Czech Design Week rozdal ceny Czech Design Award

Od pátku 10. do neděle 12. září se do Paláce U Stýblů na Václavském náměstí nastěhoval festival designové tvorby Czech Design Week a spolu s ním víc než 70 designérů, studií, značek a objevů z řad studentů a mladých tvůrců.

V rámci festivalu proběhlo během slavnostního zakončení i vyhlášení a předání osmého ročníku cen Czech Design Award. V hlavní kategorii Best of Design si cenu odnesla mladá sklářská značka KLIMCHI za kolekce Shadows a Drama Vases, které navrhl jejich kreativní ředitel František Jungvirt. Objevem roku se stal Tomáš Kučera, student z Ateliéru skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) společně se značkou MONOTROPA.

K pražské UMPRUM směřuje i cena za Nejlepší instalaci, kterou si odnáší sklářská instalace Scene Collection dua Mikolášková&Drobná ve složení studentky Ateliéru K.O.V. Kristýny Mikoláškové a Terezy Drobné, absolventky průmyslového designu na ČVUT a designérky značky Preciosa Lightning.

 

Devítičlenná porota festivalu, kterou tvořili odborníci z řad zkušených designérů, pedagogů a zástupců kulturních médii rozhodovala skrze anonymní hlasování během festivalu. Jeho výsledkem bylo také udělení Zvláštního uznání poroty, o to nastupujícímu studentovi Ateliéru malby na UMPRUM Radimu Perglovi, který se stal redaktorem, fotografem, grafikem i zlomařem vlastního projektu tištěného queer magazínu ONI. 

Cena za organizátory festivalu Czech Design Week byla udělena studentce Ateliéru keramiky a porcelánu UMPRUM Grétě Kušnírové za její semestrální práci (POCHM)URNY, kolekci hravých, avšak přesto důstojných uren. Zvláštní uznání festivalu pak směřovalo Zoltánu Matuškovi, kterému jakožto vlastnímu českému designérovi O2 Czech Republic svěřilo důvěru v návrh nového modemu Smart Box.  

FOTOGALERIE Z EXPOZICE (kliknutím zvětšit):

 

CENY CZECH DESIGN AWARD

 

OBJEV ROKU
Tomáš Kučera / Monotropa

Nadějný student Tomáš Kučera z Ateliéru skla na UMPRUM vychází z využívání základních geometrických tvarů v modernistickém umění. U své lampy Phases Floor, kterou představil na CZDW 2021, přináší pomocí mechanického krychlového stínidla i princip rotace, který je často opakovaný při výrobě skleněných produktů. Neúplná, černá krychle rotuje kolem skleněné koule. Na ní jsou pomocí brusu zobrazené další geometrické objekty, které se po rozzáření světelného zdroje zdůrazní. Kučera představil společnou instalaci s novou značkou nábytku a interiérového designu Monotropa.

 

Web: http://kucera-tomas.com/, za IG: @kucera___tomas  IG: @mono-tropa

 

BEST OF DESIGN
KLIMCHI / František Jungvirt (kolekce Shadows a Drama Vases)

Společnost Klimchi se věnuje ruční výrobě stolního skla inspirovaného okamžiky života. Rodinné studio se nachází v horské oblasti České republiky, kde jejich mistři řemesla udržují při životě tradici výroby českého křišťálu od roku 1905. Dnes je známější v Británii, Spojených státech a západní Evropě více než v Česku. Na Czech Design Weeku mimo jiné představili letošní kolekce Shadows a Drama Vases, kterou navrhl jejich kreativní ředitel, sklářský designér a malíř skla František Jungvirt.

 

IG: @klimchistudio  Web: https://www.klimchi.com/ ; https://www.frantisekjungvirt.com/  

 

NEJLEPŠÍ INSTALACE
Mikolášková & Drobná (Scene Collection)

Scene Collection představuje první výsledek spolupráce dvou kamarádek, které se rozhodly spolu vytvořit během pandemie společnou kolekci. Kolekce bytových doplňků odkazuje k architektonickým fragmentům či ke scénografickým kulisám, které umožňují vytvářet různorodé kompozice a reagovat na potřeby a fantazie autorek. V rámci festivalu Czech Design Week byly představeny skleněné segmenty – vázy a mísy, které vznikly ve spolupráci s Preciosa Lighting. 

