Chystáte se v roce 2022 vyběhnout? Na co si dát pozor

Radek Laci, foto FlexDog
Radek Laci, foto FlexDog

Po Novém roce tradičně přichází řada předsevzetí. Nejčastěji se lidé chystají jíst lehší pokrmy, ale touží i více sportovat. Momentálně nejvíce přichází v úvahu cvičení doma nebo venkovní běh za každého počasí. Jak se připravit na běh v zimě, a jaké jsou ideální boty nejen pro začátečníky? O tom prozradí více osobní trenér Radek Laci a Daniel Klíma, expert na na sneakers značky Flexdog. 

 

 

Běh je skvělý sport a je téměř zadarmo. Stačí vám pouze správné tenisky a vhodné pohodlné oblečení. „Krása běhu spočívá v tom, že můžete vyběhnout kdykoliv a skoro nic k tomu nepotřebujete. Na rozdíl od jiných sportů, kde je potřeba se více zaměřit techniku, nakoupit si další vybavení a ještě hlídat i jeho sezónní dostupnost. Záleží jen a jen na vaší kondici a s jakým druhem běhu chcete začít,“ říká osobní trenér specializující se na posilování s vlastní vahou, Radek Laci.

 

Jak správně vybrat běžeckou obuv a další výbavu?

 

Podle terénu

Dobře zvažte, zda se budete pohybovat primárně po asfaltu či lesních stezkách. Pro každý terén najdete specializované modely bot a má to své opodstatnění. „Začátečníkům bych doporučil běhat po nerovném povrchu, například louky, lesy apod. Je to z důvodu náporu na klouby, které se musí adaptovat na jakoukoli nerovnost. Pro tělo je nepřirozené chodit nebo běhat pro rovném povrchu, jako je asfalt,“ říká Radek Laci. 

Pro tělo je nepřirozené chodit nebo běhat pro rovném povrchu, jako je asfalt.

Povrch určuje vzorek

V lese vás silniční obuv s podrážkou „bez vzorku“ příliš nepodrží, zatímco na asfaltu je jako doma. Silniční boty jsou zároveň více tlumené, než modely určené pro terén, díky čemuž získáte dostatečný komfort na tvrdých povrchách. Pokud bude vašim běžeckým revírem lesní stezka, oceníte naopak speciální podrážku „trialových“ modelů. 

S během teprve začínáte? Pro výběr správných bot Radek Laci doporučuje tzv. diagnostiku dopadu. „Měří se tam opora chodidla a lékař vám nechá vyrobit vložky na míru. Protože 90 % lidí má problémy s chozením, tudíž i s během, při kterém je ještě větší riziko úrazu. Doporučil bych botu s dobrou torzí a odpruženou patou,“ doplňuje osobní trenér.  

 

Jaké jsou vaše cíle

Při výběru prvních běžeckých bot je důležité vzít v potaz i cíle, kterých chcete dosáhnout. Pokud chcete zlepšit fyzičku, zhubnout nějaké to kilo a rychlost je na druhém místě za pohodlím, vybírejte botu s dostatečným tlumením. Podrží vás i na delších trasách a vykompenzují nedokonalosti v technice běhu. 

 

S uběhnutou vzdáleností chodidla natékají. 

Větší velikost

Pokud máte v bodech výše jasno, věnujte pozornost volbě správné velikosti. Doporučujeme kupovat tenisky na běhání o půl až jedno číslo větší, než je vaše obvyklá velikost, jelikož s uběhnutou vzdáleností a časem v pohybu chodidla postupně natékají. 

 

Výbava

V zimě je nejdůležitější pokrývka hlavy, zakrytá zápěstí a kotníky. „Často vidím běžce dobře oblečené, a když vidím jejich kotníky, tak mají zaděláno na úraz. Kotník je první kloub, který se při běhu potkává se zemí. Proto když není v teple, může se při lehčím nestabilním dopadu vyvrknout a v horších případech zlomit malíkovou kůstku, která pak velmi špatně srůstá.“ Pokud vyběhnete právě v zimě, je důležité, abyste se zahřáli, udrželi teplo a nenastydli. „Ze své zkušenosti doporučuji na zimní měsíce oblečení z merino vlmy, která drží teplo a odpuzuje zimu. Je to materiál lehký a proto stačí mít jen tričko z merino vlny a na něm nepromokavou bundu nebo větrovku,“ upozorňuje Radek Laci.   

