Designéři Herrmann & Coufal promění srdce Designbloku ve velkou DIY dílnu pro každého

Herrmann & Coufal Designerie
Herrmann & Coufal Designerie

Od 6. do 10. října budou hlavními výstavními místy Designbloku Gabriel Loci v Holečkově ulici a Uměleckoprůmyslové museum na Starém Městě. Centrální bod festivalu, Designérie v Gabriel Loci, se letos promění ve velkou DIY oázu pod taktovkou dvojice Eduarda Herrmanna a Matěje Coufala. Festival letos proběhne v půldenních časových slotech a za aktuálních protipandemických opatřeních. Letošní Designblok má přes 200 českých a zahraničních účastníků a po loňském omezení zahraničních hostů se chystá představit bohatý mezinárodní program po celé Praze. Zcela poprvé předá v rámci Cen Designbloku ocenění za udržitelný design. 

 

Designérie je letos v rukou dvojice mladých designérů Eduarda Herrmanna a Matěje Coufala. Celý prostor ambitu, kde se původně nacházela rajská zahrada, proměnili ve velkou Do It Youself oázu. Fenomén DIY je jim vlastní – za tento svěží přístup k designu získali také hlavní cenu Cen Czech Grand Design za rok 2020 a předvedli ho také na nedávné výstavě v Moravské galerii. „Designérie je dynamické místo setkání, odpočinku a zážitku. Zůstává proto otevřeným centrálním prostorem bez bariér. V jeho srdci stojí kruhová oáza tvorby – laboratoř, kde si může každý vyrobit vlastní produkt. Prostor osvětluje velký dynamický lustr, který udává autentickou atmosféru svým nastavením. V Designérii si tak můžeme vychutnat kávu, klevetění i záhadu samotné tvorby. Štěstí tak prochází pohybem, žaludkem i rukama,“ popisují koncept Eduard Herrmann a Matěj Coufal.

 

Lustr Lift od Herrmann & Coufal vznikne ve velkém měřítku přímo na míru ambitu v Gabriel Loci. V rámci workshopu si bude moct každý návštěvník vytvořit pod vedením designérů světlo Tension, které je jedním z oceněných projektů této dvojice. „Designérií můžeme pouze projít nebo se zastavit na kávu a vybrat si nejpříjemnější místo. Místa k sezení lze však libovolně přemisťovat podle potřeby. Zastavit se však můžeme i v oáze a vyrobit si vlastní produkt nebo se jen s kávou dívat na ostatní,“ shrnují letošní Designérii její autoři.

 

Není to však pouze fenomén DIY, ale také různé formy recyklace, upcyklace a hledání nových materiálů a technologií, které čím dál více propojují udržitelnost se současným designem. Proto letos Ceny Designbloku, tradičně vyhlašovány v kategoriích móda, šperk, nábytek či nejlepší instalace obohatí nová kategorie – poprvé bude udělena Cena Veolia za udržitelný design. Samostatná porota pro tuto kategorii zvolí projekt, jehož vítěz získá 50 tisíc Kč a účast na příštím ročníku Designbloku. O vítězích se rozhodne v sobotu 9. října při slavnostním vyhlášení Cen Designbloku a Diploma Selection.

 

Návštěvníci letošního ročníku se mohou těšit na celkem 152 instalací designérů a školních ateliérů v Openstudiu a výrobců či značek v Superstudiu, a také na samotnou Designérii v prostoru bývalého beuronského konventu Gabriel Loci, kam se po loňské úspěšné premiéře Designblok vrací. Letos se ale festival rozroste o další výstavní budovu – Uměleckoprůmyslové museum v Praze (UPM), kde bude ve dvou patrech připraven koncept RENESANCE 21, představující hned několik kurátorských projektů. Celé jedno patro bude patřit výběru designérů, kteří mistrně ovládají řemeslo a ruční výrobu svých designů. Vybráno bylo 25 tvůrců, mezi nimi například sklář František Jungvirt, designér Jan Plecháč, textilní

 

a produktoví designéři IHOR, Bro pracující s moderní výšivkou, šperkaři Janja Prokić a Nastassia Aleinikava nebo módní designérka Denisa Nová.

