David Pomahač vydává singl Dovolená a ohlašuje druhou sólovou desku

David Pomahac Foto © Tomas Carl Allen
David Pomahac Foto © Tomas Carl Allen

Singlem Dovolená ohlašuje zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista David Pomahač (ex-Kieslowski),  vydání druhé sólové desky s názvem Neviditelný. Ta vyjde 19. dubna u vydavatelství Minority Records. Album vzniklo ve spolupráci s Martinem Hůlou aka Bonusem, oceňovaným hudebníkem a producentem.

 

Má práce s Davidem začala přes remixy pro Kieslowski, na výroční koncert jsem připravoval nové aranže starých písní a několikrát s nimi taky hrál. Později jsme se dohodli, že bych produkoval další desku Kieslowski. K tomu sice nedošlo, ale začali jsme se s Davidem scházet a točit společně. A tak vznikl Neviditelný. Ten proces byl zajímavý, všechny skladby vznikaly v podstatě ze záchytů různých společných mikromotivů a smyček. V první fázi jsme používali hlavně syntezátory a samplery, materiál jsem pak zaranžoval do písňovějších  tvarů a David k nim  napsal texty, říká ke vzniku nahrávky Hůla.

 

Texty alba Neviditelný jsou ovlivněny mikro příběhy lidí kolem Pomahače i sci-fi, především dílem anglického spisovatele H. G. Wellse. Ostatně právě slova úvodu utopického románu Lidé jako bozi jsou zakomponována i v písni Dovolená. Autorkou videoklipu je německá ilustrátorka a animátorka Heike Mayhoferová.

 

„Když pracujete víc, než musíte, uspokojení se nedostavuje, smysl se v návalu denních úkolů ztratil vystřídán nudou a rutinou. Začnete snít a plánovat dovolenou, odpočinek…možná cestu do vesmíru, možná definitivní. Stejně jako pan Barnstaple v Lidé jako bozi. Pan Barnstaple poznal, že naléhavě potřebuje dovolenou, a neměl, s kým by jel, ani neměl kam jet. Byl přepracován. A domov ho už nudil,“ přibližuje inspiraci Pomahač.

 

Na desce Neviditelný hostují houslistka Jenovéfa Boková, violoncellistka Marie Dorazilová i Davidův syn Jáchym Pomahač, který ho doprovází na koncertních pódiích.

 

První veřejný poslech alba proběhne 19. dubna v pražském Rekomandu / Polí5, kde bude možné zakoupit číslovanou limitku vinylu Neviditelný. Ta obsahuje prémii v podobě dubové verze desky z dílny  Martina Hůly, Petra Kloučka a Tomáše Karáska aka Gaexe, a také originální polaroidové a instaxové fotografie. Digitální verze alba a CD obsahují bonusový track Bez konce.

 

David Pomahač je zakladatel známého urban folkového dua Kieslowski. Zanechal stopu v kapelách Bez peří, Houpací koně, hrál v doprovodné kapele Xaviera Baumaxy, v posledních letech doprovází také písničkářku Imu Tevu. Na jaře 2020 vydal sólový debut Do tmy je daleko v produkci Tomáše Havlena (Post-hudba, Zvíře jménem podzim, Spomenik, atd.). Kromě sólové tvorby je autorem podcastu Na kafe s Davidem Pomahačem.

 

Křest alba Neviditelný proběhne 19. května v pražském Café V lese. Na nejbližší koncerty pak můžete zavítat 6. 4. na Red Bird Festival v MeetFactory v Praze, 20. 4. do Hudebního bazaru v Ostravě, 21. 4. do opavského klubu Art, 22. 4. vystoupí David Pomahač v novojičínské Galerce a 29. 4. v Modrém Trpaslíkovi v České Třebové.

 

Youtube Dovolená: https://youtu.be/t7VhzfI4tzo

 

Comments

comments

Vyhledat