Do kin se vrací restaurované drama Loni v Marienbadu

foto Marienbad Film
foto Marienbad Film

Do českých kin se 3. září vrátí drama Loni v Marienbadu v restaurované podobě. Poetické prolínání snů, reality a imaginace dělá ze filmu přelomové a tajemné dílo. Tento surrealistický klenot Alaina Resnaise v roce 1961 získal na Filmovém festivalu v Benátkách Zlatého lva. 

Světová premiéra obnovené verze jednoho z nejrevolučnějších filmů poválečné světové kinematografie proběhla na Filmovém festivalu v Benátkách v roce 2018, kam se film od roku 1961, kdy získal Zlatého lva, vrátil poprvé. Na plátna českých kin ho přinese od 3. září 2020 distribuční společnost Marienbad Film.

Poetické prolínání snů, reality a imaginace dělá ze filmu přelomové a tajemné dílo. Filmový Gesamtkunstwerk. „Chtěl bych dělat filmy, které by vypadaly jako socha a zněly jako opera,” říká jeho režisér. Klenot kinematografie vznikl ze spolupráce režiséra francouzské nové vlny Alaina Resnaise a spisovatele a scénáristy Alaina Robbe-Grillera řadícího se mezi zakladatele takzvaného nového románu.

Loni v Marienbadu se zcela vymyká standardnímu způsobu narace a ihned po jeho prvním uvedení na benátském festivalu bylo jasné, že ovlivní další vývoj filmového jazyka. „Pokud se v mých filmech děje nevyprávěly chronologicky, nebylo to naschvál, ale protože jsem věřil, že divák tak dospěje k silnější emoci. Moje idea nebyla, že dramatický vývoj neexistuje a že vše je zpochybněno,” nechal se slyšet Alain Resnais. Snímek uvádí diváka do honosného barokního hotelu, do kterého přichází muž na setkání se ženou, které jí přislíbil před rokem. Žena si však na slíbenou schůzku nevzpomíná a vytrvale ji popírá. Muž se tedy v labyrintu z mramoru a zlata snaží vdanou ženu přesvědčit o jejich setkání a znovu ji dobýt. V okázalém sídle, kde neexistuje čas ani prostor, se odehrává mysteriózní surrealistické drama založené na hře s realitou, sny a představami. Radikalita filmu Loni v Marienbadu spočívá především v rozbití tradičních struktur času, prostoru a reality. Film má dalekosáhlý význam v umělecké sféře, který si drží dodnes.

Na česká plátna se titul vrátí v digitální verzi díky Marienbad Film. „Vnímám to, co děláme, jak festival, tak nyní i uvádění vybraných titulů do sítě lokálních kin, jako podporu alternativní distribuce pro filmy, které nemají diváci běžně šanci vidět. Vidím naši práci jako vytváření platformy pro specifickou práci s publikem a vlastně tak i pěstování si budoucího publika,“ prozradila ředitelka Marienbad Film Zuzana Stejskalová.

Filmové dílo Loni v Marienbadu bylo zrestaurováno v rámci restauračních aktivit jedné z předních společností na evropském filmovém trhu STUDIOCANAL a laboratoře HIVENTY. Projekt vznikal za finanční podpory francouzského Národního centra pro kinematografii a pohyblivý obraz a firmy Chanel, která pro film navrhovala kostýmy. Z původního negativu byl film předělán do 4K rozlišení, jež umožňuje reprodukovat všechny informace z 35mm filmu a znovu získat jemnost a eleganci černobílé fotografie na velkém plátně.

Comments

comments

Vyhledat