Dnes začíná Festival Zóna demokracie

foto: pořadatel akce
foto: pořadatel akce
Festival Zóna demokracie vznikl v roce 2017 jako reakce na aktuální společenské dění. Jeho cílem je obnova a budování zdravé občanské společnosti a posílení vztahů mezi uměním a demokracií.
Svým názvem, ale také zaměřením, volně navazuje na legendární akci Linhartovy nadace Totalitní zóna, která se konala přesně před 28 lety “pod Stalinem” na Letné. Jednalo se o několikadenní festival nezávislé kultury, jehož součástí bylo mj. i pirátské vysílání rádia Stalin, ze kterého se později zrodilo známé Rádio 1. 

Účastníci 2. ročníku Zóny demokracie se mohou těšit na politické a dokumentární divadlo, hudební vystoupení a rukodělné workshopy. Cílem projektu je představit divákům současné angažované a politické umění a vytvořit tak prostor pro otevřenou diskuzi nad závažnými společenskými tématy v neformálním a netradičním prostředí. 

Zóna demokracie probíhá jako součást Festivalu demokracie v rámci Fóra 2000.

PROGRAM:

čtvrtek 4. 10.

18:00 Společné šití české státní vlajky se Zašívárnou, kavárna NoD
V Zašívárně vznikají originální vzory, které Hanka se Šárkou, designérky ze Zašívárny, zpracovávají tradičními technikami. Můžete si je sami udělat s jejich tvořicími sadami nebo si je nechat vyrobit od vyšívacích babiček. Společně s nimi budeme na festivalu tvořit – šít, vyšívat, háčkovat či plést – velkou státní vlajku. Ze zbytků látek, vln a přízí vytvoříme společnými silami českou státní vlajku, která bude na konci festivalu vystavena v prostorách kavárny NoD. Workshop je určen pro kohokoliv, kdo chce přiložit ruku ke společnému dílu a chce strávit čas ve společnosti příjemných dam z řad vyšívacích babiček ze Zašívárny.

19:30 zahájení festivalu Zóna demokracie, Experimentální prostor NoD

20:00 Divadlo Feste: Václav Havel – Moc bezmocných, Experimentální prostor NoD a přilehlá veřejná prostoranství
Inscenace se neodehrává v divadelních budovách, nýbrž ve veřejném prostoru měst. Vzniká vždy nová, původní verze, která pracuje s charakterem veřejného prostoru daného místa. Stejně tak vždy znovu připravujeme sekundární textové a audiovizuální materiály, hledáme takové, které souvisejí s osobou a dílem Václava Havla v kontextu místa či města.
Na základě vydání Charty 77 je Václav Havel vzat do vazby, najejíž podmínky, jak sám později doznává, nebyl připraven. Přesvšechny snahy udržet svoje tělo i duši v kondici (z diářevyplývá, že Havel hodně cvičí, učí se anglicky a čte) v němvazba stále více vyvolává paniku a úzkost.Své situaci vězně nerozumí, je znát, že variantu odebrání svobody a pobytu ve vězeňském zařízení dříve dostatečně nepromýšlel.
Kritický moment přichází 6. dubna 1977, kdy ve stresu nabízí prokurátorovi výměnou za propuštění záruky „slušného chování“.Selhání, jehož se dopustil, popření svých dosavadních zásad a principů, jež artikuloval, nastartovaly v Havlově svědomí energii, která jej přinutila k zevrubné reflexi, k hlubokému promyšlení disidentství a krizové existenciální situace, do níž ho postavil samopohyb politického systému. Pokoušel se uvažovat nad možnostmi bezmocného jedince, rozhodne-li se svému zotročení vzepřít. Zároveň byl skutečně rychle z vazby propuštěn.
Z potřeby vykoupit se, znovu se narovnat, vypořádat se se systémem znovu a lépe, použije Havel pracovní text pro plánovaný česko-polský sborník jako záminku k vytvoření rozsáhlé eseje o možnostech bezmocných.

pátek 5. 10.

18:00 Společné šití české státní vlajky se Zašívárnou, kavárna NoD

Celodenní doprovodný hudební program konference Nadace Forum 2000 – Festival demokracie na náměstí Republiky.

sobota 6. 10. 2018

Celodenní program na náměstí Republiky, program zde.

 

Comments

comments

Vyhledat