David Černý otevírá Musoleum v historické budově bývalého smíchovského lihovaru

Přízemí (Foto David Černý)
Přízemí (Foto David Černý)

Sochař a výtvarník David Černý otevřel v sobotu 1. dubna 2023 na pražském Smíchově novou galerii Musoleum. Ta dá prostor modernímu umění, a to jak ve stálé expozici Černého, tak v podobě hostujících výstav. První z vystavujících hostů bude fotograf Dan Materna, následovat budou například Vladimír 518, Michal Škapa, Aneta Filipová či Filip Černý.

„Budova je památkově chráněná, tím pádem ji nebylo možné strhnout a postavit tady normální dům. Rozhodli jsme se tedy, že ji zachováme, a nakonec padlo rozhodnutí, že z toho bude kulturní instituce. Nějak se z toho v průběhu času stalo muzeum Davida Černého. Pak jsem zjistil, že to není muzeum, ale spíš takové musoleum,“ řekl Černý.

Pětipatrový výstavní prostor o rozloze 1200 m², který se vine v patrech kolem středu budovy, se nachází v památkově chráněné budově destilerie bývalého industriálního areálu a její součástí je i kavárna a vyhlídkové terasy. Do interiéru galerie jsou zakomponovány některé prvky a artefakty z někdejšího lihovarnického provozu.

„Lihovar byl mystickým místem, i když s kulturou coby průmyslový areál do kontaktu moc nepřišel. Nedávný stav byl spíše zbořeništěm, které vypadalo jako Zóna od Tarkovského. V Musoleu dřív byla destilerie, kde docházelo k destilaci lihu. V době největší slávy se tu vyrábělo až 80 hektolitrů lihu za den, a když se v roce 1907 kapacita navýšila na 120 hektolitrů, varná síň se musela zvýšit o pět metrů,“ popisuje Černý. Galerii z velké většiny zaplní vybraná tvorba Černého. Jedná se o průřez prací od raných kreseb až po poslední tvorbu. Součástí bude i sekce designu a architektury, která nebyla nikdy prezentována, a bude možné shlédnout exponáty, které autor po letech nashromáždil ze soukromých archivů. Jeden z prostorů je pak věnován hostujícím umělcům. „Součástí Musolea je i malá galerie, kde budou moct vystavovat spřátelené duše. Nachází se v prostorách nad barem a přístupná bude bez vstupného,“ dodal Černý.

Comments

comments

Vyhledat