DOX zve na jaře na výstavy i koncert

Nová výstava českého malíře Pavla Formana představí tři desítky nejnovějších děl
Nová výstava českého malíře Pavla Formana představí tři desítky nejnovějších děl

DOX je živý organismus, jehož prostory pulzují neustálou proměnou. Stejně jako svět v díle Pavla Formana. Nová výstava Transforman zkoumá nezastavitelnou transformaci všeho kolem nás i nás samotných formou hledání nových vizuálních skutečností. Vidíme realitu všichni stejně, nebo může být všechno za určitých okolností viděno jinak? Přepněte mysl do tvořivého režimu a nechte se unášet novými kontexty. Vše je totiž propojeno…

TransForman

od 21. 3. 2024

Nová výstava českého malíře Pavla Formana představí tři desítky nejnovějších děl a oblíbené autorovy formy a přístupy, které jsou v jistém smyslu „trans“, tzn. metamorfující, přechodné nebo mutující. 

Samotný název výstavy lze chápat jako slovní hříčku, která odkazuje samozřejmě k autorovu jménu a současně k jeho oblíbeným formám a přístupům, které jsou v jistém smyslu „trans“, tzn. metamorfující, přechodné nebo mutující. S nadsázkou a humorem autor sám sebe vnímá jako popkulturního transformera, jako stroj měnící v obrazech to, co je zobrazované, většinou lidskou figuru nebo zvíře, v novou vizuální skutečnost. Výraz „trans“ zde tak neodkazuje ke stavu vzrušení, změněnému stavu vědomí nebo genderu, ale naznačuje spíše pohyb, změnu, proměnu. A také skutečnost, že to, co obvykle vidíme kolem sebe, může být za určitých okolností viděno jinak.

Pavel Forman se narodil v roce 1977 v Bruntále,  v Olomouci vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity Palackého a v Berlíně na Humboldtově univerzitě studoval současnou německou literaturu a dějiny jižní Asie. V současné době pracuje ve svém ateliéru v Ostravě a vyučuje na Ostravské univerzitě a je také spoluzakladatelem ostravské galerie GDM Contemporary. Za svou práci získal několik zahraničních ocenění a stipendií.

Nezmeškejte vernisáž 20. března od 19 hodin.

Kamila Ženatá: Všechno jako na počátku světa

Od kořenů ke hvězdám

do 2. 6. 2024

V DOXu je neustále co objevovat. Kromě připravované výstavy Pavla Formana také nedávno zahájenou výstavu děl Kamily Ženaté. Všechno jako na počátku světa se rozprostírá ve třech patrech věže DOX a nabízí výpravu do nevědomí, od kořenů ke hvězdám, až na počátek světa.

Beata Hlavenková: Dobrý den, noci

Beata Hlavenková & Kristina Barta

11. 4. 2024 od 19.30

Premiéry nových skladeb i hudbu inspirovanou poezií. Odvahu experimentovat, hledat nekonvenční harmonie a aranžmá spolu s projekcí vlastních emocí a pocitů do autorské hudby. To vše přinese dubnový koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu v sále DOX+. Zažijte dvojkoncert zpěvačky a pianistky Beaty Hlavenkové a jazzové klavíristky Kristiny Barta.

Informace o kompletním programu, doprovodných akcích a chystaných výstavách najdete na dox.cz

Comments

comments

Vyhledat