Dalším hostem Letní filmové školy bude Lav Diaz

Hostem 49. Letní filmové školy Uherské Hradiště bude filipínský režisér, držitel Zlatého lva z Benátek Lav Diaz, který převezme Výroční cenu Asociace českých filmových klubů. V rámci doprovodného programu vystoupí David Koller, PSH, Vladimír Merta či Vojtěch a Tatiana Dykovi. Ze svých knih budou číst oceňovaní spisovatelé a chybět nebude ani diskuzní sekce Nová realita. Již nyní si mohou diváci na webových stránkách lfs.cz sestavit svůj festivalový program. Letní filmová škola se koná od 28. července do 3. srpna.

Lav Diaz je jednou z tváří tzv. slow cinema a patří mezi nejprogresivnější a nejoceňovanější světové artové režiséry. Jeho černobílé filmy jsou pověstné extrémními stopážemi, dlouhými záběry a specifickým plynutím času vycházejícím z tradic filipínské kultury a společnosti. Za snímek Ta, která odešla (na LFŠ uveden v roce 2017) získal Diaz na festivalu v Benátkách Zlatého lva a za Počátky minulosti (na LFŠ uvedeny v roce 2016) obdržel v Locarnu Zlatého leoparda. „Do pantheonu našich zahraničních hostů se přidává další zářivé jméno. Jde o naprosto svébytného tvůrce, jehož filmy odkrývají naše zažité představy o kinematografii na samotnou dřeň, boří je a transformují. Čas a prostor jsou relativní pojmy a všichni, kdo se ponoří do Diazových mnohahodinových černobílých opusů, už budou sledování filmů vnímat navždycky jinak. Program LFŠ nabídne dva ultimátní „Lav Diaz zážitky“ (Melancholie a Norte, konec historie) a dva „kraťasy“ (Rod, zvíře a Když vlny utichly),“ říká programový ředitel Letní filmové školy Jan Jílek.

Po loňském úspěšném debutu představí letos sekce Nová realita řadu témat a projektů, které otevírají debatu nad možnostmi důležitých proměn naší společnosti. „V letošním roce se zamyslíme nad vlivem prožitých traumat na naše lidské chování v bloku Moudrost traumatu, představíme dobrovolnictví a také dvě úžasné organizace Dobrodějů – Autismus jako dar a Zdravotní klaun, představíme možnosti důstojného umírání v bloku Lidskost až do smrti, dotkneme se spolu Živé země, setkáme se s galeristy z menších měst, kteří představí projekt Galerie jako komunitní centra, a nakonec se necháme inspirovat Moudrostí včel. Každý z letošních bloků bude doplněn filmy a zajímavými hosty a my se moc těšíme na všechny, kteří si tuto velkou dávku inspirace nenechají ujít,“ zve na Novou realitu ředitelka Letní filmové školy Radana Korená.

Společně s Národním filmovým muzeem NaFilM pořádá Letní filmová škola již popáté Industry program, jehož cílem je představit inovativní formy filmové a audiovizuální výchovy. Součástí budou diskuzní panely s českými i zahraničními hosty určené pro učitele a lektory i filmové workshopy pro veřejnost. Aktivity v rámci Industry programu i programu pro děti připravuje také mezinárodní projekt filmové výchovy CinEd, který v průběhu roku zdarma nabízí filmy a metodické materiály pro školní projekce.

Tradičně nabitý doprovodný program Letní filmové školy zahájí v sobotu 29. července Sto zvířat koncertem zdarma na Masarykově náměstí. Již o den dříve zahrají Longital, v průběhu festivalu se na koncertním pódiu vystřídají David Koller, PSH, Jakub Foukal a Albert Romanutti či Vladimír Merta trio. V kostele sv. Františka Xaverského vystoupí soubor Barocco sempre giovane.

