Co letos přinese Boskovický festival pro židovskou čtvrť?

Boskovický festival pro židovskou čtvrť zveřejňuje další jména účinkujících. Nechybí mezi nimi ani legendární kapela Dunaj nebo improvizační divadelní soubor VOSTO5. Na festivalu vystoupí také česko-německé jazzové seskupení Culture Clash – Folklore Jazz.

První červencový týden se ulice jihomoravských Boskovic zaplní hudbou, divadlem, filmem i výtvarným uměním. Postará se o to multižánrový festival pro židovskou čtvrť, který proběhne od 6. do 9. července, a vystoupí na něm umělci z Česka i zahraničí. 

Jako každý rok chceme nabídnout nejen to zajímavé a čerstvé, co se v hudbě děje, ale také připomenout i pár starších a zavedených umělců, kteří však zároveň stále mají co sdělit. Mnohdy jsou ve své tvorbě dokonce i odvážnější a více hledající, než ti nejmladší,říká hlavní hudební dramaturg festivalu Antonín Kocábek.Navíc v posledních letech vždy míváme určité dramaturgické okénko do některé z okolních zemí. Letos jsme se – v souvislosti s výročím třiceti let od rozdělení někdejší ČSFR – rozhodli věnovat ho umělcům ze Slovenska,“ dodává. 

Festival tak letos přivítá celou řadu slovenských interpretů – kromě již dříve oznámeného rapera Fvck_Kvltu, vystoupí v Boskovicích například také stálice slovenské alternativy Longital, která má na kontě 12 řadových alb a stovky koncertů nejen po Evropě, ale i v Americe. V synagoze pak vystoupí česko-slovenské hudební uskupení Hmlisto & Petr Linhart, jehož album Československá bylo nominováno na cenu Radio_Head Awards slovenského Rádia_FM. Téma Slovensko se ale objevuje napříč celou dramaturgií připraveno je například Slovenské filmové odpoledne. K vidění bude v Boskovicích také instalace Daniely Krajčové, laureátky Ceny Oskára Čepana z roku 2020. Jazz, pop, country – v Boskovicích rozhoduje kvalita, nikoliv žánr 

Do Boskovic však zavítají i další zahraniční jména. Z Ameriky dorazí například kapela Slim Cessna’s Auto Club, v jejichž hudbě se objevují prvky country, gospelu, punku i gothic rocku. Zahrají v pátek večer v letním kině, stejně jako legendární brněnská kapela Dunaj. Ta do Boskovic přiveze jak písně z loňské desky Za vodou, tak i osvědčené „dunajovky“. 

Zámecký skleník rozezní housle Jitky Malczyk a harfa Célestine Doedens. Hudba tohoto česko-francouzského dua vystupujícího pod názvem Deliou je typická svými nepravidelnými vnitřními rytmy, hrou s tichem a dynamickými kontrasty. Chybět zde nebude ani jazz a blues. Česko-německý projekt Culture Clash – Folklore Jazz, který vznikl speciálně pro letošní ročník festivalu, představí návštěvníkům netradiční spojení dvou různých hudebních světů – jazzu a moravské cimbálové muziky. Dalšími zástupci jazzového žánru budou letos v Boskovicích například HLASkontraBAS oktet a Tomáš Sýkora trio & Aid Kid. Na festivalu zahraje také bluesová legenda Jan Spálený, všestranný muzikant, skladatel i textař, který je i ve svých osmdesáti letech plný energie a neúnavně koncertuje. S kapelou ASPM vydal loni nové album Perseidy, které se dočkalo velice příznivých ohlasů.

Chybět nebude ani legendární kapela Dunaj / Foto Václav Jirásek

Fanoušci tvrdší hudby naopak ocení sobotní line-up na UNIscéně v Panském dvoře. Vystoupí například maďaršUsurper Slug nebo brněnská skupina Kal, která svými temnými riffy a hlubokými vokály vytváří metalový močál, v němž se mísí prvky blacku, thrashe a sludge. Páteční UNIscéna bude patřit alternativním popovým kapelám (např. Sleep Twitch, Cermaque-Lament), neděle zase písním v jejich všech myslitelných podobách písničřské všehochuti (např. slovenšTerrible 2s, poetické trio Ruce naší Dory nebo „country-punkoví kovbojové“ Frankie & The Deadbeats). 