 

IG: @mikolaskovadrobna  Web: http://www.mikolaskova.com/https://terezadrobna.com/ 

 

ZVLÁŠTNÍ UZNÁNÍ POROTY
Radim Pergl (Oni Magazine)

Absolvent Střední umělecké školy v Ostravě a nastupující student Ateliéru malby na UMPRUM Radim Pergl představil na Czech Design Weeku část své maturitní práce v podobě unikátního queer magazínu ONI, v rámci kterého pracoval s texty, grafikou, fotografiemi i vkládáním do zlomu, čímž potvrdil svůj multifunkční talent a zájem o práci s vícero okruhy umělecké a designové tvorby.

 

IG: @onimagazine IG: @radim.pergl

 

CENA FESTIVALU
Gréta Kušnírová ((POCHM)URNY) 

Talentovaná studentka Ateliéru keramiky a porcelánu na UMPRUM Gréta Kušnírová patří k novým objevům na poli designové scény. V rámci Czech Design Weeku prezentovala svoji nejnovější klauzurní tvorbu, barevné (POCHM)URNY, které pracují s estetikou pravěkých pohřebních rituálů v kombinaci s moderní hravou podobou.

 

Web: https://www.gretakusnirova.com/  IG: @gretakusnirova

  

 

ZVLÁŠTNÍ UZNÁNÍ FESTIVALU

Zoltán Matuška (Smart Box pro O2 Czech Republic)

Za designéra Zoltána Matušky převzal Zvláštní uznání festivalu Jan Vavřík (O2 Czech Republic)

Český operátor se při vývoji svého vlastního modemu soustředil na výkon a design. O2 Smart Box definuje parametry moderního centra chytré domácnosti v kombinaci s originálním designem od Zoltána Matušky. Jako designová inspirace posloužili Zoltánovi oblázky ve vodě symbolizující klid a splynutí s okolím. Zakryté otvory pro chlazení a informační displej s užitečnými údaji dávají zapomenout na nevzhledné blikající krabičky, které jsou v podobě současných modemů běžné. 

 

POROTA CZECH DESIGN AWARD

 

Bára Alex Kašparová / šéfredaktorka Artikl

Ilona Karásková / šéfredaktorka MILE

Karin Zadrick / artdirector AMAZING

Klara Beverly / vydavatelka XANTYPA

Květa Čulejková / architektka, designérka, Design Cabinet CZ

Lenka Žižková / zakladatelka Design Cabinet CZ

Michal Kučera / šéfredaktor FORMEN

Michal Vaníček / pedagog, UMPRUM

Petr Jansa / šéfredaktor ESENCE

 

SEZNAM VYSTAVOVATELŮ CZDW 2021: https://www.czechdesignweek.com/#exhibitors 

 

O CZECH DESIGN AWARD

Czech Design Award vzniklo za účelem ocenit a podpořit vycházející talenty a studenty designové či umělecké tvorby, ale také etablované umělce, designéry nebo začínající studia, značky či startup projekty. Ocenění umělci tak získají také možnost představit svou tvorbu na jednom ze zahraničním festivalu a to v rámci partnerství s Czech Design Week Festival. Ocenění Czech Design Award navrhl a realizoval František Jungvirt. Limitovaná edice váziček na jeden květ vznikla exkluzivně pro Czech Design Week. Jako cenu si ji odnesou ti nejlepší designeři, firmy či studia. Cena již není jen těžítko lapací prach na poličce, ale funkční kus skla, který je součástí designérova stolu. Jeho každodenní radostí, cenným darem, který neztrácí hodnotu.

 

Czech Design Week 2021

 

Termín: 10.-12. září 2021

Lokalita: Palác U Stýblů, Václavské náměstí 785, 110 00 Nové Město, Praha

Kontakt: Jakub Dulínek, + 420 773 227 738, info@czechdesignweek.cz

Web: https://www.czechdesignweek.com/ 

FB: @CZDW.CZ IG: @czechdesignweek

 

Comments

comments

Vyhledat