Cvičení pro maminky pomáhá nejen při péči o děti

foto archiv CoreAcademy
foto archiv CoreAcademy

 

Už přes pět let sledují, jakými problémy klientky jejich fyzio studia trpí. „Jsou jako přes kopírák,“ říká Tomáš Kuňák, jeden z jednovaječných bratrů, kteří v Praze založili CoreAcademy. „Zjistili jsme, že maminkám tady nikdo neřekne, co bude pro jejich tělo při péči o děti náročné, a tak jsme se na to vrhli sami.“ Tomáš a Filip převedli svou mnohaletou cvičební praxi do online cvičebních programů pro čerstvé i zkušené mámy. Jeden z nich si můžete na 7 dní vyzkoušet zdarma, jak se dozvíte v našem rozhovoru spolu s tím, jak správně tlačit kočárek. (A to se hodí i tatínkům.)

 

Jedním z vašich zaměření v rámci CoreAcademy je i pohybový aparát maminek. Jak se dva bráchové dostanou k takovému tématu?

Toto téma si nás našlo tak nějak samo. Vždy jsme se zaměřovali na pohybový aparát každého, bez ohledu na pohlaví, věk či potíže. U téměř všech našich klientek, které k nám chodily, se ale objevovaly stejné znaky a projevy potíží. Vypouklá břicha a diastázy, bolavá záda nebo stresová inkontinence. A vždy jako začátek těchto potíží uváděly těhotenství a porod. 

Kde jste se pak inspirovali k natáčení tutoriálních videí? A jak dlouho vám vlastně trvalo, než jste dali celý cvičící program dohromady? 

Celé to začalo naším blogem Zdravá Maminka, kde jsme psali články pro naše klientky a ostatní čtenářky. Měli jsme skvělé ohlasy a čtenářky si začaly říkat i o videa a to byla první velká inspirace. První verzi našeho programu jsme tvořili cca 3 měsíce a největší výzvou bylo vše poskládat tak, aby cvičení na videích přinášelo stejně skvělé výsledky, jako cvičení u nás ve fyzio studiu. To se povedlo a dnes už máme další verze.

Produktů pro maminky máte celou řadu, mohli byste prosím ve stručnosti popsat jaké a jaký je mezi nimi rozdíl? 

Jako první bych uvedl sedmidenní cvičební výzvu ZDARMA, kde s námi mohou maminky týden cvičit, naučit se první správné cviky a zjistit, jak naše cvičení probíhá. Pak máme MAMACORE, kde se během 10 týdnů úzce zaměřujeme na řešení diastázy, vypouklého břicha, bolestí zad či inkontinence. Cvičení výhradně cílí na střed těla, což je zásadní. A nakonec máme ONLINE CVIČEBNÍ KLUB, kde se nezaměřujeme jen na střed těla, ale i na zbytek těla. Učíme zde správně cvičit s pomůckami, zaměřujeme se více na kondici, ale vše je stále v souladu se zdravým cvičením a úspěšným vyřešením potíží.

Správné držení těla je pro pohodlný život nesmírně důležité. Při péči o děti, obzvláště malá miminka, dostává ženské tělo obzvláště zabrat. Co jsou nejčastější problémy?

To je pravda a hodně v tomto případě trpí kříž, bedra a krční páteř. Určitě ale také musím zmínit riziko vzniku kýly a to platí zejména v prvních týdnech po porodu, kdy kombinace oslabené břišní stěny, diastázy a špatného pohybu při nějaké zátěži může celkem snadno vytvořit kýlu.

Jak jste zjistili, co jsou ty problémy, které maminky trápí, vlastně zač?

Velmi jednoduše. Všechny potíže, ať už je to diastáza, vypouklé břicho, bolesti zad nebo inkontinence, se objevují v oblasti břicha, beder a pánve, kde by za normálních okolností měl fungovat střed těla (CORE). Pokud ale nefunguje, projevuje se to již zmíněnými potížemi. A dokud střed těla nebude fungovat, nic se nezlepší. Takže nic složitého.

Z našich zkušeností víme, že pokud střed těla plnohodnotně funguje, není absolutně žádný důvod, aby vznikala diastáza, vypouklé břicho, bolesti zad, inkontinence i další potíže. Cíl je tedy naprosto jasný a my vytvořili postup přímo pro maminky, kdy díky 15 minutám pravidelného cvičení z domova mohou zlepšit svůj střed těla a tím si výrazně pomoci.

 

Proti chybám s kočárky

Pobavilo mě, jak jste zveřejnili video o správném tlačení kočárku. To jste vzali nějakou známou maminku a vše si sami vyzkoušeli? Nebo už jste tátové a trénujete tak na své rodině?

Tátové ještě nejsme, ale jsme starostliví strejdové dvou dětí a kočárku jsme se natlačili hodně kilometrů, takže jsme čerpali z vlastní zkušenosti. Zároveň to často řešíme i s našimi klientkami osobně a také čas od času na ulici vidíme chyby, kterých se maminky s kočárky dopouštějí.

