Dny evropského filmu zvou na oceňované snímky ze 30 zemí

Italsko-francouzský snímek Nesmírnost s hvězdnou Penélope Cruz v hlavní roli.
Italsko-francouzský snímek Nesmírnost s hvězdnou Penélope Cruz v hlavní roli.

Pestrý výběr aktuálních oceňovaných hraných i dokumentárních snímků evropských filmařů nabídne již od čtvrtka 20. dubna v Praze, Brně a Ostravě festival Dny evropského filmu (DEF). Jubilejní třicátý ročník láká na výrazné debuty i díla slavných režisérů z téměř tří desítek zemí.

Přinese například samostatnou sekci věnovanou významnému německému režisérovi Fatihu Akinovi, zaměří se na stále úspěšnější kinematografii zemí Beneluxu, v programu najdeme kolekci hudebních filmů či sekce věnované aktuálním společenským tématům, jako jsou dezinformace nebo ekologie. Většina filmů bude uvedena v české premiéře. Poprvé na plátna kin u nás tak vstoupí italsko-francouzský snímek Nesmírnost s hvězdnou Penélope Cruz v hlavní roli, který festival zahájí. V české premiéře budou dále uvedeny například filmy Chléb a sůl či Ti nejhorší oceněné na festivalech v Benátkách a Cannes anebo Zlato Rýna, výbušná novinka zmiňovaného Fatiha Akina.

Festivalovou atmosféru zpestří setkání s filmovými tvůrci. Své snímky osobně uvedou Ann Oren a Colm Bairéad. Izraelská výtvarnice a režisérka Ann Oren tvořící v Berlíně přiveze drama Piaffa o sexuálním probuzení a síle zvuku. Režisér Colm Bairéad a producentka Cleona Ní Chrualaoí pak představí irský debut Mlčenlivá dívka, který získal oscarovou nominaci. Oba tvůrci povedou v Praze také masterclass. Osobně na festivalu představí svůj film BANGER. i režisér Adam Sedlák. DEF po vybraných projekcích nabízí také debaty s odborníky na dané téma, například s ekonomkou Danuší Nerudovou, historikem Lubošem Švecem, novináři Ondřejem Soukupem, Pavlem Turkem a Vítem Schmarcem, filozofkou Annou Hogenovou nebo dokumentaristou a spisovatelem Stevem Lichtagem. V programu nechybí ani projekce a workshopy pro děti či seniory.

Od 20. do 25. dubna se festival koná v Praze v kinech Lucerna, Světozor a Přítomnost, brněnské Scale a Artu a ostravských kinech Etáž a Minikino. „Letos zveme diváky i pod obří kopule Hvězdárny v Brně a ostravského Planetária, kam jsme v programu zařadili specifické filmy ve formátu ‚full dome‘,“ vysvětluje ředitelka festivalu Barbora Golatová. Od 26. do 30. dubna v rámci festivalových Ozvěn zavítá festival do desítky kin v dalších městech celé České republiky. Všechny cizojazyčné filmy jsou uváděny s českými a ve většině případů i s anglickými titulky.

Kompletní program a vstupenky jsou k dispozici na eurofilmfest.cz.

„Současní evropští filmaři mají v hledáčku témata jako dospívání, dezinformace, změny ve společnosti, události přelomu 20. a 21. století, ekologie a udržitelnost. Z různých částí Evropy tak přinášíme unikátní svědectví o současnosti i nedávné minulosti,“ říká dramaturg festivalu Šimon Šafránek.

V hlavní soutěži, zaměřené na debuty, se utká hned několik filmů, v nichž excelují neokoukaní dětští či mladí herci, ať už jde o portugalský snímek Alma Viva či lotyšské drama Ségry (Sisters). „Ironií budiž, že v programu sekce debutů neschází ani fantastické parkourové drama Off the Rails anglického televizního matadora Petera Daye, které bývá považováno za nový Trainspotting,“ podotýká Šimon Šafránek.

