Chcete vědět „Jak žít v malém“? Plzeň Design Week představí kvalitní design na minimálním prostoru

Šestý ročník tradiční podzimní akce, která do Plzně přináší novinky ze světa designu, proběhne po roční vynucené pauze na přelomu listopadu a prosince v prostorách DEPO2015. Letos se festival zaměří na možnosti kvalitního designu na minimálním prostoru s podtitulem „Jak žít v malém“. Návštěvníci se mohou těšit na představení miniaturních způsobů bydlení od tzv. tiny housů až po nápady z IKEA, na výstavy, workshopy i program pro děti, jako speciální host se představí Kateřina Šedá se svým projektem Herzlich Willkommen! Designový týden zakončí druhý adventní víkend netradiční prodejní Pop Up galerie západočeských designových značek a pestré tržiště prodejců z celých Čech pod hlavičkou MINT market. A na závěr dorazí s nadílkou i designový Mikuláš.

Největší akci věnovanou designu na západě Čech zahájí v úterý 30. listopadu seminář Jak nebýt věcmi zavalen pod vedením plzeňské propagátorky a lektorky minimalizování Marcely Janské. Odstartuje tak téma úsporných řešení nejen v bydlení, ale i v životním přístupu obecně.

„Hledání různých forem malého bydlení se poslední dobou začíná ve společnosti skloňovat čím dál častěji,“ popisuje důvod výběru tématu „Jak žít v malém“ produkční festivalu Plzeň Design Week Soňa Rychlíková a dodává: „Rostoucí ceny bytů a zvýšená poptávka po malém bydlení během pandemie koronaviru dala vzniknout řadě zajímavých řešení malých forem bydlení k rekreaci i trvalému bydlení. A právě na představení různých přístupů k tomuto fenoménu jsme se rozhodli letošní designový týden v Plzni zaměřit.“

Na první prosincový víkend tak zabydlí nádvoří DEPO2015 několik mini domečků, které si návštěvníci budou moci prohlédnout nebo se o nich dozvědět něco víc v rámci komentovaných prohlídek. Sobotní odpoledne navíc bude v přednáškovém sále Klempírna v DEPO2015 vyhrazeno maratónu prezentací, které představí realizace malého bydlení, jež vybudovali úplní amatéři, nadšenci i profesionální architekti. Pozvání do Plzně přijal architekt Vojtěch Valda, který na úvod představí různé možnosti malých domků a chat i své zkušenosti s jejich stavbou napříč kontinenty. Pokračovat bude povídání o projektu WHE&LHOUSE, který vznikl nedaleko Plzně pod rukama bratrů Spálenských, architekta a stavitele, s cílem pomáhat na svět maringotkám. O tom, jak se buduje svépomocí tiny house, pohovoří Daniel Soutner, který svůj Tajnej House vytváří s přítelkyní Dominikou Lenthárovou už více než rok. Mobile Hut jde naopak cestou profi přístupu, který přiblíží jeden z jeho architektů Jakub Vlček. Bydlet se dá i v kontejneru – o designových přestavbách, které vznikají pod značkou Blokki přijede z Vysočiny pohovořit spoluzakladatelka značky Zdena Zlatová. Markéta Polcarová z IKEA pak nabídne pohled na malé prostory očima interiérového designéra a o tom, jak se žije na pár metrech čtverečních v létě, v zimě bude mluvit Tomáš Zajíček, který stojí za projektem Lidé z maringotek.

Maratónem sobotních prezentací, které začínají každou celou hodinu od 11 do 18 hodin, provede posluchače architekt Petr Klíma. Ten si na závěr sobotního večera pozve také speciálního hosta, brněnskou umělkyni Kateřinu Šedou, aby představila svůj projekt Herzlich Willkommen! – sérii krmítek a ptačích budek vytvořených na základě rozhovorů se seniory přebývajícími v domově důchodců v Dolnorakouském Hainfeldu. Miniaturní kopie jejich domů byly na jaře 2021 nainstalovány v zahradě domova seniorů po dvou letech příprav a zůstanou zde jako nově vzniklá obec obklopující zmenšeninu hainfeldského kostela.

 

Fotografie a kresby z realizace projektu Herzlich Willkommen! si mohou zájemci prohlédnout v Kavárně DEPO2015 již od 16. listopadu. Další zajímavou expozicí v rámci Plzeň Design Weeku bude výstava Nový (z)boží!, která představí oceněné studentské práce přihlášené do soutěžního klání o Národní cenu za studentský design. Součástí výstavy bude také slavnostní večer s předáním cen v pátek 3. prosince. Od 19. listopadu bude ve studentském galerijním prostoru GAFA k vidění také speciální designová instalace „CULTUS – CACAS“? monogramisty TB zapůjčená ze soukromé sbírky manželů Dientsbierových.

Plzeňský designový týden zakončí druhý adventní víkend 4. a 5. prosince 2021 výběrová Pop Up prodejní galerie západočeských designérů pod hlavičkou Plzeň Design a tržiště originálních českých značek MINT market. Areál DEPO2015 tak zaplní designová alternativa vánočních trhů. Program bude připraven i pro děti. Ty se mohou těšit na víkendové workshopy výroby minidomků, nedělní pohádkový příběh Sen v Sargasovém moři a také na nadílku designového Mikuláše. Pohodovou vánoční atmosféru doladí mini DEPO Street Food Market s nabídkou street foodových dobrot.

Celý festival Plzeň Design Week se bude řídit platnými vládními nařízeními. Vstup na festival je zdarma s výjimkou úterního semináře Jak nebýt věcmi zavalen a nedělní pohádky Sen v Sargasovém moři. Vstupenky je možné zakoupit v předprodeji přes portál Goout a v případě volné kapacity také přímo na místě v DEPO2015. Pro vstup do DEPO2015 neprobíhá registrace, návštěvníci budou vpouštěni do naplnění kapacity. Aktuální informace lze nalézt na www.plzendesign.cz a www.depo2015.cz.

 

Comments

comments

Vyhledat