Do Prahy míří melancholičtí Codeine

Codeine + Hameln
sobota 2. září 2023, Praha – Underdogs‘

FB událost: https://www.facebook.com/events/1198368637537199

vstupenky: https://connect.boomevents.org/event/codeine

Když newyorští Codeine vydali v roce 1990 své první (a zároveň předposlední) LP Frigid Stars, položili základ subžánru, který o něco později získal nálepku slowcore. Zřejmě největší kapela žánru, Low, přišla s první deskou až o celé čtyři roky později.

Zatímco mainstream objevoval grunge a Slint pokládali základ košatému projevu postrocku, Codeine tvořili paralelní proud svým extrémně pomalým tempem, až paralyzující melancholií, ale zároveň inertní, minimalistickou epikou. Jako by se člověk nořil do ledové vody ve zpomaleném záběru, s ohňostrojem emocí mezi krajním nepohodlím a euforií. Zatímco Low vydali přes deset desek a těmi posledními dokázali oslovit úplně nové publikum a Slint byli vlastní neaktivitě navzdory znovuobjevení, Codeine zůstala role depresivních vizionářů bez funkčního marketingu.

V roce 2012 odehráli pár koncertů včetně Primavery, letos budou v Evropě znovu a tentokrát i v Praze.

Budějovičtí Hameln měli vystoupit už před Fly Pan Am, což zhatila pandemie, ale před Codeine se hodí asi ještě víc. Antonín Kocábek o nich do Uni napsal: „Temná čtveřice s houslemi sama sebe nálepkuje blues-thrash, případně ego-violence. Není to zas tak mystifikační škatulka, jak se na první pohled může zdát. Po dvou letech od předchozí nahrávky Malé básně přibyla v sestavě kytara, ubylo undergroundových ozvěn minulosti, ale existenciální poetika se zřejmým vlivem Pavla Zajíčka, nervní atmosféra, hororový pocit nejistoty, že něco tu není zcela v pořádku a emocionálně vypjaté plochy nechybějí ani tentokrát. Na albu Člověk už ale zjevně dozráli a dávají vědět, že našli vlastní cestu. Nespokojují se s opakováním jiných, jsou sehraní a přesvědčiví.“

Codeine přiveze do Prahy Jednota nezávislých hudebních promotérů z.s.

Comments

comments

Vyhledat