Pestrý mix snímků podle skutečných událostí a dynamických dokumentů přinese soutěž hudebních filmů. Představí se v ní i novinka držitele Zlatého medvěda z Berlinale Fatiha Akina Zlato Rýna (Rhinegold) zpracovávající turbulentní osudy rappera Xatara nebo snímek Meet Me In The Bathroom sehrané dvojice Will Lovelace a Dylan Southern, který je adaptací stejnojmenné knihy o newyorské rockové scéně na začátku milénia. „Jsem moc rád, že ve výběru je i sci-fi drama Gravitace (The Gravity) od Cédrica Ida, v němž se potkávají sociální gangsterky z pařížských sídlišť s atmosférou von Trierovy Melancholie, to vše s jedinečnou hudbou sourozenců Jevgenije a Saši Galperinových,“ přidává svůj tip Šimon Šafránek.

Drtivá většina snímků se v programu DEF objeví v české premiéře, a to včetně těch, které bodovaly na velkých světových festivalech. EF 20. dubna otevře italsko-francouzský film Nesmírnost (L’immensità) odehrávající se v Římě v polovině 70. let. Světoznámá Penélope Cruz hraje ženu, jejíž manželství se rozpadá a drží ho pohromadě už jen děti. Napětí mezi rodiči pozorně sleduje nejstarší dcera Adriana, která se cítí být klukem a snaží se o tom přesvědčit všechny lidi ve svém okolí. Živelný film o složitosti dospívání režíroval Emanuele Crialese. V Cannes zazářil film Ti nejhorší (The Worst Ones) režisérek Lise Akoky a Romane Gueret, které s ním vyhrály sekci Un certain regard. Cenu za nejlepší režii na stejném festivalu získal Alexandru Belc za rumunské retro Metronom (Metronome). V sekci Orizzonti v italských Benátkách získali cenu za režii Tizza Covi a Rainer Frimmel za melancholický portrét Vera. Zvláštní cenu poroty obdržel v Benátkách polský snímek Chléb a sůl (Bread and Salt) režiséra Damiana Kocura. Mezinárodními festivaly prošlo i švýcarské drama Blesk (Thunder) režisérky Carmen Jaquier nebo avantgardní Piaffa (Piaffe) od výtvarnice Ann Oren s vynikající Simone Bucio v roli filmové ruchařky, které díky práci na reklamě s koněm začne růst koňský ocas.

Festival promítne i snímky s oscarovými nominacemi. Drama Mlčenlivá dívka (The Quiet Girl) režiséra Colma Bairéada se odehrává v roce 1981 na irském venkově, kde s problematickými rodiči vyrůstá zakřiknutá devítiletá dívka Cáit. Dalším na Oscara nominovaným filmem je subtilní příběh belgického režiséra Lukase Dhonta Blízko (Close), jenž vypráví o dvou nerozlučných kamarádech, kteří se po bezstarostných prázdninách ocitají ve škole, kde se jen obtížně začleňují do širšího klukovského kolektivu. Oscarovou nominaci má i melancholické drama Aftersun, které líčí příběh rozvedeného mladého otce a jeho dospívající dcery na dovolené v tureckém přímořském resortu. Citlivý snímek skotské režisérky Charlotte Wells festival zakončí.

Několik filmů reflektuje problematiku vyrovnání se s rozpadem Sovětského svazu a aktuální témata jako boj za svobodu a nutnost čelit dezinformacím všeho druhu. O tom vypráví estonský film Kalev režiséra Ove Mustinga, sledující účast estonského basketbalového týmu na sovětském prestižním turnaji v roce 1990, i drama Leden (January) lotyšského režiséra Viesturse Kairišse, odehrávající se na začátku 90. let, kdy se Lotyšsko vydává na cestu k samostatnosti.

Festival dává dlouhodobě prostor i filmům, které se věnují otázkám přírody. Letos promítneme v předpremiéře přírodopisný snímek Národ velryb (Whale Nation), v němž Jean-Albert Lièvre zavádí obecenstvo mezi vzácné keporkaky, a stejně tak i dokumentární esej Jací jsme byli (Who We Were) renomovaného německého filmaře Marca Baudera.