 

Na asfaltu se boty opotřebují rychleji.

Kdy je čas na nové tenisky

Ve chvíli, kdy máte jasno, na jakém povrchu budete běhat, můžete vytušit, jak dlouho vám nový běžecký pár vydrží. ,,Na asfaltu se boty opotřebují rychleji. Ale můžete to vypočítat podle toho, kolik uběhnete kilometrů. Obecně to bývá něco v rozmezí 500 – 1000 kilometrů. Ale je to i o síle a intenzitě běhání, a běžecká obuv tak potřebuje výměnu někdy i vícekrát do roka,” popisuje expert na sneakers ze značky Flexdog.cz Daniel Klíma. 

 

Správné tempo podle tepové frekvence

Není nad to, když vám hraje ve sluchátkách hned na první dobrou hudba, která udává ideální tempo. Na Spotify stačí zadat do vyhledávání RUN BPM – a vyjede vám několik playlistů, které jsou sestavené přímo od aplikace tak, aby odpovídaly tepové frekvenci. Zjednodušeně řečeno, čím vyšší BPM, tím rychlejší/agresivnější hudba. Stejně tak najdete running playlisty, podle jednotlivých žánrů od ROCKu přes METAL až po POP. Můžete hledat playlisty i podle délky trati 10 km – maraton. Inspirovat se dá i jinými uživateli Spotify. Na dlouhé volné běhy je fajn si pustit i podcasty nebo gradující playlist. A při rychlém tréninku klidně běhejte bez sluchátek.

 

Na co si dát pozor, než skutečně vyběhnete?

 

Správný výběr běžecké obuvi – začátečníci na prvních běžeckých botách často šetří s tím, že to chtějí nejdřív zkusit a časem si pořídí lepší. Ale právě kvůli nekvalitním běžeckým teniskám může být běhání už od začátku nekomfortní. Přestane vás bavit a už se k němu nevrátíte. Tudíž je lepší si  pořídit kvalitní běžeckou obuv, která vám poskytne potřebný komfort. Kvalitní ale nutně neznamená nejdražší a s ohledem na širokou nabídku, lze pořídit osvědčené modely z předchozích let i se slevou. 

 

Protažení před i po. Nebývá to zdaleka pouze chybou začátečníků, ale už i zkušených běžců. A jak byste se měli správně protáhnout?Před během doporučuji aktivovat trup,  klouby, šlachy a vazy. Po běhu pak lehký stretching případně si promasírovat inkriminované svalstvo na rehabilitačním válci. Vynechat by běžec neměl ani spinální cviky po tréninku, aby se uvolnily svaly kolem páteře, které jsou nosnými pilíři dalších důležitých svalů ke kyčlím,“ doporučuje Laci. 

 

Kde se dozvědět víc? Jaké aplikace by bylo fajn zkusit?

Vyjádření Jakuba Mandáta, experta na sneakers ze značky Flexdog.cz:
Appky bych asi doporučil čistě na záznam progressu, než se v těch základech člověk trochu zorientuje. Nejpoužívanější je aplikace Strava, Nike Run Club, adidas running či appky výrobců hodinek (Garmin, Suunto). Myslím, že zajímavý tip je na běžecké skupiny. Např. v Praze fungují adidas runners Prague. Lekce jsou zdarma a pořádají i lekce pro začátečníky.

