Cvičení bez kompromisů v pohodlí domova

foto Hervis
foto Hervis

Světová zdravotnická organizace říká, že pro naše fyzické i psychické zdraví je nezbytný pohyb. Ale jak na to, když se naše každodenní realita vrací do normálu pořád jenom pozvolně? Naštěstí už alespoň můžeme vyrazit na kolo nebo si zaběhat do přírody. A i když se konečně fitness centra otvírají, ne každý zvládne omezení v podobě uzavřených sprch.  Nepropadejte panice – skvěle a nápaditě si můžete zacvičit i doma! A to s veškerým komfortem. Kromě klasických cvičebních metod vyzkoušejte pro zábavu i nejrůznější sportovní výzvy, kterých je na internetu plno.

Dospělý člověk by měl věnovat cvičení přibližně 150 minut týdně a ideálně kombinovat silový trénink a aerobní aktivity. Pojďme si zlepšit fyzičku a vyplavit adrenalin přímo v našem obývacím pokoji.

Videa s instruktory

Na internetu naleznete velké množství videí cvičení s instruktory, která byla natočena právě pro tento nelehký čas. Cvičitelé si tedy dávají pozor na to, abyste náročnost cviků zvládli i v domácím prostředí a abyste k tomu potřebovali minimum pomůcek. Stačí si tedy vybrat, zda chcete zpevnit zadek, vytvarovat břicho, nebo si prostě protáhnout celé tělo. Favority jsou jóga, pilates, plyometrika, kardio nebo meditace.

„Vzhledem k situaci, která kolem nás panuje, by každý měl chtít příznivě ovlivnit svůj imunitní systém, a to jak správnou životosprávou, tak cvičením. Díky pravidelnému pohybu se totiž i naše imunitní buňky stávají trénovanější a vykonávají tak vyšší aktivitu, což je v době epidemie koronaviru téměř nezbytné,“ poukazuje na efektivitu pravidelného cvičení specialistka na fitness i zdravou stravu Naďa Kalašová.

Oprašte rotoped

Mnoho z nás má doma rotoped, který ale většinou používá jako odkladač na oblečení. Dnes mu ale můžete navrátit ztracenou slávu a lesk. Vyjeďte si alespoň v obýváku prstem po mapě a u toho šlapejte do pedálů. Jízda na kole je skvělé cvičení i pro starší lidi nebo ty, kteří se zotavují z ortopedických zranění. Pokud se bojíte, že svůj start přepálíte a nebudete se moci druhý den hýbat, i zde můžete sáhnout po motivačních videích spinningových instruktorů.

Základní vybavení

Pokud sháníte přece jen nějaké ty pomůcky, protože cvičení s vlastním tělem vás nebaví, pak stačí pořídit švihadlo, činky a máte vystaráno. Skvělý výběr má na příklad internetová nabídka obchodů Hervis Sports (www.hervis.cz). Pokud máte malý byt, tyto pomůcky vám pomohou se správnou prací paží, zad a břišních svalů. Činky nejprve pořiďte lehčí a s nabývajícími svaly můžete přidávat na váze. Pokud nevíte, co přesně s nimi dělat, na YouTube najdete nejrůznější sestavy právě po použití švihadla nebo činek.

Protančete se celým dnem

Tanec je skvělý způsob, jak protáhnout celé tělo. Zapněte svou oblíbenou hudbu, zapojte rodinu a udělejte si takovou privátní diskotéku. Děti budou nadšeny a vaše tělo také. Tančit si můžete podle sebe, nebo můžete využít nejrůznějších výzev, které vás třeba donutí například nacvičit choreografii na song Justina Biebera Sorry.

 

„Každý ví, že se cvičením do těla vypouští endorfiny, které nám navozují pocit štěstí, což je v aktuální situaci příjemná záležitost. Navíc za ně nic neutratíte a plnou dávku dostanete hned. Jedná se totiž o chemické látky, které se vylučují během cvičení a po něm,“ pokračuje cvičitelka Naďa a dodává: „Na zaměstnance i podnikatele pracující v režimu home office je kladen obrovský tlak a vzhledem k tomu, že se nemohou jít provětrat na čerstvý vzduch, je pro ně jedinou záchranou a možností vypnutí pohyb v uzavřeném prostoru.“

Hokejku do ruky

Máte doma hokejku? Pak můžete vyzkoušet takovou karanténní challenge, na které si teď ujíždí celebrity. Jedná se o balance board challenge, která spočívá v tom, že musíte udržet s hokejkou v ruce na pohyblivé desce, a přitom dát gól. Pokud hokejku nemáte, nic se neděje, vyzkoušejte jinou výzvu. Zkuste třeba uběhnout půlmaraton na balkóně, nebo si obléct tričko, zatímco stojíte na rukou. Uvidíte, že se pobavíte, zaženete nudu, a ještě uděláte něco prospěšného pro své zdraví.

 

Comments

comments

Vyhledat