Jde to vlastně efektivně pomoct takhle na dálku, podle videí? Nehrozí, že maminka bude nějaký cvik dělat špatně, a tak se jí problémy ještě prohloubí? 

Přestože si někdo ze začátku může myslet, že to možné není, my máme díky naší praxi důkaz a konkrétní výsledky, že to jde. Všichni jsme si jako batolata prošli posturo-motorickým vývojem, na základě kterého jsme se naučili používat správné svaly. Tento „pohybový program“ máme zakódovaný v mozku, což je hlavní důvod, proč naše cvičení funguje. Naše cviky vycházejí právě z posturo-motorického vývoje a spouštějí onen „pohybový program,“ a tím dojde k zapojení těch správných svalů. Videa jsme natočili tak, aby byly maminky skutečně schopné pochopit, co mají udělat a následně to provést. Neučí se vlastně nic nového. Jen mozku připomínají, co už dávno umí, jen to zapomněl.

Jsou všechny maminky a jejich problém opravdu tak podobné, že jsou vaše videa univerzální a hodí se pro každého, ať už rozdíleného věku nebo i porodu? Někdo rodí přirozeně, někdo císařem…

Každá žena je samozřejmě jiná, má odlišný aktuální stav, odlišný průběh porodu a i projevy potíží se mohou trochu lišit. Ale mnohem zásadnější je, že u všech případů je třeba dosáhnout úplně stejného cíle – plně funkčního středu těla a připomenout mozku, aby opět začal používat kvalitní pohybový program. Pokud tohoto jakákoliv maminka dosáhne, má vyhráno a je úplně jedno, zda ji trápí víc bolesti zad nebo vypouklé břicho. Příčina je v 99 procentech vždy stejná, a pokud se cvičení zaměří na příčinu a ne pouze na projevy, náprava je překvapivě celkem snadná.

Jaké máte se cvičením maminek plány do budoucna?

Chceme, aby všechny maminky měly možnost pravidelně cvičit ty správné cviky, měly možnost se na cokoliv zeptat odborníků, kteří jim mohou pomoci, a vše zvládnout z pohodlí domova bez ohledu na to, kde bydlí, kolik mají dětí nebo zda mají nebo nemají možnost hlídání a někde pravidelně cvičit. Zároveň chceme, aby to pro ně bylo co nejdostupnější a na pár kliknutí na telefonu nebo počítači mohly okamžitě začít cvičit, zrovna když děti spí, hrají si nebo jsou ve školce.

 

Nehrbit se

A můžete na závěr poradit maminkám jednu instantní radu, jak okamžitě zlepšit držení těla, když si domu přinesou malý uzlíček?

Bylo by super, kdyby si maminky hned od prvního dne hlídaly pozici pánve, páteře a ramen, což jim výrazně uleví od bolestí nebo jim tak mohou i předcházet. Jde o to, aby u žádných aktivit, ať už je to zvedání miminka, tlačení kočárku nebo domácí práce, nepodsazovaly pánev, nehrbily páteř a nevtáčely ramena před hrudník. Pokud u všeho, co dělají, udrží napřímenou pánev, lehce prohnutou bederní páteř a široká ramena, výrazně tak uleví celému pohybovému aparátu. No, a pokud k tomu zařadí i pravidelné cvičení těch správných cviků, mohou se dát zpět do pořádku celkem snadno. 

Stává se vám někdy, že máte mezi klienty i tatínky s podobnými problémy, jako maminky, protože se prostě strašně nadšeně starají o miminko? 

Naprostá většina našich klientů z řad mužů jsou manželé a partneři od našich klientek, které je k nám „dotáhly“. Většinou řeší bolesti zad a určitě i časté nošení dětí v tom hraje svou roli.

text: Eva Kupcová

Kdo jsou bráchové Kuňákovi?

Jmenují se Tomáš a Filip, pochází z Prahy, je jim 29 let a jsou pohybovými terapeuty a experty na zdravé cvičení a pohyb. Vystudovali Vysokou školu tělesné výchovy a sportu Palestra a následně oba během několika let absolvovali více než 20 fyzioterapeutických a jiných odborných kurzů, seminářů a školení. Specializují se na potíže spojené s těhotenstvím a porodem, které řeší ve svém fyzio studiu v centru Prahy a i prostřednictvím online programů. Tomášje vášnivý sportovec, baví ho cvičení, inline brusle a běh, rád cestuje a je strejda dvou super dětí, se kterými se snaží trávit co nejvíce času. Filip, když zrovna necvičí s klienty, rád tráví volný čas s přáteli a rodinou. A ve finále je jedno, jestli si jdou zaběhat, zacvičit, chodit po horách nebo jen tak společně odpočívat. Nejradši má únik do světa dětí skrze úžasnou neteř a synovce.

FB: https://www.facebook.com/zdravamaminka/

Comments

comments

Vyhledat