Dinosauří opera, severské filmy či umění z recyklovaného materiálu 

Na své si v Boskovicích přijdou i příznivci divadla. Svou autorskou inscenací založenou na nadsázce a improvizaci zajisté pobaví nejednoho návštěvníka festivalu divadelní soubor VOSTO5. V Boskovicích vystoupí s představením Standardní kabaret. A ačkoliv ho soubor hraje již od roku 2003, jde vždy o zcela jedinečné a improvizované představení. Má za sebou již přes 230 originálních uvedení a v prostorách boskovického hradu navíc získá zcela unikátní atmosféru. Netradičním zážitkem bude rozhodně také Dinopera souboru KHWOSHCH. V rolích zpěváků vystupují pravěké organismy a tvorové, včetně dinosaurů, kteří mají mnohem bohatší spektrum vokálních rozsahů a znění než lidé. Opera má autentické libreto a hudbu a bude uvedena ve čtyřech jazycích. 

Filmový profil bude letos patřit Jaromilu Jirešovi, jednomu z nejvýznamnějších československých režisérů a scenáristů, lektorských úvodů k filmům se opět ujme filmový historik Pavel Taussig. Návštěvníci se mohou těšit také na vybrané evropské snímky. V rámci festivalu se bude promítat například severský film Krásné bytosti (Gudmundur Arnar Gudmundsson) nebo kritiky oceňovaný snímek Prolomit vlny (Lars von Trier). 

Zpoza oceánu dorazí do Boskovic se svou přednáškou profesor Bostonské univerzity Igor Lukeš, historik Petr Blažek se bude věnovat tématu Ďáblického hřbitova v Praze. Historii Unijazzu i boskovického festivalu připomene Čestmír Huňát, jeden ze zakladatelů festivalu pro židovskou čtvrť a laureát Ceny ministerstva kultury za přínos v oblasti hudby. 

Součástí festivalu bude tradičně i výtvarná scéna. Letos organizátoři festivalu v Boskovicích představí aktuální tvorbu Kevina V. Tona, českého fotografa, který velkou část života prožil v Egyptě. Věnuje se především sociální tématice, zejména s akcentem na dění na ulici v nejrůznějších částech světa. Dalším z výtvarníků, kteří letos přijali pozvání do Boskovic, je sochař Dominik Lang.V Panském dvoře vytvoří objekt ze všech možných věcí, které se za posledních několik let festivalu nashromáždily a které jsou uchovávány k budoucímu použití, ačkoliv jejich životnost a stav je již dávno z jakéhokoli praktického provozu vyřadily. Lang tím naváže i na svoje časté používání recyklovaného materiálu v rámci instalace výstav,říká Helena Musilová, kurátorka festivalových výstav a exteriérových instalací. Ta si pro návštěvníky festivalu připravila i další zajímavé výtvarné projekty a umělce. 

31. ročník festivalu pro židovskou čtvrť proběhne od 6. do 9. července. Permanentky zakoupíte v předprodejních sítích GoOut a Smsticket. Vstupenky jsou dostupné také fyzicky v Čítárně Unijazz v Praze, kině Scala v Brně a v MIS Boskovice. 

Jména vystupujících postupně přibývají na festivalovém webu. Pro ty nejaktuálnější informace můžete sledovat sociální sítě festivalu – Facebook a Instagram. 

Festival pořádá Unijazz – sdružení pro podporu kulturních aktivit ve spolupráci s městem Boskovice. Za finanční podporu dále děkujeme Ministerstvu kultury ČR, Státnímu fondu kultury ČR, Jihomoravskému kraji, Česko-německému fondu budoucnosti a Nadačnímu fondu obětem holocaustu. 

Mediálními partnery festivalu jsou magazín UNI, Fullmoon, Aerofilms a Radio 1. 

Web: https://www.boskovice-festival.cz/

 

Comments

comments

Vyhledat