 

 

Ideální běžecká obuv, nejen, pro začátečníky podle Daniela Klímy, experta na sneakers značky FlexDog.cz:

 

adidas UltraBoost 21

Nová generace běžecké boty od adidasu se hodí pro všechny běžce od začátečníků po pokročilé. Je to záruka kvality, kterou podtrhuje stále veliká obliba u běžců. Za cenu lehce nad 3000 Kč dostanete hezký design, skvělé tlumení pěny BOOST a kvalitní zpracování. Podrážku mají tvořenou gumou Continental, která se mimo jiné používá i do pneumatik, a tak není pochyb o její výdrži. Abyste měli nohy jako v bavlnce, použil adidas na svršek lehkou textilii Primeknit+, která skvěle obepne nohu, ale nikde netlačí. Jde o objemové běžecké boty, takže hmotnost je o něco vyšší, tedy 340 g u pánské verze a 310 g u dámské verze.

 

K zakoupení na www.flexdog.cz od 3054 Kč 

 

Hoka One One Clifton 8

Nejnovější generace Cliftonů od francouzské značky Hoka One One je skvělou volbou. Tyto boty jsou jedny z nejoblíbenějších běžeckých bot na každodenní, ale i občasné běhání. Mají pevný, prodyšný a příjemný svršek, který je určen pro užší typ chodidla. Mezipodešev je tvořena Mera-rocker vložkou v kombinaci s EVA pěnou pro plynulejší běh. Podešev je tvořena kolébkovitým tvarem a podrážka je vybavena odolnou gumou s dlouhou životností. Z toho vyplývá, že každý váš krok bude mít skvělou energetickou návratnost. Navíc poskytuje dostatečné tlumení a stabilitu. S touto botou se nemusíte bát vyběhnout ani na šotolinové cesty. Nabízí vynikající hmotnost 250 g a 5 mm drop (rozdíl pata-špička), který není ani příliš vysoký, ani příliš nízký.

K zakoupení na www.flexdog.cz od 2635 Kč 

 

Salomon Ultra Glide

Model pro mírně pokročilé běžce je Salomon Ultra GlideSalomon je špička v oblasti trailové obuvi. A tento rok přišli na trh s novým modelem Ultra Glide, který je určený pro všechny milovníky běhání po všech různých přírodních površích a na všech možných vzdálenostech. Hodí se na dlouhé trailové výběhy do hor i lesů. Jejich příjemný svršek, v kombinaci s optimálním tlumením Energy Surge zakřiveného tvaru Reverse Camber, udrží vaše nohy v pohodlí a vy se budete z každého výběhu vracet nadšeni.

K zakoupení na www.flexdog.cz od 2799 Kč 

 

Asics MetaRide

Vynikající model od japonského Asicsu, který disponuje kolébkovou konstrukcí, příjemným svrškem a atraktivním vzhledem. Svršek je zkonstruován tak, aby byla vaše noha fixována v botě a nedocházelo navíc k nežádoucímu tření. V patní části je implementována výztuha pro její fixaci. Mezipodešev je tvořena pěnou Rearfoot Gel pro poskytnutí skvělého tlumení a velice vysoké energetické návratnosti. Nemusíte se být ji vzít ani na závody od 10 km do maratonu. MetaRide váží 306 g a mají nulový drop.

 

K zakoupení na www.flexdog.cz od 3 520 Kč 

 

adidas Adizero Boston 10

Zárukou kvality je již desátá generace legendárního modelu Adizero Boston. V desáté generaci adidas vsadil na vyšší mezipodešev, čímž udělal velký krok vpřed. Větší míra tlumení Lightstrike, vyšší energetická návratnost a větší pohodlí. Bostony můžete vzít na klasický delší tréninkový běh, intervalové tréninky nebo závody od 5 km do maratonu, na který byly především vyvinuty. Svršek je vyroben z recyklovaného materiálu Primegreen. Podešev je vyrobena z gumy Continental. Hmotnost boty je také velice sympatická, tedy 235 gramů. Drop je zde 10 mm (pata: 26 mm, špička: 16 mm).

K zakoupení na www.flexdog.cz od 3000 Kč 

FlexDog přináší zákazníkům službu, která zjednoduší nákup jejich oblíbených tenisek. Nyní v Česku, brzy po celé Evropě.

 

Comments

comments

Vyhledat