Chystá se Pražská muzejní noc, můžete vyrazit na 30 míst

Novoměstská radnice / Foto David Tesař
Novoměstská radnice / Foto David Tesař

Po pětileté pauze se vrací Pražská muzejní noc, tentokrát se organizace  zhostilo Muzeum Prahy, které poprvé zpřístupní svou nově zrekonstruovanou hlavní  budovu na Florenci.

Dále mohou návštěvníci zavítat kupříkladu do Muzea Karla Zemana,  Národního zemědělského muzea či galerie Kunsthalle Praha. Program bude probíhat 15.  června mezi 19. a 24. hodinou večerní.

Dopravní  podnik pro přepravu mezi objekty zřídil zvláštní tramvajovou linku  č. 35. 

Pražská muzejní noc je akce určená široké veřejnosti, při které muzea a galerie zdarma či za symbolické vstupné otevírají své brány. Ačkoli se koná ve večerních hodinách, je vhodná i pro děti. Návštěvníci tak mají jedinečnou příležitost prozkoumat kulturní bohatství naší metropole  s neopakovatelnou noční atmosférou. Během nejúspěšnějších ročníků se noci účastnilo až 50 institucí, kterými za jeden večer prošlo přes 200 000 návštěvníků. 

Poprvé od covidu

Poslední ročník se však konal v roce 2019, další ročníky byly kvůli pandemii Covidu-19 zrušeny. Na tradici Pražské muzejní noci naváže Muzeum Prahy, které se zhostilo organizace letošního  ročníku. A také má co nabídnout – při této příležitosti totiž poprvé veřejnosti zpřístupní svou  nově zrekonstruovanou hlavní budovu na Florenci.  

Národní zemědělské muzeum / Zdroj NZM

Mrzelo nás, že po pandemii se již tento festival v Praze neobjevil, ačkoliv se těšil obrovské  oblibě široké veřejnosti. K organizaci akce takového formátu přistupujeme s velkým respektem,  avšak hlavní motivací je pro nás enormní zájem lidí, kteří si o znovuzavedení této velmi úspěšné  akce opakovaně žádali,“ říká ředitel Muzea Prahy Ivo Macek. 

Obnovení akce vyjádřil podporu i náměstek primátora hl. m. pro kulturu Jiří Pospíšil: „Jsme  rádi, že můžeme opět otevřít brány pražských muzeí a uspořádat pod vedením Muzea Prahy  návrat této oblíbené akce. Zejména bychom návštěvníky rádi nalákali na možnost prohlédnout  si zrekonstruovanou budovu Muzea Prahy na Florenci a zjistit, co dalšího se chystá za novinky.  Návštěvníky ale uvítají i další kulturní instituce, které budou mít co nabídnout. Já osobně  považuji tuto akci za skvělou příležitost, jak představit naši metropoli zase z jiného pohledu, a  doufám, že se opět stane velkým úspěchem.“  

30 míst

Program bude probíhat 15. června mezi 19. a 24. hodinou večerní. Kromě Muzea Prahy se  zúčastní 30 dalších muzeí a galerií, kupříkladu Městská knihovna, Národní zemědělské  muzeum, Meet Factory, Muzeum Davida Černého, Kunsthalle Praha, Galerie AMU, Atrium  Žižkova, Platforma 15, Galerie Chodovská tvrz, Galerie Kurzor nebo Muzeum Karla Zemana. 

Ředitel Muzea města Prahy Ivo Macek / Foto J. Svoboda

Pro snadnou dopravu mezi zapojenými muzei a galeriemi je domluvena spolupráce s Dopravním podnikem hl. m. Prahy, který se stal hlavním přepravním partnerem. Vypravena  bude zvláštní tramvajová linka č. 35, která povede z Malovanky přes Letnou a centrum. Jízda  na této lince bude zdarma, pojede každých 5 minut a po 23. hodině každých 7 až 8 minut. Přeprava bude také možná se společnostmi Rekola, Nextbike a Liftago, a to zdarma či  s výraznou slevou.  

Veškeré informace jsou pak k dispozici na webu http://prazskamuzejninoc.cz/ nebo v mobilní  aplikaci Pražská muzejní noc, kterou si mohou návštěvníci stáhnout na Appstore nebo Google  Play.

Po pětileté pauze se akce opět zúčastní Novoměstská radnice. Ta je jednou z pražských národních kulturních památek a její historie začala brzy po založení Nového Města pražského Karlem IV. roku 1348. V současné době se zde konají výstavy, koncerty, festivaly, svatební obřady a další kulturní nebo společenské akce v netradičních reprezentačních prostorách, které nejsou běžně veřejnosti přístupné. Během Pražské muzejní noci však zpřístupněny budou.

Z téměř sedmdesátimetrové věže pohlédnete na noční metropoli a během výstupu na ochoz věže po 221 schodech se podíváte i do Velkého sálu, na jehož stěnách jsou zbytky nástěnných maleb, pocházejících z 16. století a z jehož oken byli kdysi vyhozeni konšelé. Pokocháte se i pohledem do barokní, původně gotické kaple, později zasvěcené Nanebevzetí Panny Marie a patronu české země sv. Václavovi. Ve věžní galerii uvidíte letošní úrodu umění z Gymnázia Prof. Jana Patočky a na výstavě Sklizeň 2024 poznáte, jak na gymnáziu probíhá výtvarná výchova. K vidění budou práce studentů nižšího i vyššího gymnázia a jako zlatý hřeb budou vystaveny i letošní maturitní práce. V bývalém bytě věžníka těsně pod ochozem si prohlédnete stálou expozici o historii Nového Města pražského a panoramatické Praze. 

Stálá expozice o historii Nového Města pražského a panoramatické Praze

V přízemí radnice na vás čeká výstava obrazů malíře, básníka, prozaika, scénáristy a editora Zbyňka Benýška Pražská scéna. Jedná se o retrospektivu jeho tvorby z let 1994-2024 k jeho 75. narozeninám a výročí 50 ti let tvorby na Praze 2 a ve výstavě se s ním mezi 19-21 hodinou i osobně setkáte. Nahlédnout budete moci též do Konšelského salonku vybaveného krásným historickým nábytkem, jehož dominantou je původní malovaný dřevěný strop. V gotické sloupové síni Mázhauz s kamennou podlahou a klenbou naleznete zbytky původních kreseb na stěnách. Nezapomeňte na obrovskou sochu Neptuna z jemného pískovce, kterou vytvořil v letech 1875–1877 sochař Bohuslav Schnirch na návrh architekta Jana Vorlíčka. Zdobí již téměř deset let vstupní svatební halu.

Mázhauz / Foto David Tesař

Během PMN bude Novoměstská radnice otevřena od 19 do 24 hodin, poslední návštěvník bude uveden ve 23 hodin, vstup bude z Karlova náměstí a až si prohlédnete dlážděné nádvoří s kašnou a studnou, na které jsou umístěny k posezení betonové polštáře sochařky Veroniky Psotkové, budete se moci na další putování noční Prahou posilnit v kavárně Café Neustadt se zahrádkou.

Pražská muzejní noc

15. června 2024 19.00-00.00

Comments

comments

Vyhledat