. až 13. července 2025 si už teď klidně můžete zapsat do notýsků…

Text a foto Jiří Janda

Comments

comments

Vyhledat