Český film Smečka boduje na světových festivalech a vstupuje na online platformy

Dynamicky natočený příběh pro mladé a o mladých Smečka byl díky covidu na programu českých kin pouhé 4 dny. Šance film konečně vidět se  nyní otevírá na online platformách Apple TV,  iTunes a HBO GO. Celovečerní hraný debut Tomáše Polenského je s úspěchem uváděn na mezinárodních filmových festivalech – aktuálně bude soutěžit na festivalu v Pekingu. 

Smečka se stala asi největší českou filmovou obětí COVIDu – o uzavření kin bylo rozhodnuto přesně v den naší premiéry, 7. října 2020. Film šel do distribuce den poté a v pondělí už kina zavřela. Ačkoli mohla být Smečka v kinech pouhé 4 dny, stala se v tomto období druhým nejnavštěvovanějším titulem. Na tento úspěch jsme ale po znovuotevření kin vůbec neměli šanci navázat, nejprve se lidé báli do kina chodit a byli také dost zmatení z nejasných nařízení. Když se diváci trochu rozkoukali, tak přišla taková smršť nových titulů, že ty ´staré´ filmy byly okamžitě vytlačeny,“ říká producentka filmu Julietta Sichel z 8Heads Productions a dodává: „Jsme moc rádi, že se Smečce daří na festivalech, ještě před Pekingem byla uvedena na filmových festivalech v řadě zemí včetně Kanady, Jižní Koreje, Belgie, Estonska, Německa nebo třeba Chorvatska. Získala ocenění na loňském Zlín Film Festivalu, teď bude soutěžit v Číně a koncem září také na Festivalu sportovních filmů v Liberci.

Film Smečka vznikl v koprodukci ČR, SR a Lotyšska. Pod režijním vedením Tomáše Polenského si zahráli Tomáš Dalecký, Tomáš Mrvík, Anastasia Chocholatá, Denisa Biskupová, Jiří Vyorálek, Vlastina Svátková, Václav Vašák, Patrik Děrgel a další. V roli vtipálka Boba září neherec, skutečný hokejista hrající za Berany Zlín, Michal Dluhoš. Bývalý hráč NHL a sportovní komentátor Martin Hosták se představil coby manažer týmu Vlků a v menší roli diváci jistě poznají i brankářskou legendu Dominika Haška.

U Smečky jsem si užil nejenom samotné natáčení, které bylo často plné adrenalinu, ale užíval jsem si i chvíle s ostatními herci, když na nás nemířily kamery. Myslím, že jsme si s ostatními moc dobře sedli. Na plátně mě sice Tomáš Mrvík dost drsně šikanoval, ale v reálu jsme se stali velmi dobrými kamarády,“ zavzpomínal na natáčení Tomáš Dalecký, který si zahrál hlavní roli Davida.

Myslím, že na natáčení Smečky asi nikdy nezapomenu. Sešli jsme se skvělá parta mladých lidí. Asi se mi ještě nikdy nestalo, že bych z hereckého obsazení patřila k těm nejstarším 😀 Ale vůbec nezáleželo, jak je kdo starý nebo jestli se věnuje herectví či hokeji. Protože když se sejdou herci a hokejisti, o zábavu je rázem postaráno. Musim říct, že jsem si léto ve Zlíně moc užila,“ dodala jeho filmová partnerka Anastasia Chocholatá.

Hlavním hrdinou Smečky je šestnáctiletý David, který má krásnou přítelkyni, rodiče ho podporují ve všem, do čeho se pustí, a vytvářejí mu patřičné finanční zázemí. Právě se přestěhoval, má nastoupit do nového hokejového týmu Vlků a zabojovat o místo brankářské jedničky. Jenže nováček v pevně semknutém kolektivu, to bohužel nevěstí nic dobrého. Mohou za to Davidovy dlouhé vlasy, kvůli kterým se ihned stane terčem posměchu? Nebo fakt, že Davidův hlavní rival, brankář Miky, je trenérův syn? Spirála šikany a vzájemných bojů se roztáčí. Pro většinu hráčů je to zpočátku asi jenom zábava, ale kapitán Jerry tlak neustále stupňuje. Někteří s tím možná nesouhlasí, ale nikdo nic neudělá. A šikana se z kabiny následně přesune i na internet. David nezvládá školu, jeho krásná holka se s ním rozejde. Snahy rodičů mu pomoci všechno naopak ještě zhoršují. Podaří se Davidovi vybojovat své místo v týmu, ve škole, v životě a Vlky porazit?

Tomáš Dalecký, aktuálně student činohry na DAMU, se už stihl etablovat ve výrazných hereckých příležitostech – do hlavní role jej obsadil nejen Tomáš Polenský ve Smečce, ale také Ivan Pokorný v koprodukčním dramatu  Uzly a pomeranče. Tomáš hraje v Městském divadle Brno (titulní role Romea ad.), v televizních seriálech (např. TBH) a je frontmanem kapely Panracek.

Anastasia Chocholatá je jednou z mála českých hereček, které se podařilo uspět v seriálu zahraniční produkce. Ve sportovním teenage seriálu Netflixu Zero Chill (Srdce z ledu) si zahrála výraznou roli Avy Hammarströmové, dívky, která se věnuje krasobruslení a následně hokeji.  Tuzemští diváci Anastasii znají jako Aninku z pohádky Zakleté pírko, ze seriálů Modrý kód, Vyprávěj, Ohnivé kuře, Zkáza Dejvického divadla a dalších – nyní také z filmu Smečka.

 

Comments

comments

Vyhledat