Do Minoru přijede Princ na bílém koni

Divadlo Minor uvede ve čtvrtek 16. března v 18:00 premiéru autorské hudební inscenace Princ na bílém koni, která se věnuje podobám  pohádkového archetypu prince v představách současných žen. Režie se ujal Jan Jirků, který stojí za úspěšnými a oceňovanými Bratry naděje a Zá-to-pkem! O hudbu se opět postaral bývalý člen skupiny Tata Bojs Jiří Hradil.

„Pro mě je princ na bílém koni ten, kdo se objeví ve chvíli, kdy ho potřebuju, a s chutí, rád a bez námahy mi pomůže.“

Jsou v dnešní době ještě klasické pohádky a jejich stereotypy platné? Je vůbec možné a chtěné ukazovat princeznu jako pasivní bytost čekající na záchranu? A co tedy chceme od mužů? Roli prince? Tvůrci nezavrhují pohádky, prince ani princezny, ale chtějí, aby každý měl možnost žít pohádku svou a rozhodovat o tom, co se v ní stane. Po lásce toužíme všichni, ale důležité je žít naplno své sny a nečekat pasivně na to, co nám osud přinese.

„Můj princ je pán přírody a krotitel divokých šelem, který umí mluvit se zvířaty, stromy i rostlinami. Je to prostě velkej chlapák, viking, co udržuje balanc mezi lidmi a přírodou.“

Režisér Jan Jirků se po úspěchu svých předchozích minorských inscenací (Lipany, Zá-to-pek! a Bratři naděje), kde herecky excelovali především muži, tentokrát zaměřil na „dámskou šatnu“. Výsledkem je hudební inscenace na pomezí koncertu a divadla kombinující autorské texty Jana Jirků, jednotlivých hereček a herce a hudebníka Dana Kranicha známého mj. ze skupiny P/\ST. Režisér přizval stejný tým jako v předchozích projektech, takže kromě hudby Jiřího Hradila se mohou diváci těšit na scénografii a projekce Jakuba Kopeckého a kostýmy Andrey Králové.

„Necítím touhu prince hledat nebo na něj dokonce čekat. Ani bych nikomu takový přístup (k vztahům) nedoporučovala.“

Jan Jirků pod vedením Jana Borny vystudoval Režii a dramaturgii alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU. Spolupracuje s divadly po celé České republice. Vytvořil přes 50 činoherních i loutkových inscenací, u většiny z nich je autorem textu či dramatizace. S Minorem ho pojí dlouholetá spolupráce, v letech 2002-2004 byl jeho uměleckým šéfem, do roku 2007 zde působil jako kmenový režisér. Jan Jirků se v Minoru kontinuálně věnuje historickým tématům (inscenace Hon na Jednorožce, Lipany, Zá-to-pek!, Bratři naděje), které rodinnému publiku vždy zprostředkuje strhujícím vykreslením životních příběhů hrdinů. Kromě divadla se zabývá televizní a filmovou tvorbou (např. zábavně-vzdělávací pořad pro děti TvMiniUni, film TvMiniUni: Zloděj otázek). V současné době spolupracuje s Českou televizí a volnými producenty na vývoji a realizaci televizních a filmových projektů. V roce 2019 obdržel nominaci Divadelních novin za režii inscenace Zá-to-pek!, o rok později Cenu českého střediska ASSITEJ za osobitou autorskou a režijní tvorbu pro děti. Za inscenaci Bratři naděje získal cenu festivalu Skupova Plzeň 2022 za scénář a režii, cenu divadelních novin v kategorii Loutkové a výtvarné divadlo a cenu Erik 2022 za inscenaci.


Princ na bílém koni
Divadlo Minor

Veřejná generálka: 15. března 2023 v 9:30

Premiéra: 16. března 2023 v 18:00

Nejbližší reprízy: 18. a 19. března od 15:00

Vstupenky jsou k dostání buď online na www.minor.cz nebo v pokladně divadla (Po–Pá 10:00–13:00 a 13:30–18:00; So–Ne 11:00–18:00) Přístupné divákům od 5 let

Comments

comments

Vyhledat