Na pomezí filmu a koncertu stojí audiovizuální show The Inner Room, ve které americký hudebník a umělec Freddy Ruppert mísí zvuky modulárních syntezátorů a terénních nahrávek s koláží záběrů z hororů a giallo filmů 80. let, které neukazují násilí, ale to, co mu předchází. Ruppertovo vystoupení bude první show, která proběhne pod hlavičkou nového projektu Ávéčko, který do českých kin přináší zkušený tým složený z Heartnoize Promotion a Thereminu.

Grotesku Divadla Ungelt s názvem Slepice na zádech přivezou do Uherského Hradiště Vojtěch a Tatiana Dykovi. Literární program vyplní četbou ze svých knih a následnou diskuzí Klára Vlasáková, Patrik Banga, Petr Hruška, Tereza Matějčková či Petra Hůlová. Chybět na Filmovce nebude ani folklór. Večery u vinného stanu budou patřit místním cimbálovým muzikám a o cimbálu bude i komponovaný večer ve skanzenu Rochus.

Pořadatelé festivalu nezapomínají ani na děti, pro které připravují nejrůznější workshopy a divadelní a filmová představení, a na hravé dospělé, kteří si mohou zasoutěžit s Chytrým kvízem či pobavit se u deskových her společnosti Mindok.

Své místo má na festivalu i výstavní činnost, která se váže k filmovému programu (plakáty k filmům Jana Procházky, Reflexe českého filmového plakátu Bohdana Heblíka), ale prostor poskytne i fotografii umělecké (33 let Institutu tvůrčí fotografie v Opavě, Michal Kern: Čas) a ve spolupráci s hlavním mediálním partnerem Letní filmové školy ČTK i fotografii reportážní (Václav Šálek: FO20GRAFIE a Prezidentské okamžiky).

Výstavu Prezidentské okamžiky připravuje ČTK ke 105. výročí vzniku Československé republiky a založení tehdy Československé tiskové kanceláře. Ze svého bohatého fotoarchivu vybrala přes 100 snímků zachycujících 12 československých a českých prezidentů nejen v oficiálních situacích ale i v méně formálních okamžicích. „ČTK připravila první putovní výstavu s „okamžiky“ v názvu před pěti lety, když slavila sté výročí svého založení. Letos vyšleme do světa už šesté fotografické „okamžiky“. Popáté bude mít výstava premiéru v Uherském Hradišti na Letní filmové škole, jejíž je ČTK jedním z hlavních mediálních partnerů,” uvedla šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Matesová Marková, která je spoluautorkou výstav. S výstavou bude spojena debata na téma Jak se fotí prezidenti. O zákulisí práce prezidentských fotografů budou diskutovat bývalý ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, který byl prvním mluvčím prezidenta Havla, Roman Vondrouš, fotoreportér ČTK a mnohonásobný držitel cen Czech Press Photo, a Karel Cudlín, jeden z osobních fotografů Václava Havla. Již popáté uspořádá ČTK na LFŠ workshop pro studenty vysokých škol. Jeho účastnice a účastníci budou zajišťovat informační servis festivalu na festivalovém webu, Četkaři se také postarají o fotografické pokrytí festivalu. Na podcastových aplikacích bude k dispozici i speciál rozhovorů Četkast na Filmovce. Prostřednictvím služby Protext Video zajistí ČTK opět i živé vysílání z nejdůležitějších akcí na festivalu.

Filmový program festivalu se zaměří na tvorbu režisérů Pedra Almodóvara (Vše o mé matce, Ženy na pokraji nervového zhroucení), Howarda Hawkse (Zjizvená tvář, Jeho dívka Pátek) či scenáristy Jana Procházky (Ucho, Kočár do Vídně, Páni kluci). Chybět nebudou české a východoevropské novinky, brazilské filmy rezonující na světových festivalech ani oblíbené půlnoční delikatesy a virtuální realita.

Kompletní filmový i doprovodný program je zveřejněn na stránkách https://lfs.cz/.

Comments

comments

Vyhledat