Čestným hostem festivalu MittelCinema bude Toni Servillo

MittelCinemaFest, středoevropský festival současné italské kinematografie, dospěl do svého  10. ročníku v České republice, který se zároveň koná v době oslav 100. výročí založení  Italského kulturního institutu v Praze, prvního sídla italské kulturní diplomacie ve světě.

Při  této příležitosti bude mít filmový festival výjimečného hosta, mnohonásobně oceněného herce  Toniho Servilla, který se zúčastní slavnostního zahájení festivalu v pátek 2. prosince.

Jak zdůraznil ředitel Italského kulturního institutu v Praze Fabrizio Iurlano, filmy byly  vybrány se zvláštní pečlivostí, aby přehlídka nabídla co nejširší pohled na Itálii skrze filtr  nejlepší italské filmové produkce: „Čeká nás devět českých premiér, mezi nimiž nalezneme jak  díla známých režisérů, tak i debuty začínajících tvůrců, v nichž vedle mladých talentů hrají i  světoznámé herečky a herci, nechybí téma konfliktu mezi generacemi, zájmovými skupinami,  jednotlivci, nejnovější italská literatura, svědectví představitele naší doby, papeže Františka,  citlivé otázky životního prostředí a také pocta dvěma legendárním umělcům Enniu  Morriconemu a Eduardu Scarpettovi.“

Velvyslanec Itálie Mauro Marsili zdůraznil důležité synergie, které odjakživa charakterizují MittelCinemaFest: „Úspěch a prestiž festivalu jsou zásluhou práce a úsilí všech aktérů Sistema  Italia působících v České republice, plodné spolupráce s Cinecittà a kinem Lucerna a podpory  hlavního města Prahy a řady italských společností působících v této zemi. Všem organizacím a  jednotlivcům, kteří umožňují realizaci festivalu, srdečně děkuji.“

Jak již bylo zmíněno, festival bude zahájen v secesním sále pražského kina Lucerna v pátek 2.  prosince v 18:30 filmem Qui rido io (Tady se směju já) režiséra Maria Martoneho, dále jsou na  programu 3. prosince v 18:30 Siccità (Sucho) Paola Virzìho a ve 20:30 Nostalgia (Nostalgie)  Maria Martoneho, v neděli 4. prosince v 16:30 In viaggio (Na cestě) Gianfranca Rosiho,  v 18:30 Calcinculo (Kopance) Chiary Bellosi a ve 20:30 snímek Gianniho Amelia Il signore  delle formiche (Pán mravenců).

V pondělí 5. prosince jsou naplánovány dvě projekce: Delta od Michele Vannucciho v 18:30 a Primadonna (První žena) od Marty Saviny ve 20:30.

Ve  středu 6. prosince v 19:30 přijde na řadu koncert Omaggio a Morricone (Pocta Morriconemu)  v podání souboru Czech virtuosi spolu se sopranistkou Věrou Talerko pod vedením maestra  Waltera Attanasiho; pocta velkému italskému skladateli, dirigentovi a aranžérovi bude  pokračovat ve středu 7. prosince v 17:45 obohacením programu v podobě dokumentu Ennio,  který natočil Giuseppe Tornatore, a ve 20:30 druhou projekcí filmu Qui rido io. Pomyslná  závěrečná opona festivalu se spustí ve čtvrtek 8. prosince v 18:00 s projekcí filmu Il colibrì (Kolibřík) Francesky Archibugi na motivy slavného stejnojmenného románu Sandra  Veronesiho.

Filmy budou promítány v původním jazyce s českými a anglickými titulky, vstupenky bude možné zakoupit online nebo na pokladně pražského kina Lucerna. Pořádá Velvyslanectví Itálie  v Praze, Italský kulturní institut, Italsko-česká obchodní a průmyslová komora, Cinecittà a kino  Lucerna za podpory Magistrátu hlavního města Prahy, Italia Arte Fest, a společností Ferrero a  Segafredo Zanetti; mediální partneři: La Pagina, Progetto Repubblica Ceca, Cafè Boheme,  Radio 1, CSFD – Česko-Slovenská filmová databáze, Echo 24 a expats.cz.

Více informací  najdete na webových stránkách festivalu (www.mittelcinemafest.cz) nebo na domovské stránce  Italského kulturního institutu v Praze (https://iicpraga.esteri.it/iic_praga/it/).  Desátý ročník MittelCinemaFestu je součástí oslav stého výročí založení Italského kulturního  institutu v Praze a kampaně nation branding BeIT, pro niž je Česká republika jednou z cílových  zemí určených italským Ministerstvem zahraničních věcí a mezinárodní spolupráce.

Comments

comments

Vyhledat