Divadlo DISK zahájí svou 75. sezonu dvěma zářijovými premiérami

Platonov Foto Viola Řeřábková
Platonov Foto Viola Řeřábková

Divadlo DISK, na jehož jevišti se představují mladí herci a tvůrci z řad absolvujících studentů DAMU, odstartuje svou 75. sezonu dvěma premiérami. V pátek 18. září bude uvedena první a velmi málo uváděná hra Antona Pavloviče Čechova Platonov v režii dlouholetého pedagoga katedry činoherního divadla doc. Jakuba Korčáka. Krutá fraška, nad níž se vznáší přízrak sebevraždy, je jednou z absolventských inscenací 4. ročníku herectví činoherního divadla. Souboru Činohry patří i druhá zářijová premiéra, jíž se stane Wassermanův Přelet nad kukaččím hnízdem podle známé knižní předlohy Kena Keseyho. Režisérem inscenace je student režie činoherního divadla Vít Malota. Soubor Alterny, který tvoří studenti Katedry alternativního a loutkového divadla, vstoupí do nové sezony říjnovou premiérou inscenace Cumulus. DISK se v sezoně 2020/2021 zapojí opět také do programu festivalu otevřených budov Open House Praha a Noci divadel.

Nová sezona s respektem k mimořádným opatřením

Do nové sezony přichází fakultní divadlo s respektem k aktuálním bezpečnostním nařízením a žádá své diváky o ohleduplnost a dodržování potřebných pokynů, ale zároveň je vyzývá, aby se návštěvy nebáli. „Jsme si vědomi obav diváků z návštěvy hromadných akcí, proto bych ráda všechny ujistila, že nebereme situaci na lehkou váhu, a přestože maximální kapacita našeho sálu je pouze 120 míst, roušky, dezinfekce a ostatní mimořádná opatření jsou u nás samozřejmostí. Budeme velmi rádi, pokud svou přítomností přijdete podpořit především studenty absolvující za těchto nestandardních podmínek,“ uvedla ředitelka divadla DISK Tereza Sochová.

Repertoár Činohry obsáhne klasiku i původní autorská hra, Alterna sází na open call

Po zářijových premiérách Čechovova Platonova a Wassermanova Přeletu nad kukaččím hnízdem začnou herci Činohry zkoušet pod vedením herečky, režisérky a pedagožky Evy Salzmannové autorské drama Kryštofa Pavelky Digitální podzemí, psané na míru jednotlivým hercům. Premiéra je plánována na 6. listopadu.

Inscenace Alterny (Katedra alternativního a loutkového divadla) jsou nadále do DISKu vybírány na základě tzv. Open callu, Jeho podstatou je již několik sezón výběr projektů inscenačních týmů, které tvoří studenti napříč katedrou. O repertoáru tak rozhoduje odborná komise složená z pedagogů, ale především sami tvůrci. Ve čtvrtek 1. října si po divadelních prázdninách poprvé v DISKu zahrají studenti Alterny. Uvedou  Debatu pro loutky o sedmi jednáních, jejíž premiéra proběhla již v minulé sezoně. V té nové se uskuteční tři reprízy, každá na jiné téma. Říjnová repríza bude věnována turismu v Praze. Dozvukem loňské, netypické sezony přerušené koronavirovou krizí, bude inscenace Čtvrthrst je nejdelší slovo v českém jazyce, které neobsahuje ani jednu samohlásku. Na programu je v sezoně 2020/ 2021 poprvé 6. října. První premiérou Alterny bude 15. října Cumulus, autorský počin o žití, spolužití a přežití inspirovaný různými přístupy k několika městským fenoménům.

Na jevišti DISKu vystupují pravidelně také studenti HAMU, s pásmem nazvaným Nová generace 2020 věnovaným tvorbě začínajících choreografů a performerů. Divadelní program obohatí také studenti Katedry výchovné dramatiky, kteří uvedou v premiéře 13. října v prostoru komorní scény divadla DISK, studia Řetízek, titul Plechová Mína, podle stejnojmenné knihy Pavla Hrnčíře.

Festivalové dění

Nová sezona se neobejde také bez tradičních festivalů, jakými jsou Děti – výchova – divadlo od 23. do25. října pořádané Katedrou výchovné dramatiky DAMU, od 13. do 15. listopadu Autorská tvorba nablízko v podání Katedry autorské tvorby a pedagogiky či červnový Zlomvaz, který tradičně organizují studenti Katedry produkce.

Prohlídky zákulisí v rámci Open House Praha 2020

Již druhým rokem se divadlo DISK zapojuje do festivalu otevřených budov Open House Praha 2020. Jedinečnou možnost nahlédnout do zákulisí divadla DISK, historického sklepení v budově Řetězová, kde se DAMU a DISK nacházejí, budou mít zájemci o víkendu 5. a 6. září v rámci komentovaných prohlídek, vždy od 10 do 18 hodin. Průvodci se stanou studenti Katedry produkce DAMU.

Udržitelná Noc divadel v DISKu

Součástí Noci divadel je DISK od prvního ročníku této akce. Letošní devátý, s podtitulem Divadlo a udr(život)elnost nebude výjimkou. Uskuteční se v sobotu 21. listopadu. Kromě tématu udržitelnosti, které bude reflektovat divadelní workshop, budou návštěvníci moci zhlédnout již zmíněnou netradiční inscenaci Alterny s názvem Debata pro loutky o sedmi jednáních, věnovanou v tomto listopadovém vydání Hnutí Me too v uměleckých profesích.

Rezervujte si své místo v hledišti a potěšte se divadelním dárkem

Vstupenky do divadla DISK jsou k dostání buď online na www.divadlodisk.cz nebo v pokladně divadla v Karlově ulici 26. Pokladna otevírá 14. 9 a ve všední dny bude otevřena od 16:00 do 19:30, o víkendu a svátcích vždy hodinu před představením. Základní vstupné stojí 160 Kč, zvýhodněné vstupné 100 Kč (pro studenty, seniory a ZTP). Dárkové poukazy jsou nabízeny v hodnotách 160, 320 a 480 Kč.
Zakoupit je můžete v pokladně Divadla DISK (platba hotově/kartou), nebo on-line (platba kartou).

Na pokladně seženete také stylové tašky, připomínající již odehrané, a často legendární inscenace divadla DISK z uplynulých let. Tašky ušila z recyklovaných inscenačních bannerů firma Mustaches. Divadelní merchandising doplňují ručně vyrobené zápisníky typu reportér z dílny SKOBA vyrobené z plakátů.

Comments

comments

Vyhledat