Další lákavé divadlo v kině: Sam Mendes

 

Sam Mendes přichází s americkou epikou o rodině, která změnila svět.

Dřív, než se stal Sam Mendes oscarovým filmovým režisérem, už ho uznával svět divadla – a NT Live připomíná proč. Pět let po jeho nápadité inscenaci Krále Leara cyklus přenosů britského divadla do kin ukáže jeho další mimořádnou produkci. Americkou epiku Lehmanova trilogie, která vypráví o třech generacích rodiny a firmy, jejíž krach odstartoval v roce 2008 světovou ekonomickou krizi. Do hry Itala Stefana Massinihoz roku 2013 adaptované pro NT Benem Powerem obsadil Mendessvého oblíbence Simona Russella Beala (Král Lear, Richard II.),spolu s Bene Milesem (The Crown) a Adamem Godleym (TheUmbrella Academy). Herecká trojice získala letos společnounominaci na cenu Olivier, o prestižní sošku se ucházela i celá hra, Mendes, zvukový designer Nick Powell a Es Devlin (Hamlet) za svou ohromující pohyblivou scénu, na níž se odehraje víc než 150 let historie. Pro velký úspěch se představení z jeviště britského Národního divadla na celé léto přesunulo do divadla Piccadillyv centru Londýna, odkud ho ve čtvrtek 25. července uvidí v přímém přenosu s českými titulky diváci v pražském kině Aero. V úterý 15. října promítne stejné představení i Bio Centralv Hradci Králové.

Hra s mezinárodním úspěchem

Úspěšný italský dramatik Stefano Massini zkoumal historii firmy Lehman Brothers tři roky a její vzestup a pád nakonec přetavil do eposu, který ve třech hodinách představí tři generace jedné rodiny. Hra začíná v polovině 19. století, kdy si tři synové německého židovského obchodníka založí v USA malou textilní firmu. Končí o víc než 150 let později krachem obrovského bankovního domu. Jeho působivé rozpitvání kapitalismu bylo přeloženo do více než desetijazyků a s úspěchem se uvádělo v několika zemích včetně Česka (kde dílo od května 2017 v repertoáru brněnské Divadlo Husa na provázku pod názvem Dynastie: Lehman Brothers). Do angličtiny hru s volnou formou, která se všude hraje s různým počtem herců,zadaptoval Ben Power, zástupce uměleckého šéfa National Theatre, jehož verzi Médeie uvádělo NT Live v roce 2014.

Divadlo místo filmu

„Když firma Lehman Brothers v roce 2008 padla, zrovna jsem žil v New Yorku a fascinovalo mě, že za jeden víkend se několik lidí rozhodlo, že tu banku nechají zkrachovat, a tím odstartují globálníekonomickou krizi. Chtěl jsem o tomhle víkendu nejdřív natočit film. Pak jsem v Mexiku točil bodovku Spectre a četl v deníku Guardiannekrolog italského divadelního režiséra Luca Ronconiho, kde se psalo i o jeho poslední inscenaci, Lehmanově trilogii,“ vyprávěl Sam MendesNational Theatre, jak se dostal k italské hře. „Je to příběh o tom, jak vznikala Amerika, který vypráví tři bratři,“ popisuje Power. „Lehmanova trilogie ukazuje, jak se může jednoduchá a krásná myšlenka během generací vyvinout do nekontrolovatelného mechanismu, který místo toho, aby lidem sloužil, je ovládá a ničí,“ říká Mendes.

Podívejte se na trailer představení Lehmanova trilogie.

 

★★★★★

Tragickou, zábavnou, duchaplnou Lehmanovu trilogii vyprávějí v rytmu poezie tři Lehmanovi ve třetí osobě, která jim dodává až biblickou autoritu a umožňuje postavám vyjádřit své ambice, strachy a motivace s jasností a vtipem Herci se vrhají do obsáhlých replik s takovou energií, humorem a mistrovstvím, že drama lehce proběhne 174 let a představit si tu jiné obsazení by bylo nemyslitelné. Alchymie herectví, působivé scény a Mendesovy režie je v této produkci tak skvělá a jedinečná, že ji musíte spatřit na vlastní oči.

Victoria Ferguson, LondonTheatre.co.uk


LEHMANOVA TRILOGIE | čtvrtek 25. července 2019 | Kino Aero (Praha)
                                          | úterý 15. října 2019 | Bio Central(Hradec Králové)

 

DALŠÍ PROGRAM DIVADLA V KINĚ V ČR:

Peter Morgan: Audience

záznam

Kino Art (Ostrava) – 26. 7. 2019

Bio Central (Hradec Králové) – 26. 9. 2019

 

William Shakespeare: Král Lear

záznam

Kino Metropol (Olomouc) – 31. 7. 2019

Kino Aero (Praha) – 29. 8. 2019

 

Nick Dear: Frankenstein

záznam

Kino Aero (Praha) – 13. 8. 2019

 

Richard Bean: Sám na dva šéfy

záznam

Kino Aero (Praha) – 26. 9. 2019

Bio Central (Hradec Králové) – 13. 11. 2019

 

William Shakespeare: Sen čarovné noci

záznam nové hry

Kino Aero (Praha) – 24. 10. 2019

Simon Woods: Hansard

přímý přenos

Kino Aero (Praha) – 7. 11. 2019

 

Noël Coward: Slunce v pasti!

záznam nové hry

Kino Aero (Praha) – 28. 11. 2019

Všechny hry jsou uváděny v původním anglickém znění s českými a anglickými titulky.

Předprodej a rezervace

Předprodej a rezervace vstupenek probíhá na pokladnách jednotlivých kin a online. Cena vstupenky je od 250 Kč.

 

Oficiální české stránky NT Live: www.ntlive.cz | www.vicnezfilm.cz

Držitelem licence pro přenosy NT Live v ČR je distribuční společnost Aerofilms.

Comments

comments

Vyhledat