Novým prvkem DEF je Fokus zaměřený na přeshraniční oblast Beneluxu. „Akcentujeme Benelux coby centrum koprodukcí a důkaz toho, že i malé země mohou hrát ve filmovém průmyslu první housle,“ vysvětluje Šimon Šafránek zaměření letošního ročníku festivalu, jehož program obohatí například výbušné drama Rebel progresivních belgických tvůrců s marockými kořeny Adila el Arbiho a Bilalla Fallaha. K vidění bude i film podle skutečných událostí Zillion o vzniku excentrické diskotéky v srdci Antverp. Snímek Robina Pronta se stal v Belgii hitem a české diváky přesvědčí o tom, že „devadesátky“ nebyly divoké zdaleka jen u nás.

Doprovodný program

Tradičně bohatý doprovodný program DEF zahrnuje semináře pro kinaře KINO 2023 i akce na podporu zvířat a přírody. „Součástí festivalu bude i charitativní výstava v kině Lucerna vytvořená ve spolupráci se spolkem Hlasem zvířat a u příležitosti Dne Země nabídne v brněnské Hvězdárně filmy o fascinujícím světě pod hladinou oceánu, o našem historickém přístupu k planetě. Po projekci filmu Národ velryb zde proběhne diskuse s dokumentaristou, spisovatelem a dobrodruhem Stevem Lichtagem,“ vysvětluje ředitelka festivalu Barbora Golatová. Další doprovodné akce zaostří i na současné jevy rezonující Evropou, jako jsou společenské změny, problematika LGBT či stále více aktuální téma dezinformací. Na pražskou projekci snímku Leden naváže diskuse na téma dezinformací, vměšování se do práv suverénních států, hybridní hrozby, které se zúčastní vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR Monika Landmannová, redaktor Hospodářských novin Ondřej Soukup, historik Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Luboš Švec a právník a válečný veterán pplk. Otakar Foltýn. Projekci filmu Trojúhelník smutku doplní beseda o stavu a změnách české a evropské společnosti s kinantropoložkou a filozofkou Annou Hogenovou. Pozvání na diskusi přijala i ekonomka a kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová, se kterou se mohou diváci setkat po brněnských projekcích filmů Alcarras a Palčivé dny. K tématu Queer Europe proběhne po projekcích filmů Bludička a Blízko beseda, které se například zúčastní politoložka a politička Pavlína Springerová. Moderátory besed budou Zuzana Tvarůžková, Michael Rozsypal či Lukáš Rumlena.

Projekce filmů pro děti doplní tvůrčí animační dílny a nechybí obvyklé odpolední projekce pro seniory za vstřícnou cenu, ani školní představení doplněná tematickými vzdělávacími besedami.

Festivalové ceny

DEF je od loňského roku soutěžním festivalem a uděluje hned několik cen. V hlavní soutěži debutů bude rozhodovat porota, ve které zasednou filmový producent Pavel Strnad, herečka Helena Vágnerová, filmový kritik Aleš Stuchlý a režisér Juraj Lehotský. DEF dále ocení nejlepší hudební film letošního ročníku. O vítězi rozhodne porota složená z hudebního publicisty a spisovatele Karla Veselého, americké režisérky Jay Walker a estonského dokumentaristy, scenáristy a režiséra Ivara Murda. Vítězové budou vyhlášeni 25. dubna. Dalším oceněním je Cena diváků LUX, která je udělována Evropským parlamentem ve spolupráci s Evropskou filmovou akademií. O vítězném filmu mohou hlasovat diváci do 12. června na luxaward.eu/cs/.

Ozvěny v regionech

Festivalové ozvěny v regionech proběhnou 26.–30. dubna v kinech v Boskovicích (kino Panorama), Havířově (kino Centrum), Červeném Kostelci (kino Luník), Jablonci nad Nisou (kino Junior), Hradci Králové (Bio Central), Hodoníně (kino Svět), Vrchlabí (kino Střelnice), Šumperku (kino Oko), Vyškově (kino Sokolský dům) a Znojmě (kino Svět).

Více informací najdete na:

Web: www.dnyevropskehofilmu.cz

Facebook: www.facebook.com/DnyEvropskehoFilmu/

Instagram: www.instagram.com/dnyevropskehofilmu/

YouTube: www.youtube.com/@dnyevropskehofilmudaysofeu8359/featured

 

Comments

comments

Vyhledat