Česká kinematografie dokáže zaujmout i cizince, dokazuje projekt Some like it Czech

Aerobar / Foto Jakub Kršňák
Aerobar / Foto Jakub Kršňák

Každý měsíc se v žižkovském kině Aero sejdou dvě stovky nadšených expatů a zahraničních studentů, aby si náležitě vychutnali český film na velkém plátně. Recept, jak úspěšně zpřístupnit cizincům tuzemské tituly, které ve světě běžně zůstávají bez povšimnutí, našel projekt Some like it Czech, jenž letos v září odstartuje už třetí promítací sezónu projekcí snímku Vlastníci (2019).  

Za pravidelným měsíčním cyklem stojí dvě studentky oboru Arts management Anna Šenfeldová a Šárka Bekrová. Projekt založily před dvěma lety s cílem zprostředkovat českou kulturu prostřednictvím filmu cizincům, kteří dočasně nebo trvale žijí v Čechách. Původní myšlenkou projektu bylo hravou formou seznámit zvídavé místní expaty a zahraniční studenty s českými zvyky a historií,” říká Šenfeldová. Během naší existence se nám povedlo vybudovat komunitu složenou nejen z mezinárodního publika, ale také i z českých diváků, kteří pravidelně projekce navštěvují a těší se, až uvidí své oblíbené snímky z perspektivy zahraničního diváka,” dodává Bekrová. 

Projekce jsou vždy doplněny anglickými titulky a populárně vzdělávacím úvodem, jehož cílem je naladit diváky na představovaný snímek a uvést ho do kontextu místních reálií. I když nejsem hlavní cílová skupina, tak si tyhle večery moc užívám.  V sále panuje skvělá atmosféra, baví mě se na naše kultovní klasiky dívat s lidmi, kteří je vidí poprvé,” říká jedna z pravidelných návštěvnic cyklu Pavlína Rampová. Po závěrečných titulcích mají diváci možnost zůstat v předsálí kina Aero a popíjet spolu s ostatními návštěvníky koktejl namíchaný místním baristou speciálně pro danou projekci filmu.

Českému divákovi navíc projekt nabízí příležitost, jak se na velkém plátně podívat na film, který dnes v kině jen tak neuvidí. V minulosti se organizátorkám podařilo promítat z filmové kopie Janákovu kultovní teenagerskou komedii Snowboarďáci nebo sehnat pro kino televizní snímek Saturnin. Projekci hojně citované filmové adaptace Jirotkova humoristického románu si nenechal ujít ani jeden z aktuálně nejznámějších pražských expatů, britský velvyslanec Matt Field, který se netají svým vysokým zájmem o českou kulturu. 

Po krátké letní pauze zahajuje projekt svou třetí sezónu. I když se může zdát, že jsme vyčerpali všechny obstojné tituly, které mají co říci o naší české nátuře a historii, opak je pravdou,” uvádí Šenfeldová. Do třetice všeho dobrého, máme nabito a expaty šetřit nebudeme. Máme pro ně přichystané mezinárodně oceněné klasiky jako je Vesničko má, středisková a Spalovač mrtvol, ale i českým divákem oblíbené filmy jako Účastníci zájezdu nebo Vlastníci,” říká Bekrová. Právě Havelkova komedie z roku 2019 letošní promítací sezónu v kině Aero zahájí, a to 20. září. Jiřímu Havelkovi se povedlo na půdorysu jedné bouřlivé schůzky SVJ geniálně vykreslit portrét současné české společnosti, dodává Šenfeldová. 

 

Comments

comments

Vyhledat