Divadlo MeetFactory uvádí adaptaci románu Serotonin Michela Houllebecqa

Serotonin_Foto: MeetFactory
Serotonin_Foto: MeetFactory

„Podlehli jsme iluzi osobní svobody, otevřeného života, nekonečna možností? Je to možné, tak se v té době uvažovalo.” Serotonin je přenašeč nervových vzruchů obsažený v krevních destičkách, jehož nedostatek způsobuje depresi a poruchy nálad. A taky název nejpochmurnější knihy francouzského spisovatele Michela Houellebecqa, jehož první českou divadelní adaptaci představuje Divadlo MeetFactory. Režie se ujala Natália Deáková, premiéra proběhne 14. června.

Hlavním hrdinou Serotoninu je šestačtyřicetiletý Florent-Claude, který dochází ke zjištění, že mu celý život unikalo, že partnerské vztahy kladou na člověka jiné nároky než výběr hummusů v supermarketu. Ocitá se v naléhavé prázdnotě, kterou nelze odehnat prostředky, které fungovaly dříve: luxusním zbožím, omamnými látkami, exotickými destinacemi nebo perverzním sexem. Ze dne na den zpřetrhá veškeré aktuální pracovní i osobní vazby a vzdává se všech praktických komponent svého života. Zinscenuje několik reálných i fantasmagorických setkání se svými bývalými partnerkami i sebou samým, aby se mohl oddat plně své samotě a doklopýtat k nevyhnutelné pointě. Bolest, kterou přitom zažívá, je hrozivá, avšak jeví se nevyhnutelná a očistná.

Román Serotonin vyšel v roce 2019. MeetFactory je první českou scénou, která román převádí na divadelní prkna. Podobně jako německý Schauspielhaus v Hamburgu pak přichází s vlastní, originální adaptací. Za dramatizací stojí Matěj Samec, který přípravy scénáře přiblížil v rozhovoru pro iDnes: „Samozřejmě v románu nejsou moc k dispozici rozepsané dramatické situace, bylo nutné se vnitřně do toho dostat a nasimulovat houellebecqovskou vnitřní logiku. (…) připravil jsem podstatně otevřenější text, než mívám ve zvyku. Inscenace Serotoninu bude velmi úsporná na gesta a bude založena na zvukovém plánu.“

Inscenaci režíruje v MeetFactory dlouhodobě působící Natália Deáková, která se zde představila prací na psychologicky komplikovaných inscenacích Hoří či Psí dny. V Serotoninu získá režisérka možnost soustředěně a intenzivně tvořit se špičkovými herci a maximálně využít svých schopností sofistikované práce se zvukem a pokořit novou hranici divadelní intimity.

V hlavní roli Labrousta vystoupí Jan Hájek, který se objevil například ve filmu Kobry a užovky nebo v seriálech České televize Labyrint a Bohéma. Proč je Jan Hájek ideální kandidát přibližuje Natália Deáková: „Nejenže by měl být dostatečně funkčním typem s jistými dekadentními, trochu temnými rysy, ale především to musí být někdo se schopností těmto textům porozumět až do míry jistého mentálního souznění, v jakési víc než obvyklé herecké rovině.“

Adaptace Serotoninu je zamýšlena jako vyvrcholení letošní divadelní sezóny v MeetFactory nazvané Hluk a ticho malých věcí. Premiérově bude inscenace uvedena 14. června.

Režie: Natália Deáková

Dramatizace a dramaturgie: Matěj Samec

Scéna: Pavel Svoboda

Kostýmy: Jana Smetanová

Hudba: Jakub Kudláč

Zvukový design: Martin Kuhn

Produkce: Magda Juránková

Hrají: Jan Hájek, Andrea Elsnerová, Tomáš Drápela a Diana Toniková

 

Premiéra: 14. června 2020

Další termíny: 16. června, 18. června

 

 

meetfactory.cz/program

Comments

comments

Vyhledat