 

Další projekt v UPM nese název Rodinné stříbro a ve spolupráci s časopisem Forbes se zde představí firmy, které se starají o rodinný poklad a know how – PETROF, Moser, Kaplan Nábytek, Tkalcovna Kubák, Vasky, Brokis, Křehký… A na Rodinné stříbro naváže expozice Masters – obrazárna předních českých výrobců, jež kromě kvalitního designu dosahují mistrovství i v řemesle, které charakterizuje jejich výrobu. Své ikonické produkty zde mezi jinými představí BOMMA a návštěvníci si tak připomenou oblíbená světla Phenomena. Stěžejní produkty předvede dále Preciosa, Rückl, Moser či TON. Společnost Brokis vsadí na světlo PURO od Grand designérky roku 2019 Lucie Koldové. Ta má za sebou úspěšné spolupráce i s ostatními výrobci. Pro FORMDESIGN navrhla novou kolekci nábytku z ohýbané překližky. A představí také zbrusu novou židli MISTRA pro Master & Master. Obě novinky budou k vidění v Gabriel Loci.

 

Módní tvorba je každoročně na Designbloku zastoupena desítkami designérů. Letos se mohou návštěvníci těšit na legendu české módní scény Liběnu Rochovou, která jen pár dnů před začátkem festivalu oslavila životní jubileum. Naposledy se účastnila Designbloku v roce 2018 s projektem oděvních kolekcí NADOTEK a DOTEKY pro DEBRA ve spolupráci s Lukášem Musilem. Letos se její tvorba dotkne hned dvou instalací v Gabriel Loci. Liběna Rochová věnovala v letošním roce Moravské galerii výjimečný dar, do sbírek a do výstavních prostor rekonstruovaného Uměleckoprůmyslového muzea v Brně darovala rozsáhlé kolekce oděvů, obuvi a doplňků. Společně s galerií tak Liběna Rochová představí v Gabriel Loci průřez autorčinou tvorbou prostřednictvím zástupných modelů klíčových módních kolekcí posledních dvaceti let. Instalace nese název DAR a její autorkou je architektka Magdalena Rochová. O patro níže – v prostorách schodiště Gabriel Loci vznikne netradiční instalace světelného objektu s názvem DECH, kterou Liběna Rochová připravuje ve spolupráci s vizuálním umělcem Markem Šilpochem.

 

Nebude chybět výstavní konceptuální prostor Art House pod názvem Překrásná kra. V designu scénografa Marka Cpina a pod kurátorským výběrem Jany Zielinski a Jiřího Macka se v kostele  Zvěstování Panny Marie u Gabriel Loci představí více než desítka současných českých designérů skla. Ústředním a největším exponátem bude lustr Memento Mori od Maxima Velčovského pro LASVIT, který bude vytažen na původní kostelní kladku, kterou LASVIT nalezl v útrobách kostela. Na kře samotné budou plout díla Lukáše Nováka, Dechem, Ronyho Plesla, Mariety Tedenacové a mnoha dalších autorů. Součástí programu bude od 1. října také panelová výstava na Kampě, která vyzdvihne to nejlepší z letošního ročníku.

Ani letošní ročník se neobejde bez opatřeních souvisejících s pandemií koronaviru. Pro zachování bezpečnosti jak návštěvníků, tak vystavujících bude po celou dobu Designbloku hlídaná kapacita vnitřních prostor a návštěva festivalu bude možná po předchozí rezervaci časového slotu, buď dopoledního nebo odpoledního. Kromě vstupenky bude podmínkou pro vstup do vnitřních prostor nasazený respirátor a v souladu s aktuálními nařízeními také potvrzení o ukončeném očkování proti Covid-19, platný antigenní nebo PCR test anebo potvrzení o prodělané nemoci. Ve výstavních prostorách budou rozmístěny stojany s dezinfekcí. Bez vstupenky bude všem návštěvníkům umožněn vstup do Art House a také na Reflex Stage, kde bude každý den probíhat série přednášek v rámci doprovodného programu.

 

Třiadvacátý Designblok proběhne díky cenné podpoře partnerů. Generálním partnerem je již desátým rokem Erste Premier. „Letošní mezinárodní festival designu má mimořádné téma – štěstí. V současné době si víc než kdy jindy uvědomujeme, jak snadné je ho ztratit. A i když je pravda, že ty nejdůležitější hodnoty v životě vnímáme srdcem, přesto si nedovedu představit svět bez krásných a účelných věcí. O tom, jestli nás takové věci budou obklopovat i v budoucnu, rozhoduje dnešek. Proto se služba Erste Premier opět stala generálním partnerem Designbloku, který podporuje mladé talentované umělce,“ říká ke spolupráci Tomáš Petr, ředitel Erste Private Banking a Erste Premier.

 

  1. Designblok se koná od 6. do 10. října 2021. Předprodej vstupenek probíhá přes GoOut.cz.

 

Comments

comments